Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno. Rewitalizacja Wenecji. Jak wyglądają prace?

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Gniezno. Rewitalizacja Wenecji. Jak wyglądają prace?
Gniezno. Rewitalizacja Wenecji. Jak wyglądają prace? Piotr Bernaciak
Gniezno. Rewitalizacja Wenecji. Jak wyglądają prace? Aktualnie prace dotyczą Skweru im. Miasta Speyer od strony ulicy Łaskiego. W tym miejscu powstała nowa nawierzchnia. Z powodu prowadzonych prac teren Parku Piastowskiego niemal w całości jest ogrodzony, a przemieszczanie się wokół jeziora jest utrudnione ze względu na barierki.

Drzewa, które w planie rewitalizacji mają pozostać, zostały zabezpieczone. Te, które mają zostać usunięte, zostały odpowiednio oznaczone.

- Cel tej inwestycji jest taki, że ma być ładnie. Ale oczywiście ma też być bezpiecznie, atrakcyjnie dla mieszkańców i turystów oraz komfortowo. Wiemy, że ta inwestycja budzi emocje - różne emocje. Jesteśmy przekonani, że w większości są pozytywne. Tak komunikowaliście nam w ubiegłym roku podczas konsultacji społecznych. Niestety, są też emocje związane z planowaną wycinką drzew

- informują miejscy urzędnicy.

Nad „Weneją” pojawią się 202 nowe drzewa. Będą to m.in. platan klonolistny, wiśnia piłkowana „Kanzan”, klon pospolity, wierzba płacząca, głóg pośredni „Paul's Scarlet”, kasztanowiec czerwony, buk pospolity, dąb błotny, metasekwoja chińska, olsza czarna oraz topola berlińska. Posadzonych będzie też 2476 krzewów różnych gatunków oraz 5441 sztuk różnych gatunków bylin, traw ozdobnych i pnączy oraz prawie 40 tysięcy sztuk roślin cebulowych. A całkowita powierzchnia łąk kwietnych obejmie 1115 mkw.

Prace wokół popularnej Wenecji podzielone są na etapy. W tym roku (termin do 15.11.2021) odnowiony zostanie teren od Alei Zientarskiego (przy placu zabaw) do skweru im. Miasta Speyer. Na tym etapie planuje się m.in.: pielęgnację drzewostanu; budowę instalacji wod-kan; budowę instalacji elektrycznej wraz z oświetleniem; elementy ulic, ścieżek i dróg w nawierzchni mineralno-żywicznej, kostki brukowej oraz asfaltowej; umocnienie brzegu jeziora z balustradami; budowę systemu nawadniającego; oznakowanie ruchu, a także budowę automatycznej toalety.

Kolejny etap, przewidziany do czerwca 2022 roku obejmie teren od skweru im. Speyer do schodów prowadzących do budynku liceum i muzeum, w pobliżu wyspy. Oprócz prac porządkowych, nasadzeń, budowy instalacji i ścieżek, w tym etapie przewidziano także m.in. budowę ścianki wspinaczkowej, skateparku, napisu „Gniezno” i drewnianego tarasu przy brzegu jeziora.

Park Piastowski to teren wielkości 13,6 ha.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto