Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IX Ogólnopolski Kongres Kobiet odbędzie się w Poznaniu. Gnieźnianki też mogą się przyłączyć!

Sona Ishkhanyan
IX Ogólnopolski Kongres Kobiet odbędzie się w Poznaniu. Czy lokalizacja zachęci gnieźnian do udziału?Rozmawiamy ze współorganizatorką centrum nauki i edukacji. O tym czego możemy doświadczyć i nauczyć, rozmawiamy ze współorganizatorką centrum nauki i edukacji, prof. dr hab. Grażyną Gajewską, kierowniczką Zakładu Kultury Współczesnej i Multimediów w IKE UAM. Koncerty, panele edukacyjne, spotkania autorskie... to wszystko w ramach wydarzenia, do udziału, w którym zaprasza Pani Profesor, kobiety z Gniezna.

IX Ogólnopolski Kongres Kobiet odbędzie się w Poznaniu. Gnieźnianki też mogą się przyłączyć!

IX Ogólnopolski Kongres Kobiet odbędzie się Poznaniu. Czy lokalizacja spowoduje, że gnieźnianki chętniej się zaangażują w udział?
-Do tej pory Kongresy Kobiet odbywały się w Warszawie. Chociaż skierowane były do Polek z całego kraju, to lokalizacja KK sprawiała, że dla wielu pań z innych regionów Polski udział był utrudniony lub niemożliwy, np. ze względu na koszty podróży, hotelu. Promocje tych wydarzeń również miały ograniczony zasięg. Myślę, że to sprawiało, iż wiele kobiet, które mogły być zainteresowane udziałem w KK nie brało w nich udziału. Organizacja tegorocznego KK w Poznaniu otwiera większe możliwości udziału kobiet z Gniezna, ale także z całej Wielkopolski, w tym przedsięwzięciu. Myślę, że dla wielu Wielkopolanek będzie to pierwsza obecność na KK. Mam nadzieję, że także Gnieźnianki zechcą przyjechać do Poznania i 9-10 września na terenie Targów Poznańskich znajdą dla siebie wiele interesujących prelekcji, warsztatów, wystaw, koncertów, projekcji filmowych. Udział w KK jest bezpłatny!

Jaka grupa kobiet najczęściej bierze w tego typu wydarzeniach udział?
-Kongres kierowany jest do wszystkich kobiet: w każdym wieku, z takim bagażem zawodowym jaki mają; z takimi doświadczeniami, jakie mają; z takimi poglądami, jakie mają; z takimi problemami, jakie mają i z takimi pasjami, jakie mają. Jego celem jest zwrócenie uwagi na sprawy ważne dla kobiet, a jest ich wiele, nie ma przecież dziedziny życia, w której nie byłoby kobiet. Kobiety biorące do tej pory udział w KK znajdowały się tu z różnych powodów: niektóre są bardzo zaangażowane w sprawy kobiet i równouprawnienie ze względu na płeć, inne przychodzą z ciekawości, chcą posłuchać o sprawach, które je interesują i wziąć udział w nowych dla nich wydarzeniach, jeszcze inne przychodzą zachęcone przez koleżanki, ale nie mają sprecyzowanych oczekiwań. Każda z tych motywacji jest w porządku, każdy powód, by znaleźć się pośród kilku tysięcy interesujących kobiet, wymienić doświadczeniami i nauczyć się czegoś nowego, jest dobry.

Jak bardzo nam, kobietom, potrzebny jest taki kongres?
- Kobiety stanowią ponad połowę polskiego społeczeństwa. Czy dziwne jest to, że chcemy być współuczestniczkami i współtwórczyniami tego społeczeństwa? Czy dziwne jest to, że chcemy mieć wpływ na to, co dzieje się w kraju, w którym żyjemy? Zarówno kongresy regionalne, jak i ogólnopolskie mają na celu wymianę doświadczeń, wiedzy, poznanie różnych kobiet, które są ekspertkami w rozmaitych dziedzinach. Tu nawiązują się nowe znajomości, kontakty, następuje wymiana poglądów. Można także oglądnąć interesujące filmy, uczestniczyć w koncertach, oglądnąć wystawy artystyczne, kupić książki o tematyce związanej z KK.

Czy według Pani Profesor Gnieźnianki są aktywne? Jeżeli tak, to w jakich dziedzinach najbardziej?
-Dwie kwestie zdają się dominować: pierwsza dotyczy opieki, zdrowia i edukacji dzieci, druga z kolei aktywności sportowej. Niezależnie bowiem od tego jakie wykonujemy zawody, z jakim światopoglądem się identyfikujemy, jaki jest nasz status finansowy, to zależy nam zdrowiu, rozwoju i bezpieczeństwie dzieci. Z kolei wydarzenia sportowe, np. rajdy rowerowe, są formą spędzania czasu z rodziną. Przy okazji takich wydarzeń organizowane są różne festyny, akcje społeczne, zbiórki pieniędzy i kobiety biorą w nich udział, niejednokrotnie też same inicjują takie akcje. Skutecznym narzędziem okazuje się Facebook, za pomocą którego dziewczyny i dorosłe kobiety sieciują się, zapraszają znajomych do wzięcia udziału w różnych akcjach na rzecz chorych dzieci, ale także na rzecz współfinansowania schroniska zwierząt i innych przedsięwzięć.

Jak ocenia Pani Profesor nasze zaangażowanie w życie społeczne Gniezna? Jakie mamy braki lub jak wypadamy na tle kobiet z dużych miast, jeżeli chodzi o naszą aktywność, czy też wiedzę o prawach kobiet?
- Aktywność społeczną, czy też akcje społeczne bardziej widoczne są w dużych miastach właśnie ze względu na to, że są duże, oczywistym jest więc, iż mieszka tam więcej kobiet niż w miastach średniej i małej wielkości. W każdej dużej i małej miejscowości spotkać możemy aktywistki, intelektualistki, artystki, polityczki i kobiety prowadzące własną działalność gospodarczą. Jednak nie w każdej miejscowości kobiety tworzą strukturę umożliwiającą im realizację swoich celów, współpracę i wzajemne wspieranie. W takich sytuacjach ważne jest tworzenie sieci ludzi zaangażowanych, którzy chcą działać i potrafią zmotywować innych. O tym, że w Gnieźnie też jest to możliwe świadczy chociażby zeszłoroczna akcja Czarnego Protestu, która miała miejsce na ul. Chrobrego. Początkowo wydawało się, że przyjdzie ok. 30 osób, potem, że może 50, ostatecznie udział wzięło ok. 250 osób, może nawet więcej.
Jeśli chodzi o wiedzę dotyczącą praw kobiet i wiedzę dotyczącą drogi, jaką przeszły w ciągu ostatnich kilkuset lat w walce o te prawa, to nie jest ona wysoka ani w dużych miastach, ani w małych miejscowościach. Mam jednak nadzieję, że dzięki programom edukacyjnym, wykładom na uniwersytetach, czy takim kongresom jak ten, o którym mówię, zacznie się to zmieniać.

Które kwestie poruszane podczas nadchodzącego kongresu będą, zdaniem Pani Profesor, najciekawsze, ale także najbardziej istotne?
-Kobiety nie są zwartym monolitem, są różne, wywodzimy się z rozmaitych środowisk, wykonujemy różne zawody, mamy odmienne światopoglądy, pasje i problemy. Program KK został tak opracowany, by każda z kobiet mogła znaleźć interesujące ją tematy. Myślę, że dla nauczycielek, pracownic oświaty, naukowczyń, badaczek ważne będą kwestie poruszane w Centrum Reformy Edukacji i Nauki, z kolei dla pań, które zamierzają startować w najbliższych wyborach samorządowych istotne będą zagadnienia podejmowane w Centrum Samorządowym i Centrum Politycznym, a te z kobiet, które prowadzą własne firmy lub planują je otworzyć, znajdą ciekawe tematy w Centrum Ekonomiczno-Społecznym. Pamiętajmy też o tym, że nasze problemy i wyzwania, które sobie stawiamy, zmieniają się wraz z wiekiem. Młode kobiety będą zapewne zainteresowane kwestiami opieki okołoporodowej, z kolei te, które przekroczyły 50. i 60. rok życia zwrócą uwagę na problemy seniorek na rynku pracy. Każda kobieta będzie miała szansę wziąć udział w takich panelach, które ją zainteresują.

Czy obecna polityka może być determinantem do tego, by kobiety liczniej brały udział w tego typu wydarzeniach? Czy naszym zaangażowaniem możemy zmienić realia?
Najłatwiejszą postawą jest narzekanie na to, co się nam nie podoba, z czym jest nam źle, z czym się nie zgadzamy. To jest naprawdę łatwe. Chęć zmiany sytuacji, które nas uwierają wymagają już innej postawy - uczestnictwa i zaangażowania. Nie musi być to od razu coś spektakularnego, ważne, by wspierać przedsięwzięcia, które uważamy za wartościowe, reklamować je, wspierać oraz uczestniczyć w tych działaniach. Przejdźmy z bierności do aktywności ! Dlatego serdecznie zapraszam Gnieźnianki do uczestnictwa w IX Kongresie Kobiet. Udział w KK jest bezpłatny!

Jaki jest udział Pani Profesor w IX edycji Kongresu Kobiet?
-Jeśli chodzi o moje zaangażowanie, to wraz z kilkoma naukowczyniami (z dziedzin: pedagogika, prawo, fizyka) odpowiadam za centrum nauki i edukacji. W ramach tego centrum proponujemy 4 panele dyskusyjne: 1. M jak mobbing. O prześladowaniach w szkołach, na uczelniach i w instytucjach naukowych z perspektywy kobiet; 2. Dlaczego marnujemy talenty dziewcząt i kobiet w dziedzinie nauk ścisłych?; 3. Nauczycielki przeciw dyskryminacji; 4. Społeczne konsekwencje reformy systemu edukacji. Mam nadzieję, że zagadnienia te zainteresują zarówno osoby pracujące w instytucjach naukowych, na uniwersytetach, jak i w szkołach, czy innych placówkach edukacyjnych.

Jakie są istotne informacje, dla kobiet z Gniezna, które zdecydują się wziąć udział w wydarzeniu?
-Żeby wziąć udział w IX Kongresie Kobiet należy zarejestrować się tutaj
Jeszcze raz zaznaczam, że udział jest bezpłatny, natomiast warunkiem uczestnictwa jest właśnie rejestracja, która będzie służyła do pomocy w kwestii organizacyjnej, bo wtedy możemy poznać przybliżoną liczbę osób, które zadeklarują swój udział.
Zachęcam serdecznie do udziału, bo to może być czas spędzony ciekawie - przy różnych koncertach, pokazach i spotkaniach autorskich, a zarazem owocny, jeżeli chodzi o uzyskaną wiedzę na tematy, jakie nas akurat interesują. Zaproście mamę, córkę, przyjaciółkę... Spędźcie po prostu, przy tej okazji, miło czas!

Poniedziałek na ogół pogodny, lecz bez wysokich temperatur. Podobnie w kolejnych dniach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto