Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: przedszkola i szkoły wróciły do funkcjonowania

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
W wyniku wspólnej narady Prezydenta Miasta Gniezna z dyrektorami miejskiego żłobka i przedszkoli, zapadła decyzja o wznowieniu działalności opiekuńczej w przedszkolach i żłobku. Jak wygląda sytuacja w szkołach podstawowych?

Ze względu na ministerialne obostrzenia związane między innymi z ilością dzieci w grupach, zasadami higieny i wszelkimi wytycznymi sanitarnymi, liczba możliwych do przyjęcia dzieci będzie ograniczona. Jeżeli zainteresowanych umieszczeniem dzieci w przedszkolu będzie więcej, o kolejności przyjmowania dzieci decydowały rządowe kryteria zaprezentowane przez premiera na początku maja tego roku. Od 18 maja poszczególne placówki kontaktowały się w tej sprawie z rodzicami indywidualnie. Zajęcia opiekuńcze rozpoczęły się 20 maja.

- Nasza placówka została przygotowana na przyjęcie dzieci od 20 maja. Wszystkie działania przygotowawcze, oparte były na podstawie wytycznych GIS, MEN oraz Ministerstwa Zdrowia. Na podstawie przeprowadzonego pomiaru sal ustalono, że na każdej sali może przebywać 9 dzieci. Z pomieszczeń w których będą przebywały dzieci usunięto sprzęty, zabawki i przedmioty, które zgodnie z wytycznymi nie można skutecznie zdezynfekować (firany, dywany, zabawki pluszowe itp.) - przyznaje Bożena Ławniczak, dyrektorka Przedszkola nr 15 w Gnieźnie przy ul. Chudoby. - Na sali zostały przygotowane pojemniki na brudne zabawki, które na bieżąco będą dezynfekowane. Placówka została zaopatrzona w płyn dezynfekujący, przyłbice, maseczki i termometry. Wszystkie drogi prowadzące do przedszkola i sale przedszkolne zostały zdezynfekowane. W razie jakikolwiek objawów chorobowych wskazujących na COVID-19, przedszkolu została wydzielona sala izolacyjna. Dzieci będą mogły korzystać z placu zabaw, który będzie systematycznie dezynfekowany. Cały personel przedszkola został zapoznany z procedurami higienicznych i bezpiecznych warunków pracy w przedszkolu, w czasie zagrożenia epidemicznego – dodaje Ławniczak.

- Przedszkola pełnią funkcje opiekuńcze z elementami dydaktycznymi. Kontynuowane będzie nauczanie zdalne. Zorganizowane mogą zostać nowe grupy dzieci w zbliżonym wieku oraz w zależności od czasu pobytu dziecka w przedszkolu. Do danej grupy wychowanków przypisana została stała kadra opiekunów (nie zawsze będzie możliwe zapewnienie dotychczasowych wychowawców), nauczyciele pracują zgodnie z potrzebami placówki – dodaje Grażyna Hybza, dyrektor Przedszkola nr 17 w Gnieźnie na osiedlu Piastowskim.

Od poniedziałku, 25 maja możliwe są także zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w szkołach podstawowych, ale tylko w klasach I-III. - W naszej szkole zostały opracowane zasady prowadzenia zajęć, zostały zastosowane wszystkie wytyczne które otrzymaliśmy. Pracownicy zostali przeszkoleni z zakresu higieny i bezpieczeństwa związanym z COVID-19 – zapewnia Anna Knocińska, dyrektorka SP nr 7 w Gnieźnie przy ul. Paczkowsiego.

W Szkole Podstawowej nr 2 od 25 maja umożliwia się również uczniom klas VIII uczestnictwo na terenie szkoły w konsultacjach indywidualnych lub w małych grupach. Konsultacje są dobrowolne i w trakcie ich realizacji muszą być spełnione (podobnie jak w przypadku sprawowania opieki w kl. I-III) szczególne wytyczne MEN, GIS i MZ, dlatego dyrektor szkoły Jarosław Piotrowski wysłał stosowną informację do rodziców uczniów klas VIII.

Prezydent Miasta Gniezna wystosował 11 maja pismo skierowane do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gnieźnie, w którym to poprosił o wykonanie testów dla pracowników oświatowych. Uzyskana odpowiedź była jednak negatywna. Ponowne pismo w sprawie wykonania takowych badań, tym razem również dla pracowników szkół podstawowych, które w zakresie sprawowania funkcji opiekuńczej mogą wznowić działalność od 25 maja, skierowane zostało w minioną środę i oczekuje na odpowiedź. - Chcę podkreślić, iż prezydent stoi na stanowisku, że badania dla pracowników oświaty powinny być zapewnione i finansowane przez władze centralne, które to zdecydowały o uruchomieniu tychże placówek. Ich brak, to kolejne przerzucenie odpowiedzialności - także finansowej - na władze samorządowe – przyznaje Joanna Ligierska-Sadło, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto