Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: Rada miasta nie wie jak głosować? Czy honorowego obywatela można wybrać tajnie?

Iza Budzyńska
Wszystkie uchwały dotyczące przyznania honorowego obywatelstwa Gniezna mogłyby być nieważne? Prawnik i były samorządowiec Zygmunt Kapeliński twierdzi, że głosować nad nimi radni powinni jawnie. Podczas gdy głosy oddawali tajnie i podliczali je.

Nazwisko ostatniego odznaczonego tytułem Honorowego Obywatela Miasta Gniezna budziło kontrowersje wśród radnych. Niektórzy zastanawiali się, czy Kazimierz Bałęczny na taki tytuł zasłużył. Tymczasem Zygmunt Ka-peliński, prawnik i były samorządowiec, zauważył coś jeszcze innego: radni nie powinni podejmować uchwały - po-dobnie jak poprzednich podobnych do niej - w głosowaniu tajnym. W ten sposób głosować się powinno jedynie nad wyborem lub odwołaniem przewodniczącego i zastępców.

Z. Kapeliński zwrócił uwagę, prosząc o głos na koniec ostatniej sesji rady miasta, że o tym, kiedy głosowanie powinno być tajne, mówią przepisy obowiązujące wszystkie samorządy. Potwierdza to biuro prasowe Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

- Z artykułu 14 ustawy o samorządzie gminnym wynika, że uchwały rady gminy zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu jawnym, chyba że ustawa stanowi inaczej, między innymi wybór przewodniczącego, wybór sołtysa. Z powyższego wynika, iż wyłączenie jawność głosowania następuje tylko w przypadkach określonych ustawą - wyjaśnia Tomasz Stube, rzecznik prasowy UW.
Wojewoda nie miał, przynajmniej jak dotąd, zastrzeżeń do podjętej uchwały o przyznaniu honorowego obywatelstwa. Informacja o trybie głosowania nie znalazła się w jej tekście. Według rzecznika Urzędu Wojewódzkiego taka informacja znaleźć się w treści uchwały nie musi, chyba że wymagałyby te-go zapisy statutu gminy. Sprawujący nadzór nie wiedzieli więc, że została podjęta w trybie tajnym.

- Moim zdaniem wojewoda nie mając takiej informacji nie może stwierdzić, czy podjęta uchwała rady miasta jest zgodna z obowiązującym prawem, czy też nie jest - zauważa Zygmunt Kapeliński. - Wystąpmy do wojewody i zapytajmy, w jakim trybie powinna być podjęta. Jest jeszcze inna instytucja publiczna, mianowicie Rzecznik Praw Obywatelskich.

Z. Kapeliński zaapelował do radnych, by upewniali się, że podejmują uchwały zgodnie z prawem.
- Badamy każdą uchwałę z urzędu. Jeśli są zastrzeżenia formalno-prawne istnieje możliwość wydania rozstrzygnięcia nadzorczego stwierdzającego nieważność uchwały - wyjaśnia T. Stube. - Oczywiście zapytania w tej sprawie można kierować do nas. Zawsze po wykonaniu zadań, określanych jako nadzór wojewody nad uchwałami, udzielamy odpowiedzi i wyjaśnień.

Podczas sesji 29 lutego przewodnicząca rady, Maria Kocoń, zapowiedziała krótko, iż rada weźmie to pod uwagę i przeanalizuje. W rozmowie z nami w środę przyznała, że wcześniej nikt nigdy takich wątpliwości nie zgłaszał.

- W tej chwili jestem na etapie sprawdzania tego, na pewno należy tę kwestię doprecyzować. Ale nie jest to kwestia dnia, czy dwóch, ani nawet tygodnia - mówi przewodnicząca rady.

Jeśliby okazało się, że Z. Kapeliński ma rację, radni znaleźliby się w kłopotliwej sytuacji - okazałoby się, że przyznane dotąd tytuły są tak naprawdę nieważne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto