Haromonogram i zasady rekrutacji do szkół średnich

Materiał informacyjny ALO Milenium
Udostępnij:
Dla ósmoklasistów ostatnie dni w szkołach podstawowych upływają nieubłaganie. Pod koniec maja przystąpią do egzaminów, a wraz z końcem roku szkolnego rozpocznie się rekrutacja do liceów, techników i szkół branżowych. Poznajcie szczegółowy harmonogram rekrutacji do szkół średnich oraz zasady naboru na rok 2021!

Harmonogram egzaminów ósmoklasisty i rekrutacji do szkół średnich

Uczniowie w tym roku napiszą egzaminy dość późno, bo dopiero pod koniec maja – 25 maja zaplanowano sprawdzenie wiedzy z języka polskiego, 26 maja z matematyki a 27 maja uczniów czeka egzamin z języka obcego nowożytnego. Kiedy ósmoklasiści otrzymają wyniki? Ogłoszenie jest zaplanowane na 2 lipca, natomiast do 9 lipca zdający otrzymają świadectwa egzaminacyjne.

Jak wygląda harmonogram rekrutacji? Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło, że wniosek o przyjęcie do szkoły średniej z dokumentami będzie można składać od 17 maja 2021 r. do 21 czerwca 2021 r. Termin ten nie obowiązuje w szkołach niepublicznych, w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Milenium rekrutacja już wystartowała i potrwa do 29 czerwca 2021 r. Uczniowie będą mogli dołączyć do swojego wniosku dokumenty egzaminacyjne w późniejszym terminie. Wyniki rekrutacji do szkół średnich zostaną ogłoszone natomiast 2 sierpnia.

Zasady rekrutacji

Rekrutacja do szkół średnich w 2021 roku będzie się odbywała wyłącznie online. Uczniowie powinni zacząć od wypełnienia elektronicznego kwestionariusza kandydata uzupełniając informacje odnośnie danych osobowych, poprzedniej szkoły, danych opiekunów oraz preferowanych kierunków.

Kolejnym krokiem jest złożenie kompletu dokumentów rekrutacyjnych. Jakie dokumenty zależy przygotować? Potrzebne będą, m.in. dwa zdjęcia legitymacyjne, świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz świadectwo egzaminu ósmoklasisty. Informacje na temat wymaganych dokumentów znajdują się na stronach internetowych szkół średnich, m.in. TUTAJ. Ze względów bezpieczeństwa dokumenty należy dostarczyć w wyznaczonym przez szkołę, indywidualnym terminie.

Kolejnym krokiem jest postępowanie rekrutacyjne, podczas którego weryfikowane są dane kandydata i obliczane są punkty rekrutacyjne. Jak liczyć punkty do liceum? Należy wziąć pod uwagę oceny na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, wyniki egzaminów ósmoklasisty oraz zachowanie. Można zdobyć dodatkowe punkty za szczególne osiągnięcia, np. za udział w olimpiadach a także za aktywność na rzecz innych ludzi, np. w organizacji charytatywnej. Szczegółową punktację znajdziecie TUTAJ.

Wyniki rekrutacji ósmoklasiści poznają 2 sierpnia 2021.

Możesz zapisać się już dziś!

Rekrutacja w szkołach publicznych rozpoczyna się 17 maja, natomiast szkoły niepubliczne mogą wydłużyć ten termin, aby dać kandydatom więcej czasu na podjęcie decyzji. W Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Milenium rekrutacja już trwa i można zapisać się w każdej chwili. Ponadto dyrekcja liceum podjęła decyzję, iż w związku z pandemią koronawirusa nie będzie uwzględniać w procesie rekrutacji wyników uzyskanych z egzaminu ósmoklasisty. Dzięki temu Milenium będzie mogło ogłosić listę przyjętych uczniów już 30 czerwca 2021 r.

A jakie atuty powinny zwrócić uwagę ósmoklasistów?

Ponadstandardowa liczba godzin – szkoła oferuje uczniom więcej godzin lekcyjnych niż w szkołach publicznych (z niektórych przedmiotów nawet dwukrotnie, zobacz porównanie TUTAJ. W ten sposób uczniowie przerabiają cały materiał w szkole z nauczycielem, a praca w domu jest ograniczona do minimum. Więcej godzin to także więcej czasu na powtórki materiału do matury.
Małe grupy – oddziały klasowe w Milenium są znacznie mniejsze niż innych szkołach. Dzięki temu żaden uczeń nie jest dla nauczyciela anonimowy, a zagadnienia mogą być tłumaczone w sposób indywidualny. Taki sposób prowadzenia zajęć jest nie tylko bardziej wygodny, ale przede wszystkim bardziej efektywny.
Wysoki poziom nauczania – to atut poparty mocnymi argumentami. Dzięki doskonałym wynikom matur, Akademickie Liceum Ogólnokształcące Milenium zajęło 18 miejsce w Wielkopolsce w prestiżowym rankingu liceów magazynu Perspektywy 2021. To najlepszy wynik, jaki osiągnęła kiedykolwiek gnieźnieńska szkoła średnia.

Język angielski 5 x w tygodniu – nikomu nie trzeba tłumaczyć, że w dzisiejszych czasach język angielski to podstawa. Z danych CBOS-u wynika, że właśnie z tego przedmiotu uczniowie szkół średnich najczęściej decydują się na korepetycje. W Milenium zwiększona ilość godzin z języka angielskiego umożliwia uczniom zdobycie odpowiedniej wiedzy bez kosztowych zajęć dodatkowych.
Atrakcyjne zajęcia dodatkowe – szkoła oferuje swoim uczniom zupełnie darmowe zajęcia dodatkowe, m.in. zajęcia z łaciny, niezbędnej na studiach prawniczych, ale także na kierunkach medycznych, zajęcia z języka francuskiego, ukierunkowane na praktyczną naukę języka, oraz kurs programu AutoCAD - niezbędnego narzędzia graficznego na studiach inżynierskich.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź stronę internetową Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Milenium www.liceum.milenium.edu.pl lub profil na facebooku @liceum.milenium.

Wszystkim ósmoklasistom życzymy powodzenia na egzaminie! Do zobaczenia w Milenium!

Dodaj ogłoszenie