Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IKE UAM Gniezno. Spotkanie z prof. Adamem Bodnarem

Paweł Brzeźniak opr.
Lidia Niedzielska, Karol Popiołek
„Spróbuj opiewać okaleczony świat.." - od tego cytatu z wiersza Adama Zagajewskiego rozpoczęło się spotkanie z prof. Adamem Bodnarem w Gnieźnie, w Instytucie Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza.

IKE UAM Gniezno. Spotkanie z prof. Adamem Bodnarem

Były Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. USWPS dr hab. Adam Bodnar był gościem Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie. Wraz z Bartoszem Bartosikiem prezentowali książkę „Nigdy nie odpuszczę”. Ten przeprowadzony kilka miesięcy temu wywiad-rzeka dotyczy diagnozy społeczeństwa obywatelskiego, bieżących spraw politycznych oraz zadań związanych z pracą Rzecznika Praw Obywatelskich.

W spotkaniu w auli IKE UAM uczestniczyło ponad 230 osób

Większość stanowili młodzi ludzie – studenci oraz uczniowie wszystkich gnieźnieńskich liceów. Obecni byli także słuchacze Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przedstawiciele środowiska prawniczego i przedsiębiorcy.

Spotkanie otworzył dyrektor IKE UAM prof. UAM dr hab. Mateusz Jaeger. W serii pytań przygotowanych przez prowadzącą spotkanie dr Katarzynę Jędraszczyk, nie zabrakło zagadnień związanych z kryzysami społecznymi, wyzwaniami dla demokracji, refleksji nad współczesnym patriotyzmem, komunikacją międzypokoleniową, a także prawami osób narażonych na wykluczenie. Profesor Bodnar nawiązywał do spraw lokalnych, swoich wizyt w regionie w okresie pełnienia funkcji RPO, istotnych problemów związanych z życiem w małych miejscowościach oraz trudności, które spotykają współczesną młodzież. Publiczność miała okazję zadać pytania ważne dla wielu różnych grup społecznych. Pojawił się temat niepełnosprawności, działania mediów społecznościowych, sądownictwa oraz wolności słowa. Było to szczególnie ważne spotkanie dla młodzieży, która doceniła dobry kontakt gości z młodymi słuchaczami i znajomość ich problemów.

Pytanie zamykające spotkanie odnosiło się bezpośrednio do tytułu książki - „co można odpuścić, a czego nigdy?”. Wnioski gości były jednoznaczne: darować można rzeczy drobne, animozje międzyludzkie, spory w rodzinie. Praworządność, podmiotowość i sprawczość obywateli jest najważniejsza dla wszystkich grup społecznych i dla demokracji. Tego odpuścić nie wolno.

Po debacie prof. Adam Bodnar podpisywał książki, rozmawiał z publicznością i spotkał się z pracownikami Instytutu Kultury Europejskiej UAM.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto