Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: reforma edukacji - projekt zmian gotowy. Powstaną 4 nowe podstawówki

Sona Ishkhanyan
2 lutego 2017 r. podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Gniezna zostanie przedstawiona uchwała w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Do obecnie funkcjonujących 7 szkół podstawowych dołączą 4 nowe. Sprawdź, do której szkoły pójdzie Twoje dziecko.

Gniezno: reforma edukacji - projekt zmian gotowy. Powstaną 4 nowe podstawówki

Nowy projekt dotyczący zmian w systemie oświaty w Gnieźnie zostanie uchwalony w czwartek podczas sesji nadzwyczajnej Rady Miasta. Przewiduje on powrót do sieci szkół podstawowych, które funkcjonowały do roku 1999 - czyli do momentu poprzedniej reformy oświaty, wprowadzającej gimnazja. Gnieźnieńskie dzieci będą uczęszczać do 11 szkół podstawowych, o numerach od 1 do 12 ( bez numeru 11). Do obecnie funkcjonujących 7 szkół podstawowych dołączą : Szkoła Podstawowa nr 1 utworzona z przekształcenia Gimnazjum nr 1, Szkoła Podstawowa nr 4 utworzona z przekształcenia Gimnazjum nr 2, Szkoła Podstawowa nr 7 utworzona z przekształcenia Gimnazjum nr 3, oraz Szkoła Podstawowa nr 10 utworzona z przekształcenia Gimnazjum nr 4. - Szkoły podstawowe, które po reformie przeobraziły się w Gimnazja, obecnie powrócą do swojej historycznej numeracji. Obecne klasy gimnazjalne pozostaną w tych samych budynkach i będą powoli wygaszane - informuje prezydent Gniezna, Tomasz Budasz. - Mamy świadomość, że zmiany, które proponujemy wiążą się z pewną reorganizacją i pewnymi niedogodnościami, ale są one nie do końca z naszej inicjatywy, ponieważ rząd PiS postawił nas przed faktem dokonanym i zmusił do przemodelowania dotychczas, naszym zdaniem dobrze funkcjonującego, systemu. Staraliśmy się robić wszystko, by te zmiany były jak najbardziej racjonale. Apelujemy do nauczycieli i rodziców o zrozumie i empatie - dodał prezydent.

Zmiany wiążą się z przenosinami dzieci i podziałem klas 4 i 7.
- Zdecydowaliśmy się na skrócenie procesu zapełnienia nowopowstałych 4 szkół z 6 na 3 lata, aby również uniknąć przepełnienia dotychczasowych podstawówek - mówi zastępca prezydenta Gniezna, Michał Powałowski Tak krótki czas wdrażania reformy zaproponowany przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Gnieźnie wiąże się z przenosinami dzieci do szkół rejonowych utworzonych z obecnych gimnazjów. Z obecnych klas 3 i 6 szkół podstawowych planowane jest przeniesienie części uczniów do nowych klas 4 i 7 w szkołach utworzonych z obecnych gimnazjów.

Taki schemat będzie musiał być powtarzany w najbliższych 3 latach, a sprawi to, że w tym czasie do wszystkich szkól uczęszczać będzie komplet uczniów, we wszystkich klasach od I do VIII . - zdecydowaliśmy się na przenosiny uczniów w tych klasach, w których i tak dzieci spotykają się z pewnymi zmianami, czyli zmieniają bądź nauczycieli - w klas IV, bądź szkołę, w przypadku klas VI, które przechodziły do I klasy gimnazjum. W innym przypadku dochodzenie do pełnej struktury organizacyjnej w nowych podstawówkach trwałoby 6 lat - mówi Michał Powałowski.

"To jest najbardziej racjonalna rejonizacja"

Plany nowej rejonizacji przedstawiał Marian Pokładecki, dyrektor wydziału oświat Urzędu Miasta w Gnieźnie. - Podstawą do nowego podziału był system sprzed reformą, która dokonała sie 18 lat temu. Czyli sięgnęliśmy po system rejonizacji, obowiązujący do 1999 roku. Jednak natknęliśmy się z problemami, a zwłaszcza w przypadku dwóch szkół - SP 8 oraz SP 3. W związku z rozbudową osiedli, gdzie wybudowało się więcej rodzin, powstały nowe ulice, musieliśmy wprowadzić pewne zmiany w nowym systemie. Dzieci z osiedli Pustachowo i Kawiary, które dotychczas należały do rejonu SP 8, będą musiały chodzić do SP 4. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku osiedla Dalki. Dzieci z tego osiedla dotychczas należały do rejonu SP 3, obecnie będą należeć do SP 2. Zrobimy co w naszej mocy, by ułatwić im dojazd do tych szkół - informował Marian Pokładecki i dodał, że to był najbardziej racjonalna rejonizacja, jaka mogła być. -Dzieciom, które dotknięte zostaną wyżej wymienionym problemem dojazdu zapewnimy darmowe przejazdy MPK do szkół - dodał prezydent T. Budasz.

Co z nauczycielami?
Nie padło jednoznacznego stwierdzenia, czy nauczyciele stracą pracę, ale wnioskować można, że taka ewentualność jest brana pod uwagę. - W wspomnianych szkołach pracuje około 500 nauczycieli. Czy dojdzie do zwolnień nie jesteśmy pewni, bo to zależy też w dużej mierze od tego ilu z nich posiadających uprawnienia emerytalne, skorzysta z tej możliwości, dając szansę młodszym pracownikom. W tym celu będziemy prosić dyrektorów szkół o rozmowę z osobami, które sięgnęły wieku emerytalnego - odpowiedział Michał Powałowski. - Skierowaliśmy także nasz apel do Starostwa Powiatowego o współpracę w kwestii przyjmowania nauczycieli do szkół ponadpodstawowych, w celu uniknięcia bezrobocia. Należy przypomnieć, że do takiej współpracy doszło w okresie poprzedniej reformy, kiedy to władze miasta zdecydowali się przyjąć do powstałych gimnazjów, nauczycieli z liceów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto