Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak święta spędzą ewangelicy? Adwentowy wieniec i zamiast pasterki jutrznia

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
HK/ zdj. arch. opuszczonych cmentarzy ewangelickich, Google Maps, dawny kościół ewangelicki, pixabay
Jeszcze sto lat temu w Gnieźnie i okolicach istniało co najmniej 17 zborów ewangelickich. Po ewangelikach w powiecie pozostało wiele porzuconych cmentarzy. Kilka kościołów, które niegdyś służyły ewangelikom, przejął Kościół Katolicki.

Ewangelicy, jako przybysze z Prus, pojawili się w Gnieźnie po II rozbiorze Polski w 1793 roku, jako przybysze z Prus. W czasach II Rzeczpospolitej w Gnieźnie istniała nawet Superintendentura Gnieźnieńska. Była to jednostka organizacyjna Ewangelickiego Kościoła Unijnego w Polsce. Pod koniec XIX wieku, gnieźnieńska gmina ewangelicka liczyła ponad 6 tysięcy wyznawców.

Większość z nich wyjechała do Niemiec między grudniem 1944 roku a styczniem roku 1945. Kolejni wyemigrowali w latachn60 i 70. Dziś, jak mówi mgr teol. Filip Lipiński, teolog Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu, msze w Gnieźnie odprawiane są nie jak dawniej, w kaplicy na Dziekance, a raz w miesiącu w Kościele pw. bł. Michała Kozala na ul. Orzeszkowej w Gnieźnie. Przychodzi na nie garstka wiernych.

Jak ewangelicy spędzają święta Bożego Narodzenia?
Mimo, że święta ewangelików nie różnią się diametralnie, to mają oni kilka wspaniałych zwyczajów, których nie znają katolicy.

- Cztery niedziele przed adwentem w centralnej części domu, np. W salonie ustawia się wieniec z gałązek drzewa sosnowego z czterema świeczkami. W każdą adwentową niedzielę zapalana jest kolejna świeca. Wieniec oczywiście zostaje na czas świąt

– relacjonuje Filip Lipiński. Podobne ozdoby trafiają do kościołów. Taki wieniec ma za zadanie symbolicznie odliczać tygodnie do Bożego Narodzenia.

W kościołach ewangelickich odbywają się nabożeństwa wigilijne. Gdy robi się ciemno, kościół zapełnia się wiernymi. Potem wszyscy udają się do domów na wieczerzę. Podobnie, jak u wyznawców Kościoła Katolickiego, ewangelicy ubierają choinkę i w czasie Wigilii Świąt Bożego Narodzenia spożywają tradycyjne 12 potraw, w tym ryby. Całkiem możliwe, że dawni gnieźnieńscy ewangelicy mieli własne, indywidualne potrawy, które spożywali rokrocznie. W Wigilię, jest też opłatek.

Istotną częścią wieczerzy wigilijnej jest czytanie fragmentu Ewangelii św. Łukasza. Robi się to przed rozpoczęciem posiłku. Większość tradycyjnych wydarzeń jest obchodzona analogicznie do zwyczajów katolików. Jedną z różnic między katolikami a ewangelikami mieszkającymi na Śląsku jest to, że w Wielkopolsce wszystkie prezenty przynosi Gwiazdor, a na Śląsku – Aniołek.

Zamiast pasterki, jutrznia

- U nas nie ma wyjścia na pasterkę. Niektóre parafie urządzają jutrznię. Zbieramy się o świcie, o 5 rano, żeby celebrować narodziny Chrystusa

– mówi Filip Lipiński. Jeszcze jedno nabożeństwo odbywa się w Pierwsze Święto. Podobnie jest w Sylwestra.

- Około godziny 18, 20 jest odprawiane nabożeństwo, tak, aby uroczyście przeżyć atmosferę przyszłego roku

– dodaje. Podobne msza święta ma miejsce w Nowy Rok.

Trzech Króli to święto Epifanii

Święto Trzech Króli dla ewangelików ma inny wymiar niż u chrześcijan. - Nie skupia się ono wokół trzech króli. Można by się spierać co do tego ilu ich było, bo Biblia nie podaje konkretnej liczby. W naszej tradycji nazywa się ich Mędrcami a święto ma charakter świętowania tego, że Chrystus objawił się światu. Mędrcy symbolizują kultury, z których niekoniecznie wyrasta chrześcijaństwo – dodaje F. Lipiński. Oznaczanie drzwi literami C+M+B nie oznacza imion króli, a symbolizuje słowa „Christus Matione Benedictas” – czyli „niech Chrystus błogosławi temu domowi”.

Jak święta spędzą ewangelicy? Adwentowy wieniec i zamiast pasterki jutrznia

Jak święta spędzą ewangelicy? Adwentowy wieniec i zamiast pa...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto