Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno Stolica eXperymentu. W Gnieźnie powstanie obiekt na kształt Centrum Nauki Kopernik - nowoczesne, interaktywne centrum edukacji

Redakcja
Gniezno Stolica eXperymentu. Za około 10 mln zł, z czego ponad 8 mln zł pochodzi z dofinansowania Fundacji Velux, ma powstać w Gnieźnie centrum nauki i edukacji pod nazwą "Stolica eXperymentu". Projekt na kształt Centrum Nauki Kopernik ma być nowoczesnym, interaktywnym centrum edukacji, gdzie dzieci i młodzież z całego powiatu będą mogły pogłębić wiedzę z zakresu programowania, robotyki, automatyki i innych nowoczesnych technologii.

Gniezno Stolica eXperymentu. W Gnieźnie powstanie obiekt na kształt Centrum Nauki Kopernik - nowoczesne, interaktywne centrum edukacji
Projekt jest odpowiedzią na niezwykle dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość, gdzie powstają coraz to nowe technologie, trendy, narzędzia pracy oraz oczekiwania. Stolica eXperymentu ma za zadanie podołać wyzwaniom współczesnego rynku pracy.

- Zakłady pracy potrzebują wykwalifikowanej kadry technicznej. Dzisiaj widzimy, że tej kadry zaczyna nam brakować, a my mówimy o przyszłości w perspektywie 5-10. Widzimy, że coraz mniej młodzieży garnie się do szkół zawodowych. Stolica eXperymentu ma być odpowiedzią na te potrzeby rynku. Nie mówimy jednak o szkole. To ma być miejsce, która ma służyć zabawie, zaspokajania własnych marzeń w zakresie programowania, automatyki, robotyki, nauk ścisłych. Chcemy kształtować postawy protechniczne już od najmłodszych lat - mówi Tomasz Budasz prezydent Gniezna. Dlatego oferta będzie skierowana do wszystkich grup wiekowych.

Obok edukacyjnego charakteru obiektu, ma on też być komercyjny i przyciąga odbiorców z okolicznych miejscowości. - Część edukacyjna realizowana będzie do godzin południowych, a po popołudniu - część komercyjna, podobnie jak Centrum Nauki Kopernika. Na ten model wzorujemy nasz projekt - przedstawia Tomasz Budasz.

Pomysłodawcą całego projektu jest Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna. - Stolica eXperymentu docelowo ma być miejscem, gdzie będą zmierzali wszyscy - dzieci, młodzież rodzice. Chcemy zachęcić do współpracy PWSZ i Politechnikę Poznańską, dlatego, że kształcenie kadr technicznych powinno nabrać tempa. Jesteśmy w trakcie czwartej rewolucji przemysłowej. Wszyscy się do tego przygotowują, wszyscy na to zwracają uwagę. Do tego będziemy potrzebowali tysiące wykształconych fachowców, których dzisiaj nie mamy. Stolica eXperymentu nie ma być konkurencją dla szkół, lecz ma być uzupełnieniem edukacji ,która dzisiaj nie do końca się sprawdza przy tych wyzwaniach, które nas czekają - tłumaczy Jarosław Grobelny.

Będzie to zespół siedmiu laboratoriów. - Pierwsze przeznaczone będzie dla dzieci, czyli pierwszy stopień programowania i robotyki. Będzie tu możliwość kodowania przy użyciu robotów i ozobotów. Drugi stopień przeznaczony będzie do dzieci z klas III-VIII. Z kolei w laboratorium kształtu od pomysłu poprzez projektowanie modelowanie skanowanie 3D będziemy tworzyć produkty wirtualne. Tym samym będziemy mieli naukę, technikę, inżynierie, doświadczenia, ale także matematykę i sztukę. Następnie będziemy mieć laboratorium VR-u (Virtual Reality) i nowoczesnych technologii multimedialnych. tam będziemy wytwarzali filmy, podcasty itp. Do tego dochodzi laboratorium robotyki i automatyki - serce Stolicy eXperymntu. Całość uzupełnimy jeszcze 2. ważnymi laboratoriami - chemicznym i fizycznym, bo tej chemii i fizyki cały czas jest zbyt mało. Poprzez atrakcyjne doświadczenia i inne narzędzia, jak np. tablety Einstein 2, będziemy zachęcać dzieci do nauki w dziedzinach, których dzieci się obawiają - wyjaśnia Jarosław Grobelny. - To wszystko razem da nam taki pakiet wiedzy i umiejętności, który spowoduje , że w powiecie gnieźnieńskim będziemy mieli wystarczającą liczbę wykwalifikowanych pracowników, żeby dokonać transformację 4.0 -dodaje wiceprezydent.

Realizacja pomysłu nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie Fundacji Velux. To właśnie ona jest partnerem strategicznym projektu i przekazała na jego realizację ponad 8 mln złotych dofinansowania. 21 sierpnia na zorganizowanej konferencji obecny był Jens-Jorgen Pedersen, dyrektor programowy w Fundacji Velux. - W projekcie chodzi o STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) i to jak staje się STEAM. STEM oznacza nauki ścisłe, po dodaniu "A" - Art (sztuka) - nauki humanistyczne, sztuka, muzyka, języki, filozofia - zmienia się na STEAM. Tam gdzie STEM staje się STEAM, powstają nowe wielkie pomysły! - powiedział Jens-Jorgen Pedersen. - Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć taką inicjatywę i z niecierpliwością czekamy na Wasze postępy, i eksperymenty w nadchodzących latach, pamiętając,że 1 eksperyment wart więcej niż 1000 hipotez - dodał przedstawiciel Fundacji Velux.

Wszystko to ma się dziać w nowoczesny, zbudowanym od podstaw budynku (ponad 1300 m2), który ma powstać za budynkiem centrum Kształcenia Praktycznego w Gnieźnie.

Przewidywany finał projektu

Na najbliższych sesjach Rady Miasta i Powiatu zostanie utworzona spółka celowa, której zadaniem będzie, w pierwszej fazie wybudowanie budynku, a w drugiej fazie - wypełnienie go treścią programową. Jak podaje Tomasz Budasz z oferty będzie można korzystać na przełomie roku 2022-2023.

ZOBACZ FILM z wydarzenia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto