Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno. W szpitalu można skorzystać z kompleksowego leczenia po zawale. Niewielu pacjentów korzysta z programu

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Gnieźnieński szpital od kilku miesięcy oferuje pacjentom innowacyjne zintegrowane leczenie po zawałach serca. Jak podaje wielkopolski NFZ, jedynie mała część chorych korzysta z tego typu leczenia.

Program KOS-Zawał to kompleksowa opieka nad pacjentem po zawale mięśnia sercowego. Zaczyna się od zawału, czyli od przyjęcia pacjenta do szpitala z rozpoznaniem ostrego zespołu wieńcowego. Leczenie szpitalne to pierwszy moduł programu. Kolejne etapy ścieżki leczenia w ramach programu KOS-Zawał to wizyta koordynująca, rehabilitacja oraz opieka poradni kardiologicznej, w której powinny odbyć się co najmniej cztery wizyty zakończone bilansem opieki.

W Wielkopolsce pacjenci mogą otrzymać pomoc w ramach KOS-Zawał w 13 oddziałach. Obecnie każdy podmiot, który posiada oddział kardiologiczny, realizuje ten program. Jedną z takich placówek jest Szpital Pomnik Chrztu w Gnieźnie
Wielkopolski NFZ przygląda się pracy placówek realizujących program. Pacjent biorący udział w KOS-ie powinien po wyjściu z placówki odbyć wizytę koordynującą i omówić dalsze leczenie, które nigdy nie kończy się zaraz po wyjściu z oddziału kardiologicznego.

Jeśli pacjent wymaga rehabilitacji, szpital powinien skierować na nią chorego. W przypadku 8 placówek, zapewniają one rehabilitację w ramach KOS-Zawał we własnych oddziałach lub ośrodkach dziennych, pozostali posiadają umowy na podwykonawstwo.

– Apelujemy do pacjentów i ich rodzin, aby wręcz domagały się od szpitali objęcia programem KOS-zawał chorych, którzy kwalifikują się do programu

– mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowi

Gniezno – niewielu chorych korzysta z KOS-zawał

W 2022 roku do programu KOS-Zawał dołączył w lipcu gnieźnieński szpital. Okazuje się jednak, niewielu chorych po zawale skorzystało z objęcia programem.

Porównując liczbę hospitalizacji dla ostrych zespołów wieńcowych pacjentów leczonych w KOS-ie oraz w trybie standardowej hospitalizacji na oddziale kardiologicznym, stosunkowo najwięcej osób otrzymało kompleksową pomoc w szpitalach w Kaliszu (61%), w Ostrowie Wielkopolskim (60%), w Puszczykowie (59%), w CM HCP w Poznaniu (58%). Poniżej 10 procent pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym zostało zakwalifikowanych do KOS-a w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu (8%), w Pile (4%) i Gnieźnie (3%).

Jak podaje wielkopolski oddział NFZ, zwiększenie dostępności do kompleksowej opieki po zawale mięśnia sercowego to jeden z priorytetów zdrowotnych NFZ na 2021 roku i lata następne. W ubiegłym roku najwyższy wskaźnik, czyli odsetek pacjentów objętych leczeniem w KOS-Zawał w stosunku do ogólnej liczby zawałów, osiągnęło województwo śląskie z wynikiem 47 procent. W Wielkopolsce w tamtym okresie odnotowaliśmy 34 procent pacjentów po zawale objętych programem KOS-Zawał, a w tym roku wskaźnik ten dla naszego regionu wyniósł 60 procent.

Gniezno. W szpitalu można skorzystać z kompleksowego leczenia po zawale. Niewielu pacjentów korzysta z programu

Gniezno. W szpitalu można skorzystać z kompleksowego leczeni...

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto