Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

GNIEZNO - Więcej nowych żaków niż absolwentów

Iza Budzyńska
Studentów pierwszego roku jest więcej niż tegorocznych absolwentów. Gnieźnieńskiej uczelni nie dotknął niż demograficzny
Studentów pierwszego roku jest więcej niż tegorocznych absolwentów. Gnieźnieńskiej uczelni nie dotknął niż demograficzny Iza Budzyńska
Około 200 nowych studentów pierwszego roku rozpoczęło naukę w Kolegium Europejskim Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Gnieźnieńska filia uniwersytetu powstała jako skromny zamiejscowy ośrodek. Dziś coraz częściej mówi się o przekształceniu go w samodzielny wydział. Rektor UAM, prof. Bronisław Marciniak przypomniał podczas wczorajszej inauguracji roku akademickiego w kolegium, jak już kilka lat temu mówił, że uniwersytet ma pewien projekt dla Gniezna.

– Staramy się to zadanie zrealizować – powiedział. – Co zrobiliśmy dotąd? Po pierwsze, ustaliliśmy wreszcie status prawny Kolegium Europejskiego. Po drugie, w czerwcu ubiegłego roku senat naszej uczelni powołał do życia w kolegium gnieźnieńskim instytut naukowy kultury europejskiej. Instytut, w którym zatrudnionych jest 25 etatowych pracowników naukowych, instytut, który traktujemy jako fundament naukowy dla przekształcenia kolegium w wydział zamiejscowy, na pełnych prawach z innymi wydziałami.

Rektor UAM dodał, że by wydział mógł funkcjonować, niezbędni są też studenci. I tutaj gnieźnieński ośrodek wypada podobnie jak wydziały uniwersytetu w Poznaniu. Tegoroczna rekrutacja pokazała, że więcej jest chętnych na studia dzienne, za to mniej na zaoczne.

Prof. Leszek Mrozewicz, dyrektor naukowy Kolegium Europejskiego, przypomniał, że to już dziesiąty rozpoczęty tutaj rok akademicki.
– Bez pomocy wydziałów nie moglibyśmy prowadzić studiów, a więc jeśli przekształcimy się w wydział, będzie to zasługą nie tylko nas, ale całego uniwersytetu – przyznał.

Kierunki studiów prowadzone w Gnieźnie podlegają kilku humanistycznym wydziałom UAM. Powołanie Instytutu Kultury Europejskiej dało większą możliwość prowadzenia badań naukowych i ich finansowania. Utworzenie wydziału ma zwiększyć samodzielność jednostki na polu naukowym, ale też ułatwić życie studentom, kiedy przychodzi do załatwiania formalności.

Po raz pierwszy w tym roku w Kolegium Europejskim został uruchomiony kierunek europeistyka kulturowa.
Wśród świeżo upieczonych żaków znaleźli się nie tylko gnieźnianie, którym tu studiować często po prostu wygodniej, ale i przyjezdni z większych miast ze starszymi tradycjami akademickimi.

Robert Mielcarek z Poznania swoją przyszłość wiąże z public relations, dlatego zdecydował się studiować komunikację europejską. Dodaje, że zadecydował też prestiż uczelni. Z kolei wykładowcy Kolegium Europejskiego chwalą sobie to, że to mały i nowoczesny ośrodek.
– Kolegium Europejskie umożliwia kształcenie tak zwane otwarte, nie w wyraźnie specjalistycznym kierunku, tylko tak jak studenci łączą kilka kierunków w Poznaniu, to otwiera większe możliwości zawodowe – mówi dr Eliza Grzelak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto