Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: reforma edukacji - jak się przygotowują do zmian samorządowcy? Sprawdza Nowoczesna

Sona Ishkhanyan
Sona Ishkhanyan
Partia Nowoczesna w Gnieźnie odbyła konsultacje z samorządowcami naszego powiatu w sprawie nowej reformy edukacji. Spotkanie miało na celu sprawdzanie na jakim etapie są przygotowania do nowych zmian, z jakimi problemami borykają się odpowiedzialne za tę kwestię organy oraz czego się obawiają.

Gniezno: reforma edukacji - jak się przygotowują do zmian samorządowcy? Sprawdza Nowoczesna

Konsultacje odbyły się z udziałem ośmiu przedstawicieli z dziesięciu gmin naszego powiatu. Jak zaznaczyła posłanka Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej spotkanie z przedstawicielami organów odpowiedzialnych za przygotowanie się do zmian w edukacji było w celu sprawdzania na jakim etapie są prace przygotowawcze i jaki jest obecny ich stan wiedzy na temat nadchodzącej reformy. - Otóż okazało się, że wiedza naszych samorządowców na temat nadchodzących zmian jest znikoma. Do dziś nie maja siatki godzin i informacji na temat podstaw programowych. Władze nie wiedzą więc w jakim kierunku mają zmierzać.

Pomimo jednak tak marginalnej wiedzy trwają przygotowania do zmian - informowała paulina Hennig-Kloska. Jak dodała dalej w trakcie konsultacji przypomniano, że obecnie funkcjonujące gimnazja kiedyś powstały na bazie szkół podstawowych. Powrót do tej sytuacji przedstawiciele miasta uznają za naturalny kierunek zmian. Wiąże się to też z troską o stworzenie jak najlepszych warunków nauki dla uczniów zarówno tych najstarszych, jak również dla najmłodszych. Władze gmin mają więc bardzo dużo uwag co do kosztów wynikających z tychże potrzeb.

Dotychczasowe prace nad wdrożeniem reformy oscylują się wokół badań nad stanem sektora, zmianowością, analizą demograficzną, danymi liczbowymi dotyczącymi np. przedziałów wiekowych uczniów w poszczególnych typach szkół, co ma niebagatelne znaczenie przy podejmowaniu decyzji, w którą stronę powinna pójść zmiana, by zaspokoić oczekiwania lokalnej społeczności. - Takie analizy, jak wiemy są trudne i długofalowe. W trakcie, których można napotkać wiele problemów, jak np. z określeniem liczb uczniów należących do jednego obwodu, bo często adres zameldowania nie jest zgodny z adresem zamieszkiwania. To wszystko pokazuje ile pracy jest do wykonania. Obecni na konsultacjach samorządowcy, nie kwestionowali samą reformę, lecz sposób i szybkość jej przeprowadzania. Pragną, by w polskiej oświacie w końcu zapanowała jakaś stabilizacja - mówiła posłanka.

Na problemy i obawy, które przedstawiły władze samorządowe podczas konsultacji, posłanka zwróci szczególną uwagę przy najbliższym posiedzeniu sejmu.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto