Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ilu mieszkańców Gniezna zalega z opłaceniem czynszu?

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Ilu mieszkańców Gniezna zalega z opłaceniem czynszu?
Ilu mieszkańców Gniezna zalega z opłaceniem czynszu? Paweł Brzeźniak
Około 25,60% lokatorów z ogólnej liczby 1 796 rodzin zamieszkujących w lokalach mieszkalnych wchodzących w skład zasobu miejskiego (tj. 459 rodzin) ma regularne kłopoty z terminowym dokonywaniem bieżących płatności z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego.

Ilu mieszkańców Gniezna zalega z opłaceniem czynszu?

Miasto wprowadziło system monitorowania wszelkich wierzytelności - również pod kątem ewentualnego zagrożenia przedawnienia należności, czy też zastosowania środków egzekucyjnych oraz położenie szczególnego nacisku na prawidłowe i niezwłoczne wykonywanie przedsądowych czynności windykacyjnych, by ograniczyć narastanie zadłużenia. Dodatkowo, istnieje konieczność wdrożenia kolejnych rozwiązań umożliwiających przeciwdziałanie problemowi narastania zadłużenia czynszowego z tytułu najmu lokali wchodzących w skład komunalnego zasobu miasta tj. wdrożenie programu umożliwiającego odpracowanie zaległości z tytułu korzystania z lokali z gminnego zasobu.

O obniżkę czynszu mogą ubiegać się najemcy lokali mieszkalnych stanowiących własność miasta, za wyjątkiem najemców lokali z czynszem socjalnym oraz najemców, którym wypowiedziano umowę najmu. Co może przyczynić się do obniżenia stawki czynszu? W największym stopniu usytuowanie lokalu w baraku, potem usytuowanie lokalu w suterenie, a następnie brak łazienki w lokalu i brak WC w lokalu. Są też czynniki zwiększające czynsz. Chodzi o lokal usytuowany w budynku po przeprowadzonej termomodernizacji bądź w budynku spełniającym takie warunki. Drugim czynnikiem jest centralne ogrzewanie z sieci.

Połączenie programu odpracowania zaległości czynszowych z dotychczas stosowanymi działaniami oddłużeniowymi, takimi jak: porozumienia w spłacie zadłużenia w miesięcznych ratach, odroczenia terminu spłaty zadłużenia czy też umorzenia należności są ważnym elementem strategii Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Miasto Gniezna na lata 2021-2025.

Kamienice Gniezno. Miejskie budynki zostaną wyremontowane

Kamienice Gniezno. Miejskie budynki zostaną wyremontowane

Obecnie do zasobu komunalnego miasta wchodzą lokale usytuowane w budynkach wielomieszkaniowych stanowiących w całości własność miasta oraz lokale usytuowane w budynkach stanowiących współwłasność miasta.

Według stanu na dzień 31 grudnia 2019r. miasto jest właścicielem 89 budynków mieszkalnych, w których usytuowanych jest 874 lokali o łącznej powierzchni ok. 40 tys. mkw.

Miasto posiada udziały w 162 budynkach wspólnotowych, w których usytuowane są 782 lokale komunalne o łącznej powierzchni ok. 38 500 mkw. Ponadto, samorząd posiada udziały we współwłasności w 1 budynku, w którym usytuowanych jest 12 lokali o powierzchni użytkowej 549,72 mkw. Łącznie, miasto gospodaruje lokalami mieszkalnymi o łącznej powierzchni 79 049,72 m2 . Średnia (arytmetyczna) wielkość mieszkania wynosi ok. 47 mkw.

Większość budynków, w których znajdują się mieszkania komunalne pochodzi z XIX oraz I połowy XX
wieku. W zasobie komunalnym znajdują się:

a) 33 budynki, będące zabytkami nieruchomymi zlokalizowanymi w zabytkowym obszarze
historycznego układu urbanistycznego Miasta Gniezna,
b) 1 budynek posiadający indywidualny wpis do rejestru zabytków w Gminnej Ewidencji Budynków
Nieruchomych,
c) 15 budynków oznaczonych w ewidencji jako pozostałe zabytki nieruchome.

Liczba mieszkańców w zasobach miasta, w budynkach: Miasta Gniezna - 1964, wspólnot mieszkaniowych - 1704, współwłasność 28, razem 3696.

Liczba mieszkańców miasta (na podstawie danych meldunkowych na dzień 31.12.2019 r.), przedział wiekowy 0-18: 12504, 19-40: 19300, 41-60: 16 980, >60: 16 945. Razem: 65 729

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto