Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno. Rewitalizacja Wenecji. Radni zajrzeli do ZZM z niezapowiedzianą kontrolą. Jej efekty porażają!

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Kilka tygodni temu radni: Angelika Ślachcińska, Olga Gandurska, Tomasz Dzionek i Artur Kuczma przeprowadzili niezapowiedzianą kontrolę w Zakładzie Zieleni Miejskiej dotyczącą rewitalizacji Parku Piastowskiego na Wenei.

Jak przyznaje Tomasz Dzionek, choć bezzasadnie odmówiono przekazania wszystkich dokumentów dotyczących tej inwestycji, to udało się ustalić następujące kwestie:

  • ZZM nie miał zgody na wycinkę drzew w okresie lęgowym, a wniosek o taką zgodę złożył dopiero po publicznych protestach,
  • ZZM nie poinformował Wydziału Ochrony Środowiska o tegorocznej wycince drzew,
  • Kontrola drzewostanu po rozpoczęciu wycinki pozwoliła na uratowanie raptem jednego drzewa,
  • ZZM twierdzi, że topole zagrażały bezpieczeństwu, choć w ciągu 10 lat nie stwierdzono na Wenei żadnej szkody, a od nawałnicy z 2017 toku nie padło żadne drzewo.

- W zeszłym tygodniu odbyło się spotkanie, na którym zapewniono nas o polepszeniu sposobu komunikacji ZZM i kierownik M. Kani z radnymi oraz przekazywaniu mieszkańcom informacji o "zielonych" inwestycjach w sposób bardziej transparentny. Liczymy na to

podkreśla T. Dzionek.

Suchej nitki na wpisie radnego Dzionka nie pozostawia prezydent Tomasz Budasz:

- To, co napisał pan radny Dzionek, to totalna nieprawda. To próba zastraszenia czy zniszczenia moich ludzi - nie pozwolę na to. To jest draństwo. Jeśli pan radny chce coś powiedzieć, to prawdę, a nie nieprawdziwe sformułowania, półsłówka, bo rozmija się prawie całkowicie z prawdą. Wystarczy przyjść, sprawdzić dokumenty w Zakładzie Zieleni Miejskiej. Radnemu udzielono szczegółowych odpowiedzi na 40 pytań. Dodatkowo w zeszłym tygodniu odbyło się spotkanie w grupie radnych, gdzie udzieliliśmy szczegółowych odpowiedzi. Nie mówię, że jesteśmy święci i nie popełniamy błędów. Oczywiście, że się to zdarza, czasami nie do końca potrafimy właściwie poinformować mieszkańców

- powiedział prezydent Tomasz Budasz, który podkreślił, że inwestycja przebiega zgodnie z planem, a kierownik ZZM, Małgorzata Kania, to "osoba, której zależy na ochronie środowiska naturalnego".

Podczas rewitalizacji Parku Piastowskiego, oprócz klona jesionolistnego (545 samosiejek, gatunek uważany za inwazyjny) wyciętych zostanie 141 drzew, w tym 21 bezpośrednio kolidujących z inwestycją. Usunięcie pozostałych podyktowane jest ich złym stanem zdrowotnym.

Pierwszy etap rewitalizacji Parku Piastowskiego został już zakończony. Mieszkańcy mogą korzystać ze zrewitalizowanej części od Alei Księdza Zientarskiego do Skweru im. Miasta Speyer. Oddanie do użytkowania kolejnego etapu czyli fragmentu od Skweru im. Miasta Speyer do wyspy nastąpi w maju 2022 roku. W kolejnym etapie oprócz dróg rowerowych i ciągów pieszych i nowej małej architektury powstaną także skate park, ścianka wspinaczkowa wybudowana na ścianie byłego amfiteatru oraz zjeżdżalnie terenowe.

W listopadzie tego roku zostanie ogłoszony przetarg na kolejny etap rewitalizacji: od wyspy do Al. Zientarskiego. Prace będą również podzielone na etapy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto