Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestycje i straty po burzy w gminie Niechanowo [WYWIAD]

Sona Ishkhanyan
Z Eugeniuszem Zamiarem, wójtem gminy Niechanowo rozmawiamy o nowych inwestycjach w gminie, o stratach i szkodach po sierpniowej burzy i o pomocy dla Daniela Miętkewicza poszkodowanego po nawałnicy.

Inwestycje i straty po burzy w gminie Niechanowo [WYWIAD]
Jakie inwestycje zostały przeprowadzone w bieżącym roku na terenie gminy Niechanowo?
- Rok 2017 był rokiem przygotowawczym do większych inwestycji. Lada moment rusza budowa ścieżek rowerowych w ramach programu gneźnieńskiego OSI. Na terenie gminy powstanie 8 km ścieżek rowerowych, w tym 5 km w samym Niechanowie. To będzie taka wielka pętla łącząca wszystkie główne ciągi ulic w Niechanowie, a także odcinek z Gurówka do Cielimowa. Jesteśmy obecnie po przetargu. Firma jeszcze w tym roku zobowiązała się wykonać 30% zadania. Zakończenie inwestycji jest zaplanowane na 30 czerwca 2018 r. Przygotowujemy się także do termomodernizacji budynków oświatowych - budynku Szkoły Podstawowej w Niechanowie. Składaliśmy wniosek w ramach programu WRPO. Niestety nie udało nam się uzyskać środków. W tej chwili więc w ramach rewitalizacji, będziemy przygotować kolejny wniosek z uwzględnieniem programu rewitalizacji. Wówczas to liczymy na pozytywny odzew ze strony Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Z innych inwestycji, które nam udało się przeprowadzić w 2017 roku, to wykonanie odcinka sieci wodociągowej w Niechanowie. To było takie dodatkowe zasilanie Niechanowa, ponieważ szczególnie w okresie letnim, w okresie upałów występowały problemy z ciśnieniem wody, więc latem tego roku zrealizowaliśmy taką inwestycję.

Jakie przedsięwzięcia są w planach na przyszłe lata?
- Przygotowaliśmy znaczący dla naszej gminy projekt obejmujący rozbudowę sieci kanalizacyjnej w kilku miejscowościach: Grotkowo, Jelitowo, Żelazkowo. Nie zgodziliśmy się z opinią instytucji wdrażającej, a mianowicie z Urzędem Marszałkowskim, ponieważ zakwestionowano nam jedno z kryteriów. W zasadzie nie zostało ono uwzględnione, a brak punktów w tym kryterium sprawił, że projekt znalazł się na około 100 miejscu, gdzie 77 wniosków z listy otrzymało dofinansowanie. Stało się tak, ponieważ o dofinansowanie nie mogły się starać miejscowości, które w poprzednim okresie programowania, czyli w latach 2007 -2014 otrzymały dofinansowanie. Nasz projekt obejmował trzy miejscowości wyżej wymienione. Z technicznego punktu widzenia nasz projekt obejmował włączenie kanalizacji w miejscowości Żydowo i dalej przez Cielimowo do kanalizacji w Gnieźnie, czyli do PWiK. Zgodę gminy Czerniejewo już mieliśmy, ponieważ Żydowo należy do tejże gminy. Urząd Marszałkowski oceniając projekt stwierdził , że wniosek obejmuje miejscowość Żydowo, które we wspomnianym okresie otrzymało dofinansowanie. Natomiast Żydowo nijak by nie skorzystało z inwestycji, ponieważ byłoby to przejście około 1 km. Wnieśliśmy więc odwołanie w tej kwestii i w listopadzie br. otrzymamy odpowiedź, czy uda nam się uzyskać dofinansowanie. To są te najbliższe plany, które realizujemy.

Jakie inwestycje gmina musiała przeprowadzić w związku z reformą edukacji?
- Przygotowaliśmy nasze placówki na potrzeby nowych realiów. Największe zmiany przeprowadzono w Szkole Podstawowej w Jarząbkowie, gdzie po ostatniej reformie, czyli w 1999 roku, kiedy powstały gimnazja, zaadoptowaliśmy dwie sale lekcyjne pozostałe po siódmych i ósmych klasach, na inne potrzeby szkoły . Teraz musieliśmy sytuację odwrócić. Na zasadzie domina poprzesuwaliśmy i pozmienialiśmy funkcjonalność pewnych pomieszczeń. Mam na myśli bibliotekę, pokój nauczycielski, gabinet dyrektora, co pozwoliło nam przywrócić funkcjonalność sal lekcyjnych dla starszych roczników. Przeprowadziliśmy niezbędne remonty i zakupiliśmy meble. Natomiast w Szkole Podstawowej w Niechanowie został zmodernizowany parking, dodatkowo poprawiliśmy bezpieczeństwo, jeśli chodzi o wjazd. Poszerzyliśmy go, na tyle by poprawić tam bezpieczeństwo ruchu.

Jakie szkody poniosła gmina po sierpniowej nawałnicy i jak sobie z nimi radzicie?
- Nawałnica dotknęła znaczną cześć naszej gminy - 2/3 terenu. Uszkodzeniu uległo ponad 100 budynków mieszkalnych oraz kilka zniszczonych całkowicie budynków gospodarczych. Ucierpiało też kilka budynków pełniących funkcję świetlicowo-mieszkalną, budynki poszkolne m.in. w Jelitowie, Goczałkowie, Gurówku, w Nowej Wsi. W nieznacznym stopniu ucierpiał także budynek szkoły w Jarząbkowie oraz biblioteki w Niechanowie. Niezwłocznie, zgodnie z wytycznymi, jakie napływały od wojewody pracowała komisja. Na dzień dzisiejszy znaczna część mieszkańców otrzymała pieniądze na pokrycie szkód. Straty oszacowano na kwotę 1,2 mln zł. Jeżeli natomiast chodzi o budynki podlegające gminie, jesteśmy w tej chwili na etapie przetargu na wykonanie napraw. Jako samorząd otrzymaliśmy pomoc bezpośrednio z dwóch źródeł - Samorządu Województwa Wielkopolskiego - 200 tys. zł oraz 50 tyś z Powiatu Pruszkowskiego, na prośbę Wojewody Wielkopolskiego. Myślę, że ta kwota będzie wystarczająca na pokrycie szkód w budynkach komunalnych.

Jako jedyna gmina oprócz szkód materialnych mieliście ofiarę. Daniel Miętkiewicz, mieszkaniec Malczewa, został porażony prądem podczas usuwania szkód po nawałnicy. Co gmina robi w ramach pomocy dla Daniela?
- Była to dla nas straszna wiadomość. Jest to młody chłopak, który w trakcie usuwania szkód został porażony wysokim napięciem prądu. Cud, że przeżył. Jego stan był bardzo poważny. Groziła mu amputacja ręki. Od sierpnia do dziś przeszedł już 16 operacji, dzięki czemu jego życie nie jest już zagrożone, ale Daniel będzie musiał przejść kosztowną i długoterminową rehabilitację, by w pełni odzyskać zdrowie. W związku z inicjatywą oddolną powołaliśmy specjalny komitet i wystąpiliśmy do przedsiębiorców z terenu gminy, prosząc o pomoc. Oprócz tego organizowaliśmy wiele imprez i koncertów charytatywnych na rzecz zbiórki pieniędzy dla Daniela. Jedno z nadchodzących wydarzeń, podczas którego również będziemy pomagać chłopakowi, to Bal Niepodległościowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto