Czy taki ołówek może pomóc w zapisaniu w ocalaniu historii? Wystarczyły nam emocje jakie budził podczas Nocy Muzeów, kiedy opowiadaliśmy o nim w muzealnym magazynie. Ten kawałek drewna z grafitem urasta do wspomnień i emocji jakie w dzisiejszych 50. latkach budził “Zaczarowany Ołówek” z kreskówki. Jest nieduży, ledwie 10 cm, okazuje się jednak, że kryje w sobie sporo historii. Dziś właśnie o ołówku, płycie CD i pierścionku, które trafiły do Muzeum dzięki świadomości tych, którzy oddali je do muzeum. Uprzedzamy jednak te historie - 5 pokazanych podczas Nocy Muzeów zabytków - przedmiotów, które między innymi dzięki ofiarności nie tylko gnieźnian możemy spisać.
Na początek apel: Nie kitraj zabytków! Pokaż je w Muzeum.
Czy na Waszych strychach kurzą się stare maszyny do pisania lub szycia? Walizki, pojemniki na przyprawy, instrumenty, narzędzia, pieczęcie, cylindry, okulary? Czy żółkną tam dokumenty i zdjęcia waszego dziadka w mundurze powstańczym, czy babci siedzącej na ryczce? A może w swoich zasobach macie coś jeszcze bardziej wyjątkowego? Pochwalcie się tym w Muzeum i razem z nami ocalcie od zapomnienia wspomnienia swoich bliskich!
„Nie kitraj zabytków” to akcja Muzeum Początków Państwa Polskiego, której celem jest gromadzenie pamiątek naszych rodzin. Ale też zabytków o szerszym kontekście znaczeniowym. Każdy eksponat, nawet ten najmniejszy, zawiera ważną ludzką opowieść, dlatego wspólnie napiszmy historię. Stwórzmy legendy na podstawie przyniesionych zabytków. Oddana przez Was pamiątka zostanie dokładnie opisana i skatalogowana. Przede wszystkim nigdy nie przepadnie.
Prosimy o kontakt mailowy i wysyłanie informacji wraz z opisem przedmiotu (zabytku) na adres: [email protected]
Zapraszamy także do kontaktu telefonicznego: 61 426 46 41 w. 212.
Nasi pracownicy umówią się z Wami na spotkanie. I pamiętaj o najważniejszym… Nie kitraj zabytków! Taki apel znajdziecie na stronie internetowej www.muzeumgniezno.pl
Internet i komunikat prasowy wymaga pewnych skrótów. Warto dodać więc, że te zabytki, które mogą nas interesować nie muszą stanowić olbrzymiej wartości materialnej. Muzeum nie robi skoku na kasę. Na dowód tego, że znaczenie historyczne czy sentymentalne mają dla ocalania pamięci ogromne znaczenie.
Po co muzea gromadzą zabytki. Tajemnicze magazyny
O magazynach muzealnych krążą legendy, że przepastne. Sami muzealnicy przed laty mawiali, że tego co w magazynie nie zobaczysz, ale nie przepadnie. Był to dowcip i środowiskowa legenda. Jak to wygląda dziś i co się dzieje z zabytkiem gdy trafia np. w Muzeum Początków Państwa Polskiego do magazynu historycznego?
W pierwszej kolejności warto zdać sobie sprawę, że zajmujemy się historią, zatem tym co minęło. Muzea jednak rozwijają się nieustannie.