Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gwiazdy betlejemskie królują w naszych domach. Hodują je Janiakowie z Kalisza. ZDJĘCIA

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
ESA/ archiwum prywatne Pauliny Janiak
Gwiazda betlejemska pochodzi z Meksyku. To kwiat, który już niemalże jak choinka kojarzy nam się ze Świętami Bożego Narodzenia. O tej porze roku jest rośliną, która króluje w szklarniach u Państwa Janiaków z Kalisza. Tutaj hoduje się ją już od 35 lat. Trzeba przyznać, że po wejściu do szklarni pełnej tych pięknych roślin zapiera dech!

Gospodarstwo ogrodnicze u Państwa Janiaków na osiedlu Tyniec powstało blisko 50 lat temu.

- Najpierw zajmowali się hodowlą kwiatów dziadkowie, rodzice, a ja jestem trzecim pokoleniem – mówi Paulina Janiak.

U Państwa Janiaków hoduje się gwiazdę betlejemską od 35 lat

Od 35 lat zimą, w okolicach Świąt Bożego Narodzenia króluje tutaj gwiazda betlejemska. W szklarniach pełnych tych kwiatów z wrażenia zapiera dech w piersiach!

- To kwiat piękny, ale wymagający. Sadzonka przychodzi do nas w połowie czerwca. Jest bardzo malutka. Ma trzy listki. Sadzimy ją w doniczki, potem rośnie i wymaga pielęgnacji przez pół roku. Do wybarwienia potrzebuje 25 stopni ciepła – opowiada Paulina Janiak.

Pierwsze gwiazdy betlejemskie są sprzedawane już na imieniny Andrzeja. Jednak największy ruch zaczyna się w okolicach Mikołajek. Gwiazdy będą sprzedawane aż do samych Świąt.

- Widzimy, że nasza gwiazda jest tak jak choinka symbolem świąt. Przede wszystkim największy popyt ma kolor czerwony, ale też lubiany jest kolor biały lub róż, który pasuje do wystroju danego wnętrza. A kolorów jest około 10. My mamy w produkcji 5 kolorów, ale 70% kwiatów jest jednak w kolorze czerwonym. Jeśli chodzi o wielkość kwiatów też są różne, a to zależy od tego w jakie doniczki je wsadzamy. Jak w mniejsze to kwiat jest mniejszy, jak w większe to jest większy – mówi Pani Paulina.

Jakie warunki powinna mieć gwiazda betlejemska w naszych domach?

Gwiazda betlejemska może cieszyć oko, aż do Wielkanocy. Choć, jak mówi Pani Paulina niektóre kwiaty z ich hodowli wytrzymują nawet rok. Jak sprawić by w naszym domu było jej dobrze?

- To roślina pochodząca z Meksyku. Jej krzewy mają nawet ponad 2 metry. Naturalnie tam zakwita i rośnie. A u nas niestety jest rośliną domową. Minimalna temperatura dla gwiazdy to 16 stopni, a maksymalna 22. Do wybarwienia potrzebuje 25 stopni, ale w domu musi mieć maksymalnie 22 stopnie. Dlatego ja klientom radzę, żeby stała z dala od grzejnika, lubi też wilgoć. Ziemia musi być wilgotna, ale nie może z kolei stać w wodzie. Ważne jest też światło – tłumaczy właścicielka szklarni na osiedlu Tyniec.

Najczęściej używamy nazwy gwiazda betlejemska, bo dobrze oddaje wygląd rośliny i nawiązuje do jej wykorzystania w okresie Świąt. Oficjalna nazwa – poinsecja – jest zdecydowanie mniej wygodna. A pochodzi ona od nazwiska Joela Robertsa Poinsetta. To on przyczynił się do tego, że roślina trafiła do USA i rozpoczęła światową „karierę".


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto