Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: wspomnienie zmarłych z naszego regionu

Paweł Brzeźniak
W Niedzielę Wielkanocną zmarł Marek Kosmala, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz jeden z czołowych działaczy „Solidarności” w naszym mieście. Marek Kosmala zmarł w wieku 64 lat po ciężkiej chorobie.

W latach PRL-u zasłynął odważną działalnością opozycyjną. Kiedy Polska odzyskała niepodległość, uczestniczył w gnieźnieńskich obchodach rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W ostatnich latach pełnił funkcję dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności za działalność opozycyjną w PRL-u. 
Jedną z osób, która dobrze znała Marka Kosmalę jest Krzysztof Ostrowski, obecnie poseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, ale wcześniej dwukrotnie starosta powiatu gnieźnieńskiego. - Poznałem Marka Kosmalę lepiej, kiedy po raz pierwszy zostałem starostą. Zapamiętałem go jako człowieka wrażliwego i otwartego na innych, człowieka „Solidarności”. Zawsze na sercu leżały mu sprawy Polski, sprawy naszej „małej Ojczyzny”. Był inicjatorem powstania pomnika policjantów z powiatu gnieźnieńskiego zamordowanych w Twerze. Udało się na to znaleźć pieniądze w starostwie, to była moja decyzja, ale Marek był inicjatorem - przyznaje Krzysztof Ostrowski. - Te sprawy patriotyczne były mu bliskie. Był człowiekiem ciepłym i zaangażowanym - dodaje.
Jak dodaje Beata Tarczyńska, starosta powiatu gnieźnieńskiego, kiedy Marek Kosmala na kilka dni przed swoją śmiercią przebywał w szpitalu, to dopytywał o szczegóły uroczystości katyńskich w Gnieźnie, które odbyły się we wtorek. - Ciężka choroba nie pozwoliła mu dokończyć przygotowania tego wydarzenia - mówi B. Tarczyńska.
W Niedzielę Wielkanocną zmarł Marek Kosmala, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz jeden z czołowych działaczy „Solidarności” w naszym mieście. Marek Kosmala zmarł w wieku 64 lat po ciężkiej chorobie. W latach PRL-u zasłynął odważną działalnością opozycyjną. Kiedy Polska odzyskała niepodległość, uczestniczył w gnieźnieńskich obchodach rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W ostatnich latach pełnił funkcję dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności za działalność opozycyjną w PRL-u. Jedną z osób, która dobrze znała Marka Kosmalę jest Krzysztof Ostrowski, obecnie poseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, ale wcześniej dwukrotnie starosta powiatu gnieźnieńskiego. - Poznałem Marka Kosmalę lepiej, kiedy po raz pierwszy zostałem starostą. Zapamiętałem go jako człowieka wrażliwego i otwartego na innych, człowieka „Solidarności”. Zawsze na sercu leżały mu sprawy Polski, sprawy naszej „małej Ojczyzny”. Był inicjatorem powstania pomnika policjantów z powiatu gnieźnieńskiego zamordowanych w Twerze. Udało się na to znaleźć pieniądze w starostwie, to była moja decyzja, ale Marek był inicjatorem - przyznaje Krzysztof Ostrowski. - Te sprawy patriotyczne były mu bliskie. Był człowiekiem ciepłym i zaangażowanym - dodaje. Jak dodaje Beata Tarczyńska, starosta powiatu gnieźnieńskiego, kiedy Marek Kosmala na kilka dni przed swoją śmiercią przebywał w szpitalu, to dopytywał o szczegóły uroczystości katyńskich w Gnieźnie, które odbyły się we wtorek. - Ciężka choroba nie pozwoliła mu dokończyć przygotowania tego wydarzenia - mówi B. Tarczyńska. Paweł Brzeźniak
W ostatnich dwunastu miesiącach pożegnaliśmy Jana Flinika, Stanisława Pasiciela, Marka Kosmalę i Kazimierza Podbornego.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto