Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: szkolnictwo zawodowe - strategie rozwoju

Sona Ishkhanyan
Promocja szkolnictwa zawodowego nie ustaje. Nabór do szkół ponadgimnazjalnych trwać będzie do 10 czerwca. Dyrektorzy Szkół Zawodowych wspólnie z władzami podejmują kroki, które mają zachęcić uczniów do podjęci nauki w tych szkołach. W tym celu realizowane są nowe projekty.

Gniezno: szkolnictwo zawodowe - strategie rozwoju

Przez ostatnich 25 lat szkoły zawodowe nie cieszyły się popularnością. Traktowane były przez wielu jako szkoły tzw. drugiego wyboru. To bardzo niekorzystne zjawisko ma już odzwierciedlenie na rynku pracy, na którym zaczyna brakować fachowców. W celu zwalczenia takiej tendencji Starostwo Powiatowe w Gnieźnie wspólnie z dyrektorami Zespołów Szkół Ponadgimnazjalnych w Gnieźnie oraz dyrektorem Centrum Kształcenia Zawodowego już od września szeroko promuje szkolnictwo zawodowe w Gnieźnie. - To jest tendencja panująca ogólnie w całym kraju i absolutnie niezwiązana z tym, że w Gnieźnie szkolnictwo zawodowe jest na niskim poziomie. Pojawiają się takie sygnały i uważam, że jest to niesprawiedliwe i niezgodne z prawdą - twierdzi Beata Tarczyńska, starosta powiatu gnieźnieńskiego. Uważam, że nasze szkoły są bardzo dobrze wyposażone i mają świetnie wykwalifikowaną kadrę. Dodatkowo wciąż wspólnie realizujemy nowe projekty, które mają na celu wypromować kierunki zawodowe - dodaje B.Tarczyńska.

Jednym z takich projektów jest całkowite opłacanie biletów dla uczniów klas pierwszych Zasadniczych Szkół Zawodowych. - Projekt realizowany będzie od września 2016 roku. Przeznaczony jest dla 14. oddziałów - około 400 uczniów. Dofinansowanie skierowane jest dla wszystkich uczniów, którzy zapiszą się do pierwszych klas zasadniczych szkół zawodowych i mieszkają poza miejscem nauk, nawet dla uczniów mieszkających w innym powiecie - mówi Jerzy Paweł Lubbe, dyrektor Wydziału Edukacji.

Dyrektorzy gnieźnieńskich szkół przedstawili swoje oferty edukacyjne na nowy rok, w których pojawiły się nowe kierunki takie jak: ślusarz, kierowca mechanik w ZSP 2. Z kolei dyrektor ZSP 3 wspomniał o szerokiej możliwości odbycia praktyk zagranicą. - W zeszłym roku kształciliśmy uczniów w około 40. zawodach.Cennym doświadczeniem dla naszych podopiecznych są praktyki zagraniczne: w zawodach budowlanych takie praktyki odbywają we Francji, z fryzjerstwa - w Niemczech, a na 2018 rok zaplanowane są praktyki w Polinezji Francuskiej - informuje Tadeusz Stręk, dyrektor ZSP 3 w Gnieźnie.

Ogromną rolę w rozwoju kształcenia zawodowego pełni Centrum Kształcenia Zawodowego w Gnieźnie. - Naszym głównym celem jest podnoszenie poziomu kształcenia zawodowego. W tym celu organizujemy szereg projektów, jak np: "Zawodówka jest OK", a także nawiązujemy partnerską współpracę z przedsiębiorstwami, by nasi uczniowie mogli pracować już w swoim zawodzie u potencjalnego pracodawcy i podnieść swoje kwalifikacje. To bardzo korzystne sprzężenie edukacji z przyszłą pracą. Najnowszym takim osiągnięciem jest m.in. nawiązana współpraca z firmą Clavey - mówi Sylwester Sip, dyrektor CKP. Zapowiedział on również, iż od przyszłego roku CKP stwarza możliwość kształcenia także dorosłych w formie licznych kursów i warsztatów.

- Poziom szkolnictwa zawodowego na pewno jeszcze wzrośnie, gdyż jest szansa na pozyskiwanie dofinansowania ze środków unijnych. Największym naszym celem do zrealizowania jest bezpośrednie połączenie szkolnictwa zawodowego z rynkiem pracy - dodaje na koniec B. Tarczyńska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto