Jak skutecznie leczyć trądzik różowaty?

Materiał informacyjny La Roche-Posay
Na Twojej twarzy znienacka pojawia się uciążliwy rumień? To może być jeden z pierwszych objawów zwiastujących trądzik różowaty. To choroba, której symptomów nigdy nie należy lekceważyć, gdyż jej rozwój może bardzo utrudnić późniejsze leczenie, a nierzadko także codzienne funkcjonowanie chorej osoby. Sprawdź, jak skutecznie leczyć trądzik różowaty, a do tego jakich czynników unikać, aby nie doszło do zaostrzenia objawów.

Trądzik różowaty – przewlekła choroba skóry

Dla wielu osób rumień na twarzy i rozszerzone naczynia krwionośne, czyli widoczne na skórze teleangiektazje, to zwykły defekt kosmetyczny. Niestety to objawy poważnej choroby skóry, jaką jest trądzik różowaty. To dermatoza o zapalnym i przewlekłym charakterze, która głównie dotyczy kobiet pomiędzy 40. a 60. rokiem życia, choć pierwsze objawy zwiastujące jej nadejście mogą wystąpić nawet około 25. roku życia.

Trądzik różowaty dotyczy przede wszystkim osób z jasną karnacją. Zdecydowanie częściej chorują na niego kobiety, jednak w przypadku mężczyzn jego przebieg jest znacznie cięższy. Podobnie jak trądzik pospolity, trądzik różowaty może być źródłem wielu kompleksów, a także problemów z samoakceptacją i negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne chorej osoby. Dlatego też tak ważne jest jego wczesne zdiagnozowanie i rozpoczęcie leczenia.

Jak powstaje trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to jedna z dermatoz, której dokładna przyczyna nie jest w pełni poznana do dnia dzisiejszego. Jako najczęstsze przyczyny eksperci wymieniają:

 • predyspozycje genetyczne – występowanie trądziku różowatego nawet u jednego z rodziców zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka;
 • zaburzenia hormonalne – obserwuje się, że choroba znacznie częściej dotyczy osób z chorobami tarczycy, przyjmujących antykoncepcję hormonalną, a także u kobiet w okresie klimakterium;
 • zaburzenia naczyniowo-ruchowe – choroba występuje u osób ze skłonnością do teleangiektazji oraz cerą naczyniową.

Oprócz tego, podobnie jak w przypadku innej dermatozy, jaką jest trądzik pospolity, istnieją czynniki, które znacznie zaostrzają objawy trądziku różowatego. Ich unikanie jest niezbędne, aby nie doprowadzić do rozwoju choroby. Zalicza się do nich:

 • ekstremalne temperatury (zarówno bardzo wysokie, jak i bardzo niskie);
 • wpływ promieniowania ultrafioletowego;
 • alkohol;
 • spożywanie bardzo ostrych i gorących potraw;
 • przewlekły stres i doświadczanie bardzo silnych emocji;
 • produkty mleczne;
 • bardzo duży wysiłek fizyczny;
 • zażywanie gorących kąpieli, częste wizyty w saunie;
 • przebywanie w mocno ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach;
 • niewłaściwa pielęgnacja skóry;
 • zażywanie niektórych leków, np. na bazie alkoholu, kortykosteroidów, retinoidów;
 • częste zabiegi kosmetyczne, silnie złuszczające i uszkadzające warstwę hydrolipidową skóry;
 • niektóre ze składników zawartych w kosmetykach: alkohol etylowy, glikol propylenowy, kamfora.

Choć trądzik pospolity i różowaty nie są tym samym rodzajem choroby, wpływ na wystąpienie tego drugiego schorzenia także ma podłoże łojotokowe.

Leczenie trądziku różowatego

W przypadku leczenia trądziku różowatego nie istnieje jedna, uniwersalna metoda. Jednak rozpoczęcie kuracji we wczesnym etapie choroby (postać rumieniowa z teleangiektazjami) pozwala na osiągnięcie zadowalających rezultatów i remisję choroby. Jeśli leczenie nie zostanie podjęte, choroba będzie się rozwijać, a na twarzy oprócz utrwalonego rumienia będą pojawiać się grudki, krosty, a skórze może towarzyszyć opuchlizna. W cięższych przypadkach może ona ulec deformacji.

Leczenie trądziku różowatego powinno być dostosowane do pacjenta indywidualnie, w zależności od innych współistniejących objawów. Oprócz tego bardzo ważną rolę odgrywa prawidłowa pielęgnacja. Należy wybierać kosmetyki przeznaczone zarówno do skóry naczynkowej, jak i wrażliwej. Warto sięgać po produkty bogate w substancje łagodzące, regenerujące, ochronne oraz odbudowujące warstwę hydrolipidową skóry. Należy unikać kosmetyków silnie oczyszczających i złuszczających, zawierających mydło, alkohol etylowy, parabeny, sztuczne barwniki czy konserwanty.

Dodaj ogłoszenie