Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Groby Pańskie w Gnieźnie - jak wyglądają w tym roku?

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Od wieczoru w Wielki Piątek aż do Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę wierni odwiedzając kościoły mogli też pomodlić się i pokontemplować przed Grobem Pańskim. Odwiedziliśmy kościoły w centrum miasta, by przyjrzeć się tej tradycji w Gnieźnie.

Wielkanoc 2023. Jak wyglądały Groby Pańskie w Gnieźnie?
W pierwsze dwa dni Triduum Paschalnego, czyli w Wielki Piątek i Wielką Sobotę, wierni odwiedzają kościoły, w których znajdują się Groby Pańskie - tradycyjne dekoracje pojawiające się tylko w tym okresie. Przedstawiają one symboliczny grób z figurą Chrystusa wewnątrz, często też krzyż, natomiast w centralnym miejscu znajduje się monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Zazwyczaj przygotowane Groby nawiązują do obecnych wydarzeń, wprowadza się do nich aktualne motywy.

Groby Pańskie w Gnieźnie

W tym roku odwiedziliśmy Groby Pańskie w Parafii p.w. Świętej Trójcy (gnieźnieńska Fara), w Parafii p.w. Wniebowzięcia NMP (kościół ojców Franciszkanów), w Bazylice prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (archikatedra gnieźnieńska), w Parafii p.w. Michała Archanioła oraz w Parafii p.w. św. Maksymiliana Kolbe. Przy gnieźnieńskich grobach często czuwali wierni, którzy przyszli na jedno z wielkanocnych nabożeństw lub tradycyjne poświęcenie pokarmów.

„Potrzebujemy Bożego światła, bo niebezpieczna jest dla człowieka ciemność: gdy nie wie, dokąd idzie i jaki jest sens i cel jego drogi; gdy nie wie, co jest dobrem i gdzie jest prawda. Zróbmy wszystko, by to Boże światło do nas dotarło” – prosił Prymas Polski abp Wojciech Polak w telewizyjnym orędziu na Święta Zmartwychwstania Pańskiego.

„Nie lękajcie się! Ostatnie słowo nie należy do mroku rozpaczy, do grobowych ciemności, do trudnych i beznadziejnych sytuacji. Ogień i blask Zmartwychwstałego są naprawdę mocniejsze niż cierpienie i śmierć. Zwyciężają!” – podkreślił abp Wojciech Polak wskazując, że światło, które przynosi Zmartwychwstały „to ogień, który płonie, ale nie niszczy. Ogień, który wypala zło i wydobywa to, co najpiękniejsze w człowieku, zapala w nas miłość, dążenie do prawdy i piękna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto