Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie skutki pożaru na Słomiance? [FOTO]

Paweł Brzeźniak
W poniedziałek wieczorem doszło do pożaru na poddaszu kamienicy przy ulic Słomianka. Wcześniej znajdowało się tam Muzeum Mojego Podwórka – akcja była realizowana przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Jak wynika z informacji Straży Pożarnej w Gnieźnie, w pierwszej części akcji strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, następnie ustalili, że pali się drewniany strop pomiędzy parterem a pierwszą kondygnacją. W celu dotarcia do źródła ognia konieczne były prace rozbiórkowe. Wykorzystano również kamerę termowizyjną by dokładnie określić zakres rozbiórki nadpalonego stropu. Po usunięciu zagrożenia sprawdzono poziom tlenku węgla we wszystkich mieszkaniach kamienicy. Na miejscu zdarzenia obecny był Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Dyrektor Wydziału Usług Społecznych UM w Gnieźnie, Policja oraz Pogotowie Ratunkowe.Prawdopodobną przyczyną zdarzenia było rozszczelnienie konstrukcji komina. Jedna z osób trafiła do szpitala, ale nie z powodu obrażeń. Jak udało nam się dowiedzieć, została profilaktycznie przewieziona na badania ze względu na stan zdrowia.

Do czerwca ubiegłego roku w tym miejscu działało Muzeum Mojego Podwórka. Akcja miała na celu ukazanie ciekawej historii kamienicy na Słomiance. W przedsięwzięciu udział brali mieszkańcy kamienicy, a zwłaszcza najmłodsi lokatorzy. – Wczoraj w nocy, gdy dowiedzieliśmy się o tym, że trwa akcja Straży Pożarnej przy ul. Słomianka, od razu się tam pojawiliśmy, by porozmawiać z lokatorami, z którymi w trakcie kilku tygodni prac nad Muzeum emocjonalnie bardzo się związaliśmy. Oby mieszkańcy, bo ich tragedia w tym momencie jest najważniejsza, jak najszybciej mogli wrócić do swoich domów – przyznaje Jakub Dzionek z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. – Akcję społeczną "Muzeum mojego podwórka" jako Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zakończyliśmy już 29 czerwca 2014 roku, tak, że na szczęście nie ucierpiały żadne ze zbiorów, które zebraliśmy wspólnie z mieszkańcami: meble, zdjęcia, skany dokumentów oraz pamiątki. Według umowy z miastem zobowiązani byliśmy opuścić lokale, w których znajdowało się "podwórkowe muzeum" do końca czerwca 2014, co też uczyniliśmy. Mamy również nadzieję, że budynek oficyny, niewątpliwie bardzo ciekawy pod względem historii Gniezna, nie uległ poważnym zniszczeniom.

Dzisiaj postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda poddasze kamienicy. Obrażenia rzeczywiście nie są wielkie. W powietrzu wciąż unosi się nieprzyjemny zapach spalenizny. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda u mieszkańców kamienicy. Odwiedziliśmy pana Waldemara, który pokazał nam zniszczony sufit. – Nie tak dawno ten pokój był odmalowany i teraz znowu trzeba będzie zainwestować. Co zrobić? Mogło być jeszcze gorzej – mówi pan Waldemar.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto