Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Groby Pańskie w gnieźnieńskich kościołach

Magdalena Smolarek
Zarówno w Wielki Piątek, jak i Wielką Sobotę wierni odwiedzając kościoły, m.in. podczas święconki, mogą oglądać Groby Pańskie. My odwiedziliśmy kościoły w centrum miasta; polecamy obejrzenie galerii zdjęć

W drugi dzień Triduum Paschalnego, czyli w Wielki Piątek zgodnie z tradycją budowane są w kościołach Groby Pańskie. Jest to specjalnie przygotowywana dekoracja na pamiątkę śmierci Chrystusa. Przedstawia ona symboliczny Grób z figurą Chrystusa wewnątrz, często też krzyż, natomiast w centralnym miejscu znajduje się monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Zarówno w Wielki Piątek, jak i Wielką Sobotę wierni odwiedzając kościoły, m.in. podczas święconki, mogą oglądać Groby Pańskie.

Zazwyczaj przygotowane Groby nawiązują do obecnych wydarzeń, wprowadza się do nich aktualne motywy. Jak co roku w kościele Przemienienia Pańskiego przy ulicy Pijarskiej w Krakowie, Grób Pański prowokuje do refleksji. Tegoroczny projekt przedstawia otchłań Morza Śródziemnego z ciałami i rzeczami uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy.

W Gnieźnie również w jednym z kościołów znaleźliśmy Grób Pański, który w swojej symbolice odwołuje się do obecnych wydarzeń. W kościele p.w. św. Wawrzyńca widzimy oprócz Grobu Pańskiego także monstrancję w kierunku której skierowane są mikrofony, a po bokach dwa obrazy-plakaty symbolizujące tegoroczne hasło "Idźcie i głoście". O tym nietypowym projekcie opowiedział nam jego pomysłodawca i twórca ks. Piotr Waszak.
- Po bokach monstrancji znajdują się dwa banery. Łączą one czas Chrystusa nauczającego w czasie jego publicznej misji 2000 lat temu z czasem nam współczesnym, który widzimy na drugim z obrazów. Człowiek współczesny, z walizką, w garniturze, spieszący się, ale też człowiek, z którym (jak widzimy) jest obecny Chrystus Zmartwychwstały. Ten człowiek jest wezwany do tego, aby głosić Chrystusa, by dzielić się Chrystusem z ludźmi, dzielić się swoim świadectwem wiary - mówi ks. Piotr. - Natomiast te mikrofony obecne przy Najświętszym Sakramencie pokazują, że Chrystus nieustannie do nas mówi i chce on powiedzieć każdemu z nas coś osobistego, chce nas prosić i wezwać do tego, abyśmy my się dzielili świadectwem wiary z innymi ludźmi. Wcześniej zaprasza nas do osobistego spotkania z nim tak, aby mógł do nas mówić, aby mógł dać nam łaskę swojego Zmartwychwstania, swojej miłości, swojego zbawienia - dodaje ks. Piotr.
Ponadto, jak podkreśla pomysłodawca Grobu Pańskiego w kościele p.w. św. Wawrzyńca, powtarzając za papieskim rekolekcjonistą - Ważne jest to, co my do Pana Boga mówimy i co chcemy powiedzieć, ale jeszcze ważniejszym jest to czy my pozwolimy Panu Bogu mówić do nas i czy faktycznie będziemy Pana Boga słuchać. Od tego zależy to, czy doświadczymy łaski spotkania z nim, łaski i oczyszczenia w jego słowie, miłości, łaski zmartwychwstania.

Oprócz kościoła p.w. św. Wawrzyńca odwiedziliśmy także Groby Pańskie w Archikatedrze, Parafii p.w. Świętej Trójcy (gnieźnieńską Farę), Parafii p.w. NMP Królowej Polski (kościół garnizonowy), Parafii p.w. Wniebowzięcia NMP (kościół ojców Franciszkanów), kościele p.w. św. Jana Chrzciciela i Parafii p.w. św. Michała Archanioła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto