Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno. Wróciliśmy do PRL-u. Wystawa przedmiotów samodzielnie wykonanych

WW
Wystawą samodzielnie wykonanych lub ulepszonych przedmiotów i rzeczy rozpoczął się pierwszy dzień Wielkopolskiego Festiwalu Miejskiego. Data - 22 lipca nie została wybrana przypadkowo...

W środowe popołudnie, 22 lipca Stary Ratusz zmienił się w muzeum, a zwiedzający cofnęli się w czasie do PRL-u! Ruszyła wystawa osobistych własnoręcznie wykonanych lub ulepszonych przedmiotów, inaugurująca Wielkopolski Festiwal Miejski. Wydarzenie przyciągnęło wielu pasjonatów historii i sztuki „DIY”.

- Naszym celem było odświeżenie folkloru miejskiego. Chcielibyśmy przywołać postaci Adama Słodowego, Eryka Kuszczaka i Bohdana Smolenia –mówiła współorganizatorka Festiwalu, Dominika Sochacka-Drzewiecka.

Na ekspozycji w Starym Ratuszu, która nawiązywała bezpośrednio do programu „Zrób to sam”, pojawiły samodzielnie wykonane przed laty autorskie przedmioty. Eksponatami były m. in.: rower z silnikiem, piły do cięcia metalu i drewna, drewniane zabawki-pajacyki, alternatory, kosiarki do trawy, a nawet sieczkarka do tytoniu!
Największy eksponat, który nie zmieścił się do wystawowego pomieszczenia, zaprezentował Marek Nowakowski. Skonstruował on w latach 80-tych wielofunkcyjne urządzenie gospodarcze, mini-traktor, który przedstawił na wyświetlonym filmie.
- Prawda jest taka że wykonałem ten traktorek aby się nie napracować. Bolały mnie plecy i chciałem mieć maszynę, która pomoże mi w ogrodzie– śmieje się.
Maszyna służyła w jego ogrodzie do wykopywania ziemniaków, ciągnięcia przyczepki i innych prac. Gnieźnianin chwali się, że samodzielnie skonstruował też podziemną przepychaczkę.
– Podłączali nam z ulicy gaz a mieliśmy świeżo położony asfalt. Nie chciałem aby go niszczyli więc w czynie społecznym wykonałem tzw. "kreta" - urządzenie do przepychania pod ziemią. Konstruktor, jak przyznaje, jest z zawodu inżynierem, ale majsterkowanie to też jego pasja.

Jadwiga Biadasz, emerytowana gnieźnianka, na wystawę przyniosła własnoręcznie wykonane sweterki i czapkę z prawdziwej angory.
- Sweterki sama wydziergałam na drutach, sama doszywałam kieszonki - mówi z dumą prezentując swoje dzieła. Jak mówi, czapka ma już kilkadziesiąt lat a futro pochodzi z hodowli jej rodziców. Innym eksponatami którymi podzieliła się pani Jadwiga są jej rodzinne pamiątki. Wyszywana pościel oraz wielka serweta misternie wykonana na szydełku i iglicach.

Jak mówiła współorganizatorka festiwalu, Marta Pacak, gnieźnianie mogli przekazywać swoje prywatne własnoręcznie wykonane przedmioty, a ich liczba przeszła wszelkie oczekiwania organizatorów. – Są one fantastyczne – mówiła Pacak.

Wśród zwiedzających można było dostrzec sporo starszych ludzi, patrzących na eksponaty z sentymentem. Nie zabrakło jednak najmłodszych, którzy niekiedy musieli zasięgnąć wiedzy, do czego dany przedmiot służy, od swoich starszych opiekunów.

To nie wszystkie atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu. W środę o 20, w Restauracji Europejskiej Maja Kleszcz z zespołem zaprezentowała koncert w repertuarze Agnieszki Osieckiej.
Jak powiedziała współorganizatorka cyklu wydarzeń, Dominika Sochacka-Drzewiecka, między czwartkiem 23 lipca a sobotą 25 na dziedzińcu Starego Ratusza specjalnie dla najmłodszych zorganizowany będzie cykl zapomnianych zabaw z czasów PRL-u i animowania zabaw podwórkowych.
Harmonogram Festiwalu przewiduje także spotkanie, podczas którego uczestnicy będą mogli podzielić się prywatnymi historiami z czasów PRL-u, warsztaty renowacji starych mebli oraz warsztaty majsterkowania. W planach jest także pokaz kina plenerowego.
Organizatorzy planują zakończenie festiwalu we wrześniu. Zwieńczeniem wydarzeń ma być mural nawiązujący do działalności gnieźnieńskiego plastyka miejskiego, Eryka Kuszczaka.
Na miejscu spotkania obowiązywał ścisły reżim sanitarny. Każdy odwiedzający wystawę zobowiązany był do wypełnienia ankiety o braku objawów zarażenia a obsługa wystawy bezdotykowo mierzyła temperaturę. Wydarzenie dofinansowano z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto