Gniezno: Wiadukt Popiełuszki w remoncie. Nowe informacje dla mieszkańców

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Gniezno: Wiadukt Popiełuszki w remoncie. Nowe informacje dla mieszkańców
Gniezno: Wiadukt Popiełuszki w remoncie. Nowe informacje dla mieszkańców WZDW
Udostępnij:
Gniezno: Wiadukt Popiełuszki w remoncie. Od poniedziałku 5 października udostępnione dla mieszkańców będą dwie kładki - nad bocznicą i nad torami.

Gniezno: Wiadukt Popiełuszki w remoncie

Wykonane zostały już próbne obciążenia kładek z pozytywnym rezultatem. W najbliższych dniach zostanie również sfrezowana cała nawierzchnia na wiadukcie. Trwa rozbiórka elementów konstrukcji betonowych. Prowadzone są prace pod montaż podpór pod obiektem. Wykonawca remontu na początek listopada planuje przesunięcie konstrukcji wiaduktu, aby rozpocząć kolejny etap prac remontowych. Wszystkie działania przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Zakres prac obejmuje m.in.: remont wiaduktu, wymianę nawierzchni drogi i chodnika, wymianę balustrad na wiadukcie i na dojazdach, demontaż dwóch i budowę czterech latarni w bezpośrednim sąsiedztwie remontowanego wiaduktu.

Już od blisko dwóch miesięcy trwa remont wiaduktu nad linią kolejową przy drodze wojewódzkiej nr 260. Prace koncentrują się teraz przy przygotowaniu kładki dla pieszych.

Zgodnie z założeniami ruch z wiaduktu ma zostać przełożony na tymczasowe przejście do końca września. To udało się wykonać. W kolejnym etapie działań zaplanowano przesunięcie zabytkowej stalowej konstrukcji na nasyp od strony wschodniej. Kierowcom przypominamy, że obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu. Prosimy o dokładne zapoznanie się z wyznaczonym objazdem. Kierowca przemieszczający się na linii północ-południe Gniezna mogą przemieszczać się zmodernizowanym przejazdem ulicą Pod Trzema Mostami, obwodnicą wzdłuż ulicy Kostrzewskiego lub przejazdem kolejowym przy ul. Gajowej i dalej ulicą Kostrzewskiego. Zamknięcie Wiaduktu Popiełuszki wiąże się również ze sporymi zmianami w ruchu autobusów MPK. Utrudnienia dotyczą linii 3, 5, 9, 17 9 31.

W związku z tym, że do Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Wielkopolskiego zostało wprowadzone zadanie pod nazwą „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 260 wraz z wiaduktem nad linią nr 353 Poznań Wschód-Skandawa oraz linią kolejową nr 281 Oleśnica-Chojnice w m. Gniezno” (wiadukt im. Księdza Jerzego Popiełuszki) na obiekcie nie jest realizowana wymiana dylatacji, lecz rozbudowa.

Od 18 listopada 2019 roku wiadukt w ciągu ulicy Warszawskiej w Gnieźnie (DW 260) został wyłączony dla ruchu samochodów powyżej 3,5 tony, z wyłączeniem pojazdów MPK Gniezno.

Zabytkowy wiadukt nad torami kolejowymi powstał około 1910 roku i już wówczas miał pomóc w przedostawaniu się mieszkańców między dzielnicami miasta. Dotychczas znajdowały się w jego miejscu zwyczajne przejazdy kolejowe ze szlabanami i dróżnikami. Od tego czasu minęło 105 lat i Gniezno ponownie stanęło przed dylematem rozwiązania przeprawy nad torami u zbiegu ulic Warszawskiej i Dworcowej.

Gniezno od lat cierpi na niewydolność wewnętrznego systemu komunikacyjnego. Kto jeździ samochodem po Gnieźnie w godzinach popołudniowego szczytu komunikacyjnego, styka się bezpośrednio z tym problemem. Cierpią na tym także gnieźnianie poruszający się środkami komunikacji miejskiej. Niedostateczna ilość przepraw przez tory kolejowe rozdzielające Gniezno na dzielnice północne (z większością zakładów pracy i lokali usługowych) i południowe (głównie osiedla mieszkaniowe) przypomina zatory w układzie krążeniowym miasta. Zatykanie się wiaduktu na ulicy Warszawskiej i Dworcowej wywołuje także paraliż komunikacyjny niemal w całym centrum miasta, z okolicami Parku Kościuszki i ulicy Lecha na czele.

Zarządcą wiaduktu jest Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu ponieważ obiekt jest częścią drogi wojewódzkiej nr 260. Jak się okazuje - stan przeprawy pogarsza się bardzo szybko. Rewizja stanu technicznego obiektu wykonana na początku 2014 roku wykazała, że jest on zły bez zagrożenia dla ruchu kołowego oraz pieszego. Wymogło to na zarządcy działania mające na celu poprawę tego stanu rzeczy - rozbudowy drogi i budowy nowego obiektu. W 2015 roku informowaliśmy, że przystąpiono do opracowywania koniecznej dokumentacji technicznej. Jednak na przeszkodzie jakimkolwiek pracom stanął... zaawansowany wiek samego wiaduktu. Obiekt wraz z otoczeniem oraz nasypami do niego prowadzącymi, na mocy decyzji Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków został objęty ochroną konserwatorską. Wszelkie prace przerwano.

Na szczęście, prace wróciły na właściwe tory i mają zakończyć się jesienią 2021 roku.

W głowach radnych miejskich pojawiały się m.in. pomysły poszerzania wiaduktu. Konkretnie chodzi o radnego Arkadiusza Masłowskiego, ale było to jeszcze za kadencji prezydenta Jacka Kowalskiego. Ostatecznie ta koncepcja spełzła na niczym.

Przełomowe odkrycie polskich naukowców

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie