Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Gniezna bez cenzury

Paweł Brzeźniak
Historia Gniezna stała się głównym tematem internetowego programu „Historia bez cenzury” prowadzonego przez charyzmatycznego miłośnika historii, Wojtka Drewniaka.

Historia bez cenzury to bardzo popularny program cykliczny, który można zobaczyć w internecie. Łączna liczba polubień programu na Facebooku wynosi 117 425. Prowadzący program, Wojtek Drewniak, opowiada o dawnych dziejach z dużym dystansem i humorem, w sposób bardzo niekonwencjonalny. Nie usłyszymy tam wypowiedzi poważnych profesorów, bo w programie dominuje prosty i luźny język. Wszystko po to, aby osoby, które nie mają nawet elementarnej wiedzy historycznej, mogły zaciekawić się dawnymi dziejami. Na samym początku widzimy ostrzeżenie, które samo w sobie ma dość luźny charakter: „program zawiera treści nieodpowiednie dla dzieci oraz kontrowersyjne skróty myślowe. Jeśli jest to dla Ciebie poważny problem, zrezygnuj z dalszego oglądania... chociaż pewnie będziesz żałować”.

Tym razem Wojtek Drewniak ze swoją ekipą przyjechał do Gniezna, aby zrealizować materiał, jak sam przyznaje, o Pierwszej Stolicy Polski. – Gniezno to w sumie miasto i do tańca, bo to tutaj odbyła się największa impreza średniowiecza, i do różańca, bo od setek lat jest religijną stolicą. Badania jasno wskazują, że za nim w Gnieźnie powstał gród, już były zabudowania, i to nie byle jakie. Co takiego? Świątynia pogańska i to nie jakaś kapliczka, tylko poważny ośrodek kultu. O tym, jak ważne było to miejsce, świadczy fakt, że odbywały się tutaj mianowania na przywódcę plemienia. Nie są to jakieś bzdury wyssane z palca, to się działo naprawdę – przyznaje Wojtek Drewniak.

Cały filmik możecie obejrzeć TUTAJ.

Jedną z najważniejszych postaci, która znalazła swoje miejsce w programie, był oczywiście św. Wojciech, patron Gniezna i Polski, męczennik, którego relikwie znajdują się w katedrze gnieźnieńskiej. – Kiedy chrześcijaństwo było na naszych ziemiach jeszcze nowością, to pojawił się u nas pewien facet. Nazywał się Adalbert, a po naszemu – Wojtek. Wcześniej był biskupem w Pradze, ale jego parafianom nie podobało się, że był bezkompromisowy i kazali mu szukać roboty gdzie indziej. W Gnieźnie poznał Bolesława Chrobrego. Kiedy się żegnali, żadne z nich pewnie nie przewidywał, że jeden z nich wkrótce pożegna się z życiem. Po śmierci Wojtek błyskawicznie został świętym. Była to pierwsza kanonizacja, jaką przeprowadził sam papież. Wcześniej robili to tylko lokalni biskupi, a tu proszę, taki lans dla Gniezna i Polski! Całą tą historię możecie zobaczyć na Drzwiach Gnieźnieńskich.
W programie można poznać ciekawostkę, o której zapewne nie wszyscy wiedzą. Na banknocie o nominalne 20 zł widnieje fragment Drzwi Gnieźnieńskich, a na banknocie 10-złotowym można zobaczyć wzór na posadzce w katedrze gnieźnieńskiej. – Nawet nie wiesz, ile razy widziałeś ten motyw kupując chleb, browarek czy co tam kto woli – mówi W. Drewniak.

Sporo uwagi w Historii bez cenzury poświęca się jednemu z najważniejszych wydarzeń w historii Gniezna i Polski – Zjazdowi Gnieźnieńskiemu. – Otton III prawie padł z wrażenia, gdy przybył do Gniezna i zobaczył, co tutaj się dzieje. Miasto było tak odpicowane, że Las Vegas przy nim to wiocha. Otton chciał założyć coś na wzór Unii Europejskiej, do której chciał zaprosić Bolesława Chrobrego. Na początku w charakterze „leszczyka, który będzie im ślepo posłuszny, ale jak zobaczył, jakie u nas jest bogactwo i jak fajny gość tu rządzi, to zdobył się na pijacki gest, który przeszedł do historii. Nagrzmocony Otton wstał i powiedział, że takiego gościa jak Bolesław nie można nazywać księciem, on go traktuje jak brata. Co tam brata – króla! Nałożył mu na głowę swój diadem, co wiele osób uznaje za koronację, choć ja bym tak się nie zapędzał.

Polub profil Historia bez cenzury na Facebooku!

W programie istotny był także wątek pierwszej stolicy Polski. – Gniezno ma szczególną przewagę nad innymi grodami, bo w dokumencie „Dagome iudex” pada stwierdzenie Państwo Gnieźnieńskie. To samo w sobie sugeruje, jaką rolę Gniezno pełniło. Koronowano tutaj pięciu władców. Gniezno zawsze odgrywało ważną rolę w naszej wspólnej historii. To tutaj krzepła nasza niezależność od sąsiadów, tak politycznie, jak i religijnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto