18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gołuchów - nowe wystawy w Muzeum Leśnictwa

IKA
Wystawa w OKL Gołuchów
Wystawa w OKL Gołuchów Alicja Antonowicz
Zwierzęta, drzewa i ptaki na firankach, ornatach i ... exlibrisach. Muzeum Leśnictwa zaprasza na wystawy

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie udostępnia dla zwiedzających dwie nowe wystawy czasowe, których przewodnim motywem są inspiracje przyrodnicze.

Pierwsza z nich to prezentacja kolekcji Ryszarda Wagnera – emerytowanego leśniczego Leśnictwa Kobylepole (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu). Obejmuje ona zbiór 158 ekslibrisów, stanowiących odzwierciedlenie zainteresowań przyrodniczych i kulturowych osób, którym były dedykowane.
W pokazanej na wystawie kolekcji oglądamy między innymi leśny dukt i skraj lasu, żubry, niedźwiedzie, zające, sarny, przedstawicieli awifauny, w tym wielokrotnie uwiecznioną sowę, płazy, gady, owady, grzyby i liczne rośliny. Niektóre z ekslibrisów stanowią swoisty manifest w obronie ginących gatunków. Zbiór wzbogacają przedstawienia mitologiczne obrazujące Pana, który sprawował opiekę nad lasami i łąkami, Wilce-Sjeny, zamieszkujące korony i dziuple drzew oraz Wiły-Samowiły, których zadaniem było między innymi pośredniczenie między lasem i niebem w sprowadzaniu deszczu oraz promieni słońca docierających do dna lasu.

Prezentowane ekslibrisy odzwierciedlają również kult drzew i obrazują misteria odbywane w tzw. świętych gajach. Tematem wielu księgoznaków są elementy ekosystemów pozaeuropejskich, zwierzęta afrykańskiej sawanny, zwrotnikowe paprocie i liany, środkowoamerykańska juka. Eksponowane ekslibrisy wykonane zostały różnymi technikami. Są wśród nich drzeworyty, akwaforty, akwatinty, cynkotypie, litografie, linoryty i miedzioryty. Najstarszy z prezentowanych egzemplarzy, nieznanego autora, datowany jest na XVII w. Właściciel kolekcji z zamiłowania bibliofil zajmuje się również amatorsko malarstwem i rzeźbiarstwem w drewnie.

Druga z wystaw zatytułowana „Motywy przyrodnicze na tekstyliach ze zbiorów Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku" ukazuje bogactwo wzorów czerpanych z natury, wykorzystywanych w produkcji różnego rodzaju tkanin. Stylizowane kwiaty, motywy liści, zwierzęta, ptaki były ornamentami rozpowszechnionymi i używanymi od wieków. Prezentowane na wystawie hafty i koronki powstawały od lat 70. XX wieku do początku XXI wieku. Pochodzą z bogatej kolekcji muzeum w Opatówku obejmującej 1760 numerów inwentarzowych.

Pleszew.naszemiasto.pl - dołącz do naszej społeczności w portalu Facebook

Źródłem powstania jedynego w Polsce zbioru była Fabryka Wyrobów Ażurowych „Haft”, obecnie Fabryka Firanek i Koronek „Haft” w Kaliszu, choć poszczególne obiekty pochodzą również z przekazów innych zakładów oraz osób prywatnych. Na wystawie znalazły się wykrojniki i firanki haftowane na różnych tkaninach, kołnierzyki i serwetki gipiurowe, koronki haftowane na tiulu, gipiurowe aplikacje a także fragmenty pełnometrażowych tkanin haftowanych. Oglądamy tutaj również paramenty kościelne, w tym ornat uszyty w XIX wieku z osiemnastowiecznych tkanin oraz kapę liturgiczną. Prezentację zbiorów opatóweckiego muzeum uzupełniają projekt żakardowy, klocek drukarski do druku płaskiego, oraz próbniki: aksamitu, tkanin jedwabnych i runowych.

Obydwie wystawy prezentowane są w „Oficynie" – obiekcie gołuchowskiego Muzeum Leśnictwa. Ekslibrisy można oglądać do końca roku, a tekstylia do stycznia 2013 roku. Wystawom towarzyszą drukowane katalogi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto