Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno. W Starym Ratuszu odbyły się konsultacje o rowerowej przyszłości miasta

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
W ostatnich latach zaszło wiele zmian, jednak do ideału daleka droga. O rowerowym potencjale Gniezna rozmawiali dziś związani z kolarstwem mieszkańcy Pierwszej Stolicy.

Poniedziałkowe spotkanie powstało z inicjatywy Szymona Drzewieckiego, pracownika Urzędu Miejskiego i aktywnego rowerzysty. Przybyli na nie przede wszystkim mieszkańcy, którzy na co dzień aktywnie korzystają z tego dwukołowego środka transportu. Na wstępie zdecydowano się podsumować ostatnie miesiące pod kątem inicjatyw rowerowych, które odbywały się na terenie miasta. Wspomniano między innymi o aktywności licznych klubów rowerowych, "kręceniu kilometrów" dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizowanych rajdów, a przede wszystkim o czerwcowej rywalizacji w ramach Rowerowej Stolicy Polski.

Wśród zgłoszonych uwag wspomniano chociażby o promocji aktywności i bezpiecznej kultury jazdy wśród uczniów lokalnych szkół, przygotowaniu terminarza dat rowerowych wyjazdów na wzór plakatu "Dzieje się!", który informuje o wydarzeniach w Pierwszej Stolicy. Nie brakowało także komentarzy do akcji "Tempo 30", która wraz z gnieźnieńską policją była prowadzona na ulicach miasta. Jak wspominali uczestnicy spotkania, działania funkcjonariuszy nie powinny ograniczać się do podobnych akcji, ale także regularnym przeciwdziałaniu wykroczeniom drogowym, a uświadamianie o zagrożeniach w ruchu powinno być skierowane również do rowerzystów, którzy często korzystają z telefonów w trakcie jazdy.

W trakcie spotkania mieszkańcy wielokrotnie negatywnie odnieśli się do powstającej w ostatnich latach infrastruktury rowerowej oraz koncepcji ich tworzenia. Po raz kolejny powrócił temat kontrapasu przy ul. Świętego Michała, który często jest miejscem kolizji, a jesienią zalegają na nim niesprzątane przez zarządców drogi liście. Krytyce poddano także inne ścieżki - zwracano uwagę na niesprawdzone rozwiązania na ul. Orzeszkowej, ul. Wolności czy ul. Witkowskiej. Jak zwrócił uwagę jeden z obecnych na spotkaniu dziennikarzy, problematyczne dla części mieszkańców mogą okazać się strome podjazdy na nowobudowanych przystankach wiedeńskich na ul. Roosevelta.

Głosy mieszkańców były również jednomyślne w kwestii relacji Miasta z rowerzystami. Wielokrotnie przywoływano spotkanie przy okazji przebudowy ul. Warszawskiej, na którego początku poinformowano uczestników o realizacji przedstawianej koncepcji i nieuwzględnianiu uwag mieszkańców. Jak wypowiadały się osoby zaangażowane w temat remontu ul. Roosevelta, blisko sto sugerowanych przez nich poprawek wobec projektu zostało odrzuconych. Główny postulat gości poniedziałkowego spotkania wybrzmiał więc wielokrotnie - istnieje duża potrzeba konsultacji władz miasta z mieszkańcami

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto