Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak udzielać pierwszej pomocy - pokaz w ramach akcji "Bezpieczne wakacje"

IB
W piątek w Starostwie Powiatowym ratownicy z pogotowia ratunkowego i straży pożarnej będą pokazywali, jak udzielać pierwszej pomocy.

Podczas pokazów będzie można dowiedzieć się, jak pomóc w różnego rodzaju zdarzeniach, które mogą nas spotkać w czasie wakacji - urazów, jak złamania, zwichnięcia, zranienia, podtopienia, co zrobić przed przyjazdem karetki, kiedy czyjś stan wymaga reanimacji.

Pokazy będą się odbywały 1 sierpnia. Od 8.30 do 11.30 prowadzić je będą ratownicy z Zespołu Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie, a od 12.00 do 15.00 z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

W przypadku wypadków drogowych i nie tylko, często pierwsi na miejscu zdarzenia są właśnie strażacy, dysponujący siecią jednostek OSP. Mł. bryg. Jacek Michalak, komendant powiatowy PSP w Gnieźnie, zaznacza, że włączają się w wakacyjne akcje prowadząc szkolenia, choćby w miejscach wypoczynku dzieci i młodzieży, by już najmłodszym przekazywać, gdzie dzwonić po pomoc i jakie informacje będą pomocne dyspozytorowi.
- Na stanowiskach kierowania są osoby doświadczone, które potrafią na podstawie zgłoszenia wyczuć ważność zgłoszenia - mówi.

Często poszkodowani zgłaszają się od razu na szpitalny oddział ratunkowy. Mateusz Hen, zastępca dyrektora ZOZu do spraw lecznictwa, wyjaśnia, że tutaj pacjenci przyjmowani są według tego, jak poważny jest ich stan. Z błahym urazem, jak stłuczenia, czy drobne rany, możemy więc czekać na izbie przyjęć kilka godzin. M. Hen radzi więc, żeby do godz. 18.00 skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego, a później z pomocy wieczorowej w stacji pogotowia ratunkowego.
- Tam jest trzech lekarzy, którzy określą, czy ten uraz wymaga pilnego zaopatrzenia, dadzą skierowanie - mówi.

M. Hen przypomina, że podstawowe "ABC" udzielania pierwszej pomocy to: udrożnić drogi oddechowe, zatrzymać krwawienie, sprawdzić, czy dany człowiek oddycha, czy ma puls.
- Bardzo rzadko dochodzi do takich urazów, że następuje zatrzymanie akcji serca. Najczęściej jest problem w przypadku osób podtopionych z oddechem. Należy udrożnić drogi oddechowe i podjąć akcję utrzymania tego oddechu, jeżeli jest taka potrzeba prowadzić oddech usta-usta. Niekiedy jest tak, że kilka wdechów pozwoli uratować życie - mówi.

Pokazy pierwszej pomocy to część akcji "Bezpieczne wakacje". W tym roku odbywa się kolejna jej edycja. W Czerwcu wyjeżdżający na wakacje mogli bezpłatnie skontrolować stan techniczny swoich samochodów. Małgorzata Cichomska-Szczepaniak, sekretarz powiatu gnieźnieńskiego, podkreśla, że zawsze wydaje się, że niebezpieczne sytuacje nas nie dotyczą. Jednak niestety tak nie jest i wypadki mogą zdarzyć się wszędzie, dlatego każdy powinien mieć podstawowe umiejętności udzielania pomocy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto