Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno zakończyło na podium rywalizację o miano Rowerowej Stolicy Polski

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Wraz z ostatnim dniem września końca dobiegła rywalizacja o miano Rowerowej Stolicy Polski. Gniezno zakończyło rywalizację na trzecim miejscu, za wygrywającą po raz kolejny Nową Solą oraz drugą Białą Podlaską.

Rowerowa Stolica Polski organizowana jest przez Miasto Bydgoszcz. W ramach rywalizacji rowerzyści z całej Polski starają się uzyskać jak najwyższy wynik (liczony w kilometrach) dla swojej miejscowości. W tym roku w akcji wzięły udział 44 miasta, których mieszkańcy wykręcili łącznie ponad 3,6 mln kilometrów.

- Jako organizatorzy tej akcji, chcemy podkreślić pozytywną ideę tego projektu. W Rowerowej Stolicy Polski nie chodzi tylko o rywalizowanie pomiędzy miastami o liczbę przejechanych kilometrów, ale o integrowanie różnych środowisk. Cieszy fakt organizowania wielu wydarzeń towarzyszących, zakładania wspólnych grup, które napędzają się w działaniu – mówił Łukasz Krupa, dyrektor Biura Promocji Urzędu Miasta Bydgoszczy.

W tegorocznej edycji rywalizacji udział wzięło 1278 cyklistów z Gniezna, którzy przejechali łącznie ponad 284 tysiące kilometrów. Dla porównania, w roku ubiegłym udział w akcji wzięło 450 osób, które przejechały w sumie 64 tysiące kilometrów.

- Cieszę się, że mieszkańcy bawią się wspólnie, że jesteśmy wszyscy razem, że chcą przyjść na te spotkania, które dwa razy w tygodniu zawsze były organizowane, że to jest fajna zabawa, fajne święto, odpoczynek i rekreacja, ale też zobowiązanie dla mnie, żeby budować drogi dla rowerów czy ścieżki rowerowe i myślę, że już w niedługim czasie one powstaną. Zostały już wybudowane pierwsze na Winiarach, część dróg dla rowerów już dzisiaj istnieje, będziemy je łączyli w sieć. Droga z północy na południe oraz ze wschodu na zachód w tej kadencji na pewno powstanie, żeby ci rowerzyści, którzy tutaj są, mieli gdzie jeździć, żeby ta frajda z podróżowania rowerem była jeszcze większa - mówił Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

W ramach zachęcenia gnieźnian do wspólnego pokonywania kilometrów po raz kolejny ogłoszono także konkurs „Kręcimy dla Gniezna”, w którym nagrodzono osoby, które przejechały największą odległość. Nagrody wręczono na oficjalnym podsumowaniu, które odbyło się 7 października nad jez. Jelonek.

W kategoriach mężczyźni oraz senior 60+ najwięcej kilometrów (3907 km) wykręcił Leszek Dobrzykowski. Najlepszą wśród kobiet okazała się pani Natalia Kwiatkowska z grupy Zmęczeni Sezonem Team (2492 km). Najlepsza seniorka 60+ to z kolei pani Barbara Perlik (2223 km). Dodatkowe nagrody dla uczniów szkół podstawowych ufundował radny Tomasz Dzionek. W ten sposóbnagrodzono także Nastkę Kiełpińską (763 km) oraz Michała Kowalika (368 km). Ponad 53 tysiące kilometrów wykręciła grupa Konkret i tym samym zwyciężyła w kategorii najlepszej grupy. Najlepszą ze szkół okazał się natomiast Zespół Szkól Ekonomicznych w Gnieźnie z wynikiem 5812 km. Oprócz szkół w konkursie wzięły udział także inne placówki oświatowe, wśród których wyróżniono Przedszkole nr 9, które wykręciło 788 km.

Dla pierwszych trzech miast firma Ibombo ufundowała stacje naprawy rowerów, które będą ogólnodostępne dla mieszkańców. Lokalizacja gnieźnieńskiej stacji zostanie skonsultowana z gnieźnianami, a wśród pierwszych propozycji padły między innymi okolice jez. Jelonek, jez. Winiary, ul. Chrobrego (przy dawnym kościele garnizonowym) i Park im. Ryszarda Kaczorowskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto