Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie: projekt "Para - buch, koła - w ruch!"

opr. red.
Projekt „Para – buch, koła – w ruch!” powstaje od grudnia w II Liceum Ogólnokształcącym im. Dąbrówki w Gnieźnie, popularnej „piętnastce”. Jest to druga edycja projektu. Pierwszą wygrali uczniowie tej samej szkoły z przedsięwzięciem „Bliżej Gwiazd”. Tym razem grupa składa się z 12 uczniów klas pierwszych o profilu politechnicznym. Temat: parowozownia.

Od kilku lat szkoły w Polsce chcą być nowoczesne. To bardzo dobrze dla uczniów i polskiej oświaty. Rok temu powstał projekt „eSzkoła Moja Wielkopolska”. Wspiera on edukację w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych w całej Wielkopolsce. Głównym celem eSzkoły jest wdrożenie do szkół programów rozwojowych w zakresie stosowania w kształceniu metody projektów i nauczania problemowego, wspomaganych internetową platformą edukacyjną. Program realizowany jest przez Samorząd Wielkopolski wraz z UAM w Poznaniu i Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej. W przedsięwzięciu uczestniczy ponad 100 szkół, w których powstają jednocześnie 3 projekty uczniowskie na samodzielnie wymyślone tematy. Uczestnictwo w projekcie jest dla uczniów swoistą „szkołą życia”, daje możliwość zdobycia doświadczeń i umiejętności, nie objętych standardowymi programami nauczania, a które na pewno przydadzą się w przyszłości.

Projekt realizują ze strony II LO w Gnieźnie: Paula Andrzejewska, Aneta Bojarska, Patryk Ciemnoczołowski, Adam Janas, Sebastian Kowalski, Klaudia Olejniczak, Daria Pachołek, Dominik Pankros, Aleksandra Szczepaniak, Paweł Wiśniewski, Damian Zawadzki i Marcin Zieliński. Grupa pracuje pod opieką pani Iwony Reszelskiej, nauczycielki języka niemieckiego. Młodzi zapaleńcy zajmują się gnieźnieńską parowozownią. Jest to temat dosyć zapomniany przez mieszkańców miasta. Chyba każdy się zgodzi, że jest to nieużywana ikona pierwszej stolicy, oczywiście oprócz jedynej i niepowtarzalnej katedry, która pojawia się w każdym opisie Gniezna. Tak duże miasto powinno mieć więcej swoich niepowtarzalnych znaków. Trzeba przypomnieć, że w swoich najlepszych latach parowozownia w Gnieźnie była jednym z największych okręgów kolejowych w Polsce. Posiada także jedyny drewniany, kolejowy dźwig węglowy na świecie oraz największą w Europie halę wachlarzową i jedną z największych obrotnic w Polsce. To świadczy o tym, że warto o parowozowni przypomnieć, nawet jeśli została całkowicie zamknięta w 2008 roku.

Jednak co młodzież chce zrobić w swoim projekcie? Jej celem jest pokazanie niepowtarzalnej historii kolejnictwa w Gnieźnie, chce uratować parowozownię przed wielkimi korporacjami i centrami handlowymi, które ciągle poszukują nowych miejsc w centrum miasta. Ważną imprezą poświęconą temu tematowi będą „Dni Pary” organizowane na terenie parowozowni przez Instytut Rozwoju i Promocji Kolei. Głównym organizatorem i pomysłodawcą jest Krzysztof Modrzejewski.

Grupa projektowa zaprezentuje w tych dniach interaktywne modele typowych urządzeń kolejowych. Uczniowie samodzielnie zbudowali mniejsze wersje takich urządzeń jak zwrotnica, semafor świetlny i kształtowy. Każde z urządzeń zaprojektowali od podstaw w prostszej wersji, przystępnej dla każdego, nawet laika kolejowego. Ich maszyny są przeznaczone głównie dla najmłodszych, którzy zobaczą często po raz pierwszy kolejowe zamysły techniczne. Nie oznacza to jednak, że dorośli nie mogą się tym zainteresować. Urządzenia kolejowe są częścią przygotowywanej przez młodzież wystawy na temat gnieźnieńskiej parowozowni. Miejscowi fanatycy kolejnictwa chętnie im pomogli w zebraniu eksponatów. Rezultaty ich pracy z pewnością zyskają uznanie wśród ludzi odwiedzających parowozownię podczas Dni Pary, które odbywają się już od 15 do 19 maja. Zapraszamy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto