Sala konferencyjna gnieźnieńskiego szpitala 23 marca wypełniła się gośćmi z całej Polski. Okazja była niezwykła, bo otworzono pierwszą w Polsce Poradnię Poradnię Prehabilitacji i Opieki Okołooperacyjnej.
Czym jest prehabilitacja?
- To nowoczesne przygotowanie pacjenta do zabiegu, ale też szerzej, do każdej terapii. Prehabilitacja to cztery filary obejmujące: przygotowanie żywieniowe pacjenta, wdrożenie aktywności fizycznej, rezygnację z nałogów oraz wsparcie psychologiczne pacjenta (oraz rodziny jeżeli jest taka potrzeba). Jak pokazują publikacje a także praktyka, tak przygotowany pacjent do zabiegu, ma mniejsze ryzyko komplikacji, krócej przebywa w szpitalu, a co za tym idzie realnie przyspiesza proces leczenia i pozwala na szybszy powrót do zdrowia pacjenta
– przekonywał profesor Tomasz Banasiewicz z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologii i Onkologii Gastroenterologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Dostępność takiej poradni w powiecie pozwoli gnieźnieńskim pacjentom przygotowywać się do planowanych zabiegów i zapewni im kompleksową opiekę pooperacyjną w zakresie leczenia ran.
- Dla nas celem najwyższym jest pacjent, któremu staramy się zapewnić optymalną opiekę w trudnym okresie życia jakim jest zmaganie się z chorobą. Często spotykam się z podejściem: „wszelkie informacje znajdziecie na wypisie”, „proszę się zgłosić z problemem do poradni”, czy ze strony pacjenta: „nie wiem jak się przygotować”, „nie wiem jak sobie poradzić z chorobą” – spuentować to można tym, iż pacjent zostaje sam ze stresem i strachem
- mówił dr Krzysztof Karaś, chirurg, wiele lat pracujący w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie, założyciel Poradni oraz jej Kierownik.
Prehabilitacja. Jak to będzie działać w Gnieźnie?
Jak dostać się do tej poradni? Pacjent, który ma skierowanie na zabieg i umówi się na operację, może zgłosić się do Poradni Prehabilitacji znajdującej się w gnieźnieńskim szpitalu. Tam zostaną wykonane mu niezbędne badania, zostanie oceniony stan ogólny jego zdrowia i wydane będą zalecenia żywieniowe dostosowane do indywidualnych potrzeb. Co ważne, każdy pacjent poradni zostanie zbadany przez diabetologa, aby wyeliminować ewentualne komplikacje w gojeniu się ran związane z tą chorobą. Twórcy pierwszego takiego miejsca w Polsce mają nadzieję, że w przyszłości sieć tego typu poradni rozwinie się.
Gniezno. W szpitalu otworzono pierwszą w Polsce Poradnię Prehabilitacji i Opieki Okołooperacyjnej!
Gniezno. W szpitalu otworzono pierwszą w Polsce Poradnię Pre...
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?