Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gołoledź. Jak się poruszać po lodzie? Porady, dzięki którym unikniesz kontuzji!

OPRAC.: Sławomir Bobbe
Chodź powoli (tzw. „chód pingwina”), nie skacz, nie biegaj. Co to jest „chód pingwina”? Ludzie na co dzień chodzą wyprostowani przez co masa ciała jest podzielona równo na dwie nogi. Zdaniem niemieckich chirurgów zwiększa to ryzyko upadku na śliskiej nawierzchni. Radzą by poruszać się jak pingwiny – czyli pochylić się do przodu, aby środek ciężkości znajdował się na nodze która jest z przodu i chodzić małymi (krótkimi) krokami.
Chodź powoli (tzw. „chód pingwina”), nie skacz, nie biegaj. Co to jest „chód pingwina”? Ludzie na co dzień chodzą wyprostowani przez co masa ciała jest podzielona równo na dwie nogi. Zdaniem niemieckich chirurgów zwiększa to ryzyko upadku na śliskiej nawierzchni. Radzą by poruszać się jak pingwiny – czyli pochylić się do przodu, aby środek ciężkości znajdował się na nodze która jest z przodu i chodzić małymi (krótkimi) krokami. Grzegorz Dembinski
Dobre praktyki dla pieszych, które w trakcie gołoledzi pozwolą uniknąć kontuzji i groźniejszych wypadków przygotował Krzysztof Wiśniewski, ratownik medyczny - specjalista pielęgniarstwa ratunkowego z Bydgoszczy.

Zobacz wideo: Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS

od 16 lat

Gołoledź - ślizgawka na ulicach

Gołoledź to zjawisko gwałtownego zamarzania spadających przechłodzonych kropli deszczu, mżawki lub mgły przy zetknięciu się z bardzo wyziębionym podłożem (poniżej temperatury 0°C) w wyniku czego powstaje gładka, równa i przezroczysta pokrywa lodowa. Jak groźne to zjawisko dla pieszych wiedzą dokładnie na oddziałach ortopedycznych, które w czasie gołoledzi szybko się zapełniają.

- Najczęstsze obrażenia podczas upadków: obrażenia głowy (stłuczenia okolicy potylicy), obrażenia kończyn górnych szczególnie w okolicy nadgarstka tzw. „miejsce typowe” bo tam najczęściej dochodzi do złamań, obrażenia w okolicy stawu kolanowego i skokowego, a u osób starszych częste obrażenia biodra i kości udowej. Rzadziej występują obrażenia klatki piersiowej czy kręgosłupa - informuje Krzysztof Wiśniewski, Kierownik Działu Usług Medycznych i Szkoleń, ratownik medyczny - specjalista pielęgniarstwa ratunkowego z Bydgoszczy. Przygotował dla pieszych "ściągę", która pozwala lepiej przygotować się na zjawisko gołoledzi na chodnikach.

Porady jak się zachować podczas gołoledzi, znajdziesz w galerii poniżej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto