IKE UAM Gniezno ma nowego dyrektora. Kto nim został?

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
IKE UAM Gniezno ma nowego dyrektora. Kto nim został?
IKE UAM Gniezno ma nowego dyrektora. Kto nim został? IKE UAM Gniezno
IKE UAM Gniezno ma nowego dyrektora. Kto nim został? Po 11 latach dyrektorem IKE przestał być prof. Leszek Mrozewicz. Jego następcą został dr hab. Mateusz Jaeger.

Prof. Leszek Mrozewicz nie mógł już kandydować na kolejną kadencję, wchodzi w wiek emerytalny. Nowym dyrektorem Instytutu został dr hab. Mateusz Jaeger, jego zastępcą jest dr Michał Duch.

Mateusz Jaeger (ur. 1982), studiował archeologię w Instytucie Prahistorii UAM (aktualnie Instytut Archeologii UAM) na Wydziale Historycznym UAM, gdzie w roku 2011 obronił pracę doktorską. W tym samym roku został zatrudniony w IKE UAM na stanowisku adiunkta w Zakładzie Kultury i Tradycji Antycznej. Jest archeologiem specjalizującym się w zakresie europejskiej epoki brązu. W szczególności jego zainteresowania badawcze skupione są wokół problematyki osadnictwa obronnego. Uczestnik kilkunastu ekspedycji archeologicznych w kraju i zagranicą.

W ostatnich latach zaangażowany był w szereg projektów naukowych poświęconych pradziejowym procesom osadniczym na obszarze Polski, Węgier, Rumunii oraz Grecji, realizowanych we współpracy z naukowcami z polskich i zagranicznych instytucji naukowych. Aktualnie w ramach projektów naukowych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki współpracuje z badaczami z Węgierskiej Akademii Nauk w Budapeszcie oraz z Uniwersytetu Christiana Albrechta w Kilonii, prowadząc badania archeologiczne na terenie Węgier oraz Polski.

Mateusz Jaeger do tej pory był Instytutowym Koordynatorem Programu Eramsus + oraz Instytutowym Koordynatorem Programu MOST. Kadencja nowego dyrektora rozpocznie się 1 października i potrwa do 2024 roku.

Jak przyznaje w rozmowie z nami nowy dyrektor IKE, "Instytut - wzorem ostatnich lat - starał się będzie pozostać stałym punktem na mapie kulturowej i edukacyjnej Gniezna". - Szczególna sytuacja epidemiologiczna nakłada na nas wszystkich pewne ograniczenia. Mimo to, gdy tylko warunki zmienią się na bardziej korzystne, będziemy się starać zintensyfikować naszą współpracę z Miastem i zaproponujemy współrealizację projektów, które umożliwią pełne wykorzystanie naszego potencjału, wiedzy i doświadczenia pracowników IKE oraz gnieźnieńskich instytucji kultury - mówi dr hab. Mateusz Jaeger. Priorytety mojego działania w ramach zarządzania Instytutem są jasno określone i niezmienne. To z jednej strony rozwijanie istniejących kierunków studiów, z drugiej natomiast podnoszenie poziomu badań naukowych i ich prezentacji na forum krajowym i międzynarodowym - dodaje.

Dyrektor IKE przyznaje, że oba kierunki studiów, tj. Komunikacja Europejska oraz Projektowanie Kultury, które oferuje IKE, mają profil praktyczny. - Oznacza to, że znaczna część zajęć prowadzona jest przez specjalistów-praktyków, osoby aktywne zawodowo poza uniwersytetem. W połączeniu z wiedzą, którą przekazują wykładowcy IKE, studenci obu kierunków uzyskują szereg kompetencji wysoko cenionych na współczesnym rynku pracy. Stawiamy na umiejętności komunikacyjne, negocjacyjne, nauczanie języków obcych, stawiamy na tzw. kompetencje miękkie. W IKE działa bardzo aktywnie Rada Pracodawców. To jej członkowie wskazali nam szereg potrzeb, na które powinniśmy odpowiedzieć w swojej ofercie edukacyjnej. Słuchamy ich głosów, jednocześnie dbając o akademicki wymiar kształcenia w IKE. W najbliższej przyszłości będziemy starać się poszerzyć pulę oferowanych kierunków studiów. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli poinformować o efektach naszej pracy w tym zakresie - twierdzi M. Jaeger.

IKE to nie tylko kształcenie studentów, ale także określona działalność badawcza.- Nasi pracownicy prowadzą badania z wielu dziedzin nauki, często w ramach grantów finansowanych przez instytucje krajowe oraz zagraniczne. W najbliższych latach podejmiemy wysiłki aby zwiększyć pulę środków finansowych oferowanych w ramach konkursów grantowych. Pozwalają one bowiem na swobodny rozwój naukowy i realizację nawet najbardziej ambitnych projektów badawczych. Ponadto jestem przekonany, że wysoki poziom naukowy Pracowników ma bezpośrednie przełożenie na formę i jakość realizowanych zadań dydaktycznych. Instytut posiada bardzo nowoczesną i optymalnie dopasowaną do potrzeb Pracowników i Studentów infrastrukturę. Obok bardzo dobrze wyposażonych sal wykładowych, auli oraz obiektów sportowych, dysponujemy wygodnym akademikiem. Nie widzę w obecnej sytuacji konieczności rozbudowywania ani też znaczącej modyfikacji naszych obiektów - dodaje dyrektor IKE.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie