Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 ma już 45 lat!

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Obchody 45-działalności Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego nr 1 w Gnieźnie to wyjątkowa uroczystość dla całej społeczności szkoły. Jest to najstarsza placówka specjalna w powiecie gnieźnieńskim, mogąca poszczycić się bogatą historią i tradycją.

Początki opieki nad dziećmi specjalnej troski datowane są w Gnieźnie na rok, 1925 kiedy to przy powszechnej szkole nr 1 utworzono klasę specjalną. Rosnąca liczba dzieci upośledzonych, bo takie nazewnictwo funkcjonowało na tamten czas, spowodowała utworzenie w roku 1937 odrębnej szkoły, która jednak nie miała swojej siedziby. Mieściła się w szkole podstawowej nr 6. W czasie okupacji szkoła zawiesiła działalność. Wznowiła ją zaraz po wojnie. W 1946 r dzięki staraniom ówczesnego kierownika szkoły, p. Kostenckiego szkoła specjalna otrzymała swój pierwszy obiekt do dyspozycji, który mieścił się przy ul. Św. Jana 2.

Od 1970 r dyrektorem szkoły został Alfred Łukomski. Placówka bardzo szybko się rozwijała i potrzebowała większej przestrzeni. Dzięki staraniom dyrektora Alfreda Łukomskiego w 1976 r placówka otrzymała budynek przy ulicy Żwirki i Wigury w Internacie po Zespole Szkół Zawodowych. W tym obiekcie szkoła mieści się do dziś, wraz z Internatem. W 1978-1979 ośrodek objął opieką dzieci z niepełnosprawnością umysłową w stopniu lekkim, umiarkowanym, a od roku 2000 także z głębokim.

Obecnie Ośrodek z siedzibą przy ul. Żwirki i Wigury 27 jest placówką dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz ze sprzężeniami od 6 do 24, a w przypadku młodzieży z głęboką niepełnosprawnością do 25 roku życia.

SOSW 1. 45 lat minęło jak jeden dzień...

Jubileusz to okazja do wspomnień, które na zawsze zostają w pamięci ludzi, którzy są związani z ośrodkiem do dnia dzisiejszego. Dzięki zaangażowaniu, pasji, ogromnemu sercu powstało miejsce, w którym dziś realizowane są szczytne cele w pracy z drugim człowiekiem. Placówka stara się podążać za nowymi wyzwaniami w pracy z osobami niepełnosprawnymi nie zapominając o początkach i ludziach, którzy ją tworzyli. W myśl zasady, że „Każdy człowiek ma coś, co może dać innym” grono pedagogiczne wraz z dyrekcją zaplanowało obchody Jubileuszu 45-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 1 na kilka wydarzeń w terminie od 31.05 do 03.06.2022 r.

31.05.2022 r. w auli Centrum Kultury Scena To Dziwna eSTeDe odbędzie się oficjalna uroczystość łącząca część artystyczną ze wspomnieniami w gronie ludzi, którzy przez te wszystkie lata wspierali Ośrodek umożliwiając realizację marzeń, planów i wizji.

45-lecie SOSW 1 w Gnieźnie. Będzie uroczystość i… Dzień Dziecka!

Obok uroczystości oficjalnej zaplanowano dnia 1.06 2022 r. uroczysty Dzień Dziecka dla społeczności szkoły, organizowany przy współpracy uczniowskiego klubu sportowego „Olimpus” . Impreza odbędzie się w Gospodarstwie rolnym „Almar” na zaproszenie właściciela Pana Aleksandra Kujawskiego. Będzie to część wyjazdowo plenerowa obchodów, na którą zaplanowano wiele atrakcji dla dzieci i rodziców.

Dnia 03.06. 2022 r. odbędą się konsultacje ze specjalistami dla najmłodszych dzieci i rodziców zaniepokojonych rozwojem swojego dziecka. Konsultacje są bezpłatne i dla każdego dziecka, które wymaga wyjaśnienia i skonsultowania niepokojących zachowań, objawów. Dzień konsultacji będzie ostatnim wydarzeniem zamykającym obchody.
Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr 1, przez organizację tych wydarzeń podsumowuje swoją 45 letnią działalność w powiecie, wskazuje na wiele dobrych zmian, które w szkolnictwie specjalnym miały miejsce, na doświadczenie, które udało się zdobyć przez ten czas. W swoich zadaniach Ośrodek jest otwarty na dalszy rozwój w pracy z obecnymi i przyszłymi uczniami.

Autor: Joanna Kuroczycka-Saniutycz

Gniezno. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 ma już 45 lat!

Gniezno. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 ma już 45 lat!

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto