Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Innowacyjny program dla błękitnego nieba - uczniowie szkół z Wielkopolski będą badać jakość powietrza. Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
PPNT
Równolegle z okresem grzewczym, rusza pierwszy w Polsce program popularyzujący wiedzę z zakresu zmian klimatycznych, oparty o ideę Citizen science. Uczniowie z 21 wybranych szkół z Wielkopolski, przez cały rok szkolny, będą badać jakość powietrza.

Projekt „Dla błękitnego nieba” - nauczycielu, weź udział ze swoją klasą!

Poznański Park Naukowo-Technologiczny (PPNT) oraz Volkswagen Poznań Sp. z o.o. łączą siły w celu uświadamiania i angażowania społeczeństwa w proces badawczy zorientowany na zachodzące wokół nas zmiany klimatyczne. - Projekt „Dla błękitnego nieba” obejmie zbiór, analizę oraz interpretację wybranych parametrów fizykochemicznych związanych z jakością powietrza atmosferycznego. W tym celu, każda zaangażowana w projekt szkoła otrzyma zestaw badawczy, który umożliwi terenowy pomiar wybranych wskaźników jakości powietrza oraz warunków atmosferycznych - wyjaśniają jego twórcy.

Głównym założeniem projektu jest aktywne zaangażowanie społeczności w proces badawczy i popularyzację wiedzy z zakresu ochrony środowiska. PPNT jako jednostka naukowa opracowała autorski program oparty o koncepcję nauki obywatelskiej (ang. Citizen science), która zakłada, że badania naukowe są prowadzone w całości lub w części wspólnie przez naukowców i obywateli.

- Poznański Park Naukowo-Technologiczny chętnie i aktywnie włącza się w działania proekologiczne. W obliczu wyzwań klimatycznych, popieramy edukację klimatyczną w szkołach, opartą na badaniach naukowych i rzetelnej wiedzy. – mówi prof. Hieronim Maciejewski, Dyrektor PPNT.

- Założeniem naszej akcji jest przede wszystkim angażowanie szkolnych, ale też lokalnych społeczności w program badawczy oraz popularyzacja wiedzy z zakresu ochrony środowiska – podkreśla Jolanta Musielak, członek zarządu Volkswagen Poznań ds. personalnych i organizacji. -Chcemy, by aktywna edukacja na etapie szkolnym pomogła im podejmować właściwe wybory w życiu codziennym, które pomogą chronić klimat, bo to właśnie świadoma edukacja jest kluczowym elementem globalnej odpowiedzi na kryzys klimatyczny - dodaje.

Zadania dla uczniów

Uczniowie w czasie programu nauczą się samodzielnie zadawać pytania, poszukiwać odpowiedzi i wyciągać wnioski z prowadzonych badań. Program zakłada, że aktywna edukacja na etapie szkolnym pomoże im podejmować właściwe wybory w życiu codziennym, które pomogą chronić klimat.

- Poprzez badania i porównanie uzyskiwanych w różnych miejscach wyników, uczniowie uświadomią sobie jak można wpłynąć na powietrze i warunki mikroklimatyczne, jak mała zmiana (trawnik zamiast betonu, jazda na rowerze zamiast samochodu itp.) może przynieść pozytywne rezultaty dla środowiska. - podkreśla autor koncepcji, dr inż. Tomasz Zgoła z Laboratorium Wyobraźni PPNT.

Prowadzenie badań w terenie zamiast przyswajania "suchych" faktów w szkole, odkrywanie zasad działania urządzeń do badania powietrza, samodzielne odkrywanie prawidłowości w pomiarach i powiązanie badania czegoś niewidzialnego (powietrza) ze stanem środowiska obserwowanego dookoła (usychające drzewa, inne gatunki roślin, zanieczyszczenia pyłowe, smog, susza itp.) to niewątpliwie największa wartość dodana tego programu.- potwierdza dr Joanna Kiersztejn z PPNT.

Zakładanym rezultatem programu jest postęp w badaniach naukowych, lecz również zwiększenie zaangażowania społecznego w proces badawczy, a także wzrost zrozumienia nauki przez społeczeństwo oraz zmiana niewłaściwych nawyków i zachowań, negatywnie wpływających na środowisko.

Dla kogo adresowany jest projekt?

Projekt adresowany jest do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych z województwa wielkopolskiego.
Rekrutacja do programu zaczyna się 7.10 i potrwa do 21.10.2021. Aby wziąć udział w projekcie każda z zainteresowanych szkół powinna wypełnić i przesłać na wskazany w regulaminie adres formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie www.volkswagen-poznan.pl/dlablekitnegonieba.pl oraz własną pracę artystyczną odpowiadającą na pytanie „Co mogę zrobić dla błękitnego nieba?” Forma przekazu jest dowolna. Wyboru 21 zwycięskich szkół dokona komisja złożona z przedstawicieli PPNT, Volkswagen Poznań sp. z o.o oraz OM NSZZ Solidarność Volkswagen Poznań. Głównym kryterium oceny będzie oryginalność, kreatywność i atrakcyjność nadesłanych prac.

Regulamin oraz szczegóły programu dostępne są TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto