Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno zwycięzcą wieloboju morskiego w Świnoujściu

Wiktor Koliński (gniezno.eu)
Reprezentacje pięciu miast, których nazwy noszą okręty Marynarki Wojennej rywalizowały w Turnieju o "Złotą Kotwicę Dowódcy Marynarki Wojennej RP". Turniej ten odbywa się co roku w ramach projektu edukacyjnego „Miasta - Okręty”. Tegorocznym zwycięzcą turnieju została reprezentacja Gniezna.

Gospodarzem turnieju jest 8 Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. To właśnie w składzie tej Flotylli znajduje się 5 okrętów transportowo - minowych, które noszą nazwy ORP „Lublin”, ORP „Gniezno”, ORP „Kraków”, ORP „Poznań” i ORP „Toruń”. W 2005 roku miasta patronujące okrętom podpisały wspólnie z Marynarką Wojenną (8 Flotyllą Obrony Wybrzeża) porozumienie o wspólnym projekcie „Miasta -Okręty”, który ma popularyzować wiedzę o MW, edukację morską i podkreślać związki miast z okrętami. Jeszcze w tym samym roku zorganizowano pierwszy turniej wieloboju morskiego dla młodzieży z tych miast. Od tego czasu odbywa się on co roku. W turnieju uczestniczy także reprezentacja Świnoujścia, jako miasta - gospodarza.

Tegoroczny finał turnieju czyli VIII Wielobój Morski, który odbył się 23 czerwca poprzedzony był eliminacjami. Przeprowadzono je w poszczególnych miastach. O prawo startu w finale walczyli uczniowie klas gimnazjalnych. Podczas turnieju w Świnoujściu zwycięzcy lokalnych eliminacji reprezentowali swoje miasta w walce o główne trofeum zawodów - „Złotą Kotwicę Dowódcy Marynarki Wojennej”. Zawodnicy walczyli w czterech konkurencjach marynarskich: przeciąganie liny, walka na bomie, sztafeta z odbijaczem oraz rzut kołem ratunkowym.

Zmagania sportowe poprzedzono konkursem wiedzy marynistycznej. Na pokładzie okrętu transportowo – minowego ORP „TORUŃ” młodzież odpowiadała na pytania związane z historią Marynarki Wojennej, jej współczesnymi zadaniami i rolą w systemie obronnym państwa.

W klasyfikacji generalnej, po bardzo zaciętej i pasjonującej rywalizacji VIII Wielobój Morski wygrała reprezentacja Gniezna. Klasyfikacja zawodów:
1. Gniezno
2. Świnoujście
3. Kraków
4. Lublin, Toruń
5. Poznań

Dla uczestników konkursu przygotowano specjalny program. Zwiedzili oni miasto, poznali świnoujski Port Wojenny i okręty w nim stacjonujące, a także byli uczestnikami rejsu po Zatoce Pomorskiej na pokładzie okrętu transportowo – minowego. Organizatorem konkursu turnieju był 2. Dywizjon Okrętów Transportowo – Minowych, miasto Świnoujście i miasta patronackie oraz Dowództwo 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Patronat nad zawodami sprawują prezydenci miast, dowódca Marynarki Wojennej oraz dowódca 8.FOW.

Założeniem projektu „Miasta – Okręty” jest podkreślanie związków różnych regionów i miejsc w Polsce z morzem, a także historią i współczesną Marynarką Wojenną. Projekt ma głównie oddziaływać na dzieci i młodzież. Ma charakter edukacyjny i wychowawczy. Organizowane są konkursy historyczne, plastyczne, fotograficzne i muzyczne, wystawy wyjazdowe, ekspozycje zabytków i pamiątek ze zbiorów Marynarki Wojennej, a także wycieczki dla dzieci i młodzieży połączone ze zwiedzaniem polskich baz morskich, okrętów oraz miejsc pamięci narodowej na Wybrzeżu. Najbardziej atrakcyjnym, corocznym wydarzeniem projektu „Miasta - Okręty” jest turniej „Wielobój Morski”, podczas którego reprezentacje miast rywalizują o „Złotą Kotwicę Dowódcy Marynarki Wojennej”. Turniej ten wszedł już na stałe do kalendarza wydarzeń 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i jednocześnie stał się jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów Święta Marynarki Wojennej w Świnoujściu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto