Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: ulica Rzeźnicka - jakie kryje tajemnice?

mnopr
Gniezno: ulica Rzeźnicka - jakie kryje tajemnice?
Gniezno: ulica Rzeźnicka - jakie kryje tajemnice? mn
Gniezno: ulica Rzeźnicka - jakie kryje tajemnice? Dlaczego ulica Rzeźnicka powinna się nazywać Samochodową? Kto dopuścił się malwersacji finansowych w jednej firm na tej ulicy, a kto tak naprawdę zniszczył piękną Mydlarnię? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzi będą szukać uczestnicy kolejnego oprowadzania pod hasłem „100 metrów historii”.

W pierwszym w tym roku spacerze z tego cyklu Detektyw Muzealny razem z uczniami III Liceum Ogólnokształcącego z Gniezna przypomni historię niewielkiej ulicy Rzeźnickiej. „100 metrów historii” to cykl spacerów z przewodnikiem Interaktywnego Muzeum Gniezna. W ramach wydarzenia organizatorzy przypominają historię krótkich uliczek w centrum miasta. W budynku przy Rzeźnickiej 1 mieściła się przed laty jedna z pierwszych cukierni w Gnieźnie. Na pewno nie była nią działająca tu obecnie Sowa. Wszystko wskazuje na to, że właśnie w tu gnieźnieńskie emancypantki kupowały słodkości.

”100 metrów historii” to przede wszystkim jednak opowieść o mieście przez pryzmat jego mieszkańców. Rzeźnicka, o której opowie przewodnik IMG, a którą momentami ożywią uczniowie III Liceum, to Władysław Pluciuński, z jego ogromnym warsztatem samochodowym i pierwszym ciągłym punktem tankowania paliw. Rzeźnicka to przecież zwłaszcza bracia Waberscy i ich wspaniały licencjonowany salon, w którym w wystawach okiennych stały Lincoln i Ford.

Uliczka, po której historii będziemy wędrować to też dramat pana Zwierzyńskiego i losy pierwszej polskiej mydlarni w Wielkopolsce. Wyjaśnienie przyczyn upadku i znalezienie winnego malwersacji finansowych w tej firmie to tylko jeden z wątków historii. najpiękniejszego budynku przy ulicy Rzeźnickiej. Budynku, który nie tak dawno przestał istnieć. Podczas spaceru młodzież z III Liceum przedstawi kilka scen inspirowanych życiem Rzeźnickiej. Swoją wizytę zapowiedzieli także kibice jednej z londyńskich drużyn piłkarskich.

Gwarowe opowieści detektywa i Teatr 100 metrów z III LO uzupełni swoją wiedzą dziennikarz i regionalista Aleksander Karwowski. Swój wkład zapowiada także Klasyczne Gniezno. Zapraszamy! 100 metrów historii. Ulica Rzeźnicka 13 lutego 2020 r., godzina 17.00. Zbiórka przed budynkiem Starego Ratusza - róg ul. Chrobrego i Rzeźnickiej. Wstęp wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto