Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno. Święto Policji było okazją do wręczenia odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie

Paweł Brzeźniak
Powiatowe obchody Święta Policji odbyły się w czwartek, 21 lipca. 2022 roku. Rozpoczęły się one od mszy świętej w kościele pw. św. Michała Archanioła w Gnieźnie. Następnie uroczystości przeniosły się do Parku Miejskiego, a dokładniej pod Pomnik Policjantów zamordowanych w Twerze, gdzie złożono wiązanki kwiatów.

Na godzinę 10:00 przewidziano zbiórkę na placu komendy połączoną z wręczeniem odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie. Specjalne wyróżnienie otrzymała Grupa Realizacyjna funkcjonująca w ramach gnieźnieńskiej komendy z asp. sztab. Adamem Owczarzakiem na czele. Grupa obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia. W uroczystości na placu udział wzięli samorządowcy, przedstawiciele Prokuratury Rejonowej i Sądu Rejonowego, a także innych instytucji.

Gniezno. Święto Policji było okazją do wręczenia odznaczeń i...

Komendant Powiatowy Policji insp. Przemysław Kozanecki przypomniał o wyzwaniach, z którymi musieli mierzyć się w ostatnich miesiącach funkcjonariusze. Mowa o pandemii koronawirusa, ochrona granicy polsko-białoruskiej czy pomoc Ukraińcom.

- Policja gnieźnieńska stanęła na wysokości zadania i poradziła sobie z tymi niełatwym wyzwaniem. Dziękuję przede wszystkim policjantkom i policjantom naszej jednostki oraz pracownikom cywilnym. Także tym, którzy nie mogą teraz być tutaj z nami, bowiem pełnią służbę. W świetle przytaczanych wcześniej przeze mnie zagrożeń oraz walki z nimi, wyszkolenie, umiejętności i odwaga Grupy Realizacyjnej liczy się jeszcze bardziej. Dowódcy grupy, asp. szt. Adamowi Owczarzakowi należy się moja szczególna wdzięczność. Adam - powiem krótko - robisz dobrą robotę. Dziękuję tobie, a także wszystkim członkom dowodzonej przez ciebie grupy za zdecydowanie w działaniu oraz skuteczność

- powiedział insp. Przemysław Kozanecki.

Srebrnym medalem za długoletnią służbę został wyróżniony kom. Bartosz Stankowiak, natomiast brązową odznaką Zasłużony Policjant zostali wyróżnieni st. asp. Marek Giszczyński i asp. szt. Anna Osińska (wyróżnienia wręczone podczas Wojewódzkich Obchodów Święta Policji).

Na wyższe stopnie policyjne w powiecie gnieźnieńskim awansowanych zostało 116 policjantów.

Wicestarosta gnieźnieński Anna Jung wręczyła medal Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego asp. szt. Renacie Soszyńskiej. Medal Koronacyjny z rąk sekretarza miasta Gniezna Joanny Śmigielskiej otrzymał asp. szt. Jacek Grzybowski. Anna Grzybowska, pracownica gnieźnieńskiej Policji, w uznaniu za ponadprzeciętną pracę i zaangażowanie została wyróżniona pochwałą Komendanta Powiatowego Policji w Gnieźnie. Medale okolicznościowe imienia Józefa Wróblewskiego, przyznawanego za szczególne zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków służbowych otrzymali asp. szt. Adam Owczarzak i asp. szt. Krzysztof Socha.

Awanse otrzymało 116 policjantów.

Grupa Realizacyjna Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie powstała w 2002 roku. Skład osobowy i ilościowy grupy z wiadomych względów objęty jest tajemnicą – zdradzimy tylko, że jest to kilkanaście osób. Była to pierwsza taka grupa działająca na ternie województwa wielkopolskiego.

Grupa Realizacyjna KPP w Gnieźnie nie jest grupą etatową, co oznacza iż funkcjonariusze tej grupy na co dzień zajmują się obowiązkami służbowymi wynikającymi z ich stałych zadań. W przypadku, kiedy istnieje potrzeba użycia GR zbierają się i po kilku minutach są gotowi do działania.

Przez cały okres Grupa Realizacyjna doskonaliła swoje umiejętności w różnych dziedzinach specjalnych, w tym m. innymi w działaniu w górach, wspinaczce skałkowej, w jeździe na nartach, w pływaniu, desantowaniu z pokładów śmigłowca z wykorzystaniem tzw. szybkiej liny.

GR na bieżąco szkoliła się wspólnie z Samodzielnym Pododdziałem Kontrterrorystycznym Policji ( SPKP ) w Poznaniu, JW Grom, a także Biura Operacji Antyterrorystycznej (BOA) w Warszawie. Brała również udział w szkoleniu z jednostkami specjalnymi wojsk USA. Przez cały okres utrzymywana jest ścisła współpraca z 33 Bazą Lotnictwa transportowego w Powidzu, w zakresie współpracy szkoleniowej.

Funkcjonariusze GR wspólnie z żołnierzami GROM jako piersi desantowali się z samolotu C 130 Herkules w Powidzu. Również z funkcjonariuszami tej elitarnej jednostki członkowie grupy wykonywali wspólne skoki spadochronowe na terenie kraju w tym również skoki nocne. Dowódca GR w 2018 r, w rocznicę niepodległości, jako pierwszy w historii wykonał skok spadochronowy z flagą RP nad miastem Gnieznem oraz wyspą na Ostrowie Lednickim.

W tym samym roku dowódca GR dokonał w ramach tzw.”wyzwania” przepłynięcia jeziora lednickiego – jego prawej strony, na odcinku 12 km. Funkcjonariusze GR posiadają liczne uprawnienia: strzeleckie, skoczków spadochronowych, alpinistyczne, płetwonurków, ratowników, doskonale jeżdżą na nartach. Potrafią również posługiwać się szerokim wachlarzem rodzajów broni.

GR systematycznie uczestniczy w szkoleniach jednostki wojskowej w Powidzu, bierze udział w licznych pokazach dla mieszkańców Gniezna. Jednak podstawowym jej zadaniem, zgodnie z celem utworzenia w 2002 roku, jest działanie jako „pierwsze uderzenie” przy zatrzymywaniu niebezpiecznych przestępców, co pozwala na dalsze, bezpieczne już wykonywanie czynności przez policjantów innych pionów.

Gniezno. Święto Policji było okazją do wręczenia odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto