Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Gniezna. Dzieje nie tylko kolei żelaznej. Dworzec i okolice

Jakub Magrian, MPPP w Gnieźnie
Widok głównego budynku dworca kolejowego w Gnieźnie od strony południowo-zachodniej. Dworzec gnieźnieński otwarto uroczyście w 1872 r. Pierwsze połączenie kolejowe uzyskał ze stacjami w Poznaniu i Inowrocławiu. W latach 1964-1966 został częściowo rozebrany i całkowicie przebudowany, tracąc bezpowrotnie swój zabytkowy charakter. Na drugim planie widoczny peron drugi dworca, z wznoszącym się na nim wówczas semaforem i dochodzącą do peronu z lewej strony bocznicą (ślepym torem). Pocztówka fotograficzna, kolorowana, z około 1890-1896 r., wydana przez Paula Raucha w Gnieźnie.
Widok głównego budynku dworca kolejowego w Gnieźnie od strony południowo-zachodniej. Dworzec gnieźnieński otwarto uroczyście w 1872 r. Pierwsze połączenie kolejowe uzyskał ze stacjami w Poznaniu i Inowrocławiu. W latach 1964-1966 został częściowo rozebrany i całkowicie przebudowany, tracąc bezpowrotnie swój zabytkowy charakter. Na drugim planie widoczny peron drugi dworca, z wznoszącym się na nim wówczas semaforem i dochodzącą do peronu z lewej strony bocznicą (ślepym torem). Pocztówka fotograficzna, kolorowana, z około 1890-1896 r., wydana przez Paula Raucha w Gnieźnie. ze zbiorów MPPP w Gnieźnie
Początki kolei w Gnieźnie sięgają XIX stulecia. Był to czas zaborów pruskich i jednocześnie okres, kiedy miasto powstało z popiołów. Nie jest to przenośnia – jednym z kluczowych wydarzeń dla rozwoju nowoczesnego miasta był pożar w 1819 r. Wprawdzie w tym czasie, tak naprawdę „fyrtel”, o którym piszemy, był jeszcze poza miastem i tej okolicy pożar nie dotknął, to jednak ogromna przebudowa, pojawienie się szerokich ulic i wielkomiejskiej zabudowy dały szansę na ponowny rozwój grodu Lecha.

Historia Gniezna. Dzieje nie tylko kolei żelaznej. Dworzec i okolice

Od pożaru, który strawił blisko 250 zabudowań z 451 istniejących wówczas w Gnieźnie, do budowy dworca minęło kilkadziesiąt lat. Skutki rewolucji przemysłowej oraz niesamowity pęd techniczny i cywilizacyjny zbiegły się z burmistrzowaniem Franza Xaviera Machatiusa. Niemieckiego pochodzenia urzędnik, który czuł się przede wszystkim gnieźnianinem, władał miastem niemal przez całą 2. połowę XIX stulecia, dokładnie od 1852 do 1895 r. To dzięki jego argumentacji władze Prus zezwoliły na inwestowanie w Gniezno.

Historia dworca kolejowego w Gnieźnie zaczęła się 30 listopada 1867 r., gdy podpisano umowę na budowę kolei na trasie Poznań-Toruń. Wtedy także zdecydowano o rozjeździe na Bydgoszcz przez Inowrocław. Prace rozpoczęły się pod koniec września 1868 r. Gnieźnieńska stacja, będąca czwartą na trasie z Poznania, uznawana była za jedną z najważniejszych na linii. Magazyn towarowy, lokomotywownia i stacja wodna zostały zlokalizowane właśnie w Gnieźnie. Stacja została uroczyście otwarta 26 maja 1872 r. Wtedy pierwszy pociąg przejechał nową linią. Ruch osobowy wystartował dopiero 1 lipca 1873 r. Druga linia kolejowa, łącząca Gniezno z Oleśnicą, została zatwierdzona 17 czerwca 1872 r. i otwarta uroczyście 30 czerwca 1875 r. Najważniejszym budynkiem na stacji był gmach dworca kolejowego. Oprócz tego wybudowano magazyn towarowy, parowozownię, stację wodną oraz budynek mieszkalny dla urzędników. Parowozownia Gniezno była wielokrotnie przebudowywana, w wyniku czego powstała największa w Europie 24-stanowiskowa hala wachlarzowa. Historii samego dworca i parowozowni poświęcimy odrębny artykuł.

Okolice ul. Kościuszki to rzecz jasna nie tylko dworzec, choć tego XIX-wiecznego, który rozebrano w 1967 r., mieszkańcy pewnie nie przestaną wspominać. Dzisiejszy fotoreportaż historyczny to niewielki wybór zdjęć z zasobów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Obok kolei sporo miejsca poświęciliśmy obecnemu parkowi Kościuszki, który na przestrzeni dziejów zmieniał swoją funkcję, był między innymi miejscem targowym. Zapraszamy do rozbudzenia wspomnień.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto