Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Parowozowni Gniezno w National Geographic

Sona Ishkhanyan
Archiwum UM
Parowozownia Gniezno tematem zagranicznej stacji - National Geographic, w ramach cyklu ”Wielka konstrukcja III Rzeszy”. Program zostanie emitowany 4 sierpnia, na kanale tytułowym.

Historia Parowozowni Gniezno w National Geographic

National Geographic od kilku lat realizuje program pod nazwą ”Wielka konstrukcja III Rzeszy”. W najbliższym czasie na antenie pojawi się cykl o kolejach w III Rzeszy. Jak sami zapowiadają, pojawią się w nim tematy powiązane. -Jednym z tematów jest rozbudowa sieci kolejowej w czasie II Wojny Światowej, okazało się, że Gniezno znalazło się na trasie ekipy National Geographic. Parowozownia Gniezno jako obiekt zbudowany w bardzo dużej części w czasie II Wojnie Światowej, znalazł u nich uznanie i znalazł się w jednym z filmów promujących tą serię - tłumaczy Krzysztof Modrzejewski, prezes gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.
Realizacja programu w Gnieźnie odbyła się kilka miesięcy wcześniej. Tony Pollard, prowadzący program w towarzystwie z ekipą operatorów odwiedził teren parowozowni przy ul. Składowej w Gnieźnie jeszcze zimą. -Choć o samym jej przebiegu nie możemy więcej ujawnić , przed emisją programu, to możemy porozmawiać o tematyce, jaką będzie obejmować program. - Parowozownia Gniezno była bardzo mocno rozbudowana w czasie II Wojny Światowej, w ramach „Planu Otto” w latach 40. XX wieku. Stacja Gniezno była wąskim gardłem na linii kolejowej Zachód - Wschód, czyli na jednym z kluczowych szlaków komunikacyjnych w tamtym czasie. Zadecydowano więc o rozbudowie bardzo dużej części Parowozowni - tłumaczy Krzysztof Modrzejewski. Jak dalej twierdzi ekipa programu National Geographic realizując odcinek skupiła się na samej parowozowni, która jest obiektem, najbardziej widocznym i pokazującym rozmach tamtego czasu, jeżeli chodzi o budownictwo.

Odcinek, opowiadający o historii rozbudowy gnieźnieńskiej lokomotywowni z okresu II Wojny Światowej, emitowany będzie 4 sierpnia o godzinie 22:00, na tytułowym kanale tematycznym. Czy taka promocja naszej parowozowni, może mieć przełożenie na decyzję ministerstwa a o powstaniu tu Narodowego Muzeum Kolejnictwa? O czym dyskutowano ostatnio podczas konsultacji społecznych dotyczących zagospodarowania terenów parowozowni w Gnieźnie. - Ta cała sytuacja pokazuje, że Parowozownia Gniezno ma na tyle ciekawą historię, a także budowę pod względem architektury, że warto pomyśleć Narodowym Muzeum Kolejnictwa, właśnie w tym miejscu - twierdzi Krzysztof Modrzejewski. -Historia Parowozowni Gniezno jest na tyle bogata, że pokazuje rozwój samej kolei na przestrzeni lat w Polsce. To czyni ją, oprócz wielkich rozmiarów, idealnym miejscem na stworzenie takiego muzeum dodaje. Choć mamy tylko wycinek pewnej historii międzywojennej, a mimo wszystko znalazło zainteresowanie u zagranicznej stacji telewizyjnej, a gdybyśmy promowali, jako całość , czyli cały okres historyczny, sprowadzili parowozy do Gniezna, to to miejsce stałoby się perełką, nie tylko naszego miasta, ale całego kraju - dodaje.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto