Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Paweł II w Gnieźnie: "Te spotkania zostawiły swój ślad"

IB
Jan Paweł II w Gnieźnie, rok 1979.
Jan Paweł II w Gnieźnie, rok 1979. Archiwum Wydawnictwa Gaudentinum
Wielu gnieźnian zapamiętało papieskie wizyty jako historyczne momenty, ale i osobiste przeżycia - przede wszystkim przez świadomość, że żadne z nich już się nie powtórzy. A jednak w Gnieźnie papież był dwukrotnie

Dwie papieskie wizyty w Gnieźnie upamiętnia pomnik stojący na placu Św. Wojciecha. Z ośmiu wizyt w Polsce Gniezno znalazło się na trasie tej pierwszej, która okazała się wyznacznikiem "stylu" papiestwa Jana Pawła II, podróżującego po świecie. O znaczeniu tej pielgrzymki mówił prymas Polski, abp. Józef Kowalczyk, podczas tegorocznej liturgii Wigilii Paschalnej na Ostrowie Lednickim.

- Błogosławiony Jan Paweł II w czerwcu 1979 roku wybierając się na jubileuszowe stanisławowskie uroczystości do Krakowa, rozpoczął pielgrzymkę do swojego ukochanego miasta właśnie od Gniezna. To w Gnieźnie, w dniu 3 czerwca 1979 roku, Jan Paweł II potwierdzając swoją obecnością i autorytetem papieskim tysiącletnią tradycję, wygłosił pamiętne przemówienie, którego fragment w tym miejscu chciałbym przywołać: "Oto pole, błonie szerokie, na którym stanęliśmy wspólnie, ażeby rozpocząć pielgrzymkę lub jak to mówi współczesny polski pisarz: rozpocząć "pąć". Ma nas ona poprowadzić do Gniezna, a z Gniezna przez Jasną Górę ku Krakowowi, tak jak ściele się szlak historii narodu, a zarazem szlak naszych świętych patronów: Wojciecha i Stanisława, zespolonych w trosce o chrześcijańskie dziedzictwo tej ziemi wokół Bogarodzicy z Jasnej Góry. Tu na tym rozległym błoniu witam ze czcią samo gniazdo piastowskie, początek dziejów Ojczyzny, a równocześnie kolebkę Kościoła, w którym praojcowie zjednoczyli się jednością wiary z Ojcem, Synem i Duchem Świętym. Witam tę więź! Ze czcią ją witam głęboką, bo sięga ona samego początku dziejów, a po tysiącu lat dalej trwa nienaruszona" - przywołał abp. Kowalczyk słowa wygłoszone przez Jana Pawła II 3 czerwca 1979 na błoniach w Gębarzewie. W miejscu, gdzie co roku wierni zbierają się, by upamiętnić rocznicę śmierci papieża Polaka.

Tego dnia papież odprawił uroczystą mszę na Wzgórzu Lecha i spotkał się z młodzieżą pod Rezydencją Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Gnieźnianie, którzy pamiętają tamten wieczór, wspominają poczucie wspólnoty jakie im towarzyszyło i to, że nie chcieli odejść spod okna. Po raz drugi - i jak się później okazało, ostatni - Jan Paweł II Gniezno odwiedził w roku 1997. Tego samego roku odbyło się pierwsze Spotkanie Młodych na Lednicy. Papież nie mógł wziąć nim udziału osobiście, jednak uczestnicy mogli wysłuchać nagranego przemówienia. Papież obecny był nad Polami Lednickimi, w momencie symbolicznego przejścia przez Bramę Rybę przeleciał nad nią helikopter, w którym się znajdował.

Ks. Jacek Dziel, wówczas dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, był wówczas na miejscu. Jak mówi, jako zwykły uczestnik w tłumie, nie był zaangażowany w przygotowania wizyty.
- Zawsze spotkanie z Ojcem Świętym zostawia niesamowite wrażenie oddechu, nowej siły do działania - podkreśla ks. Jacek Dziel. Kolejny raz miał okazję zobaczyć Jana Pawła II podczas audiencji generalnej w Rzymie, na kilka miesięcy przed śmiercią papieża. - To było moje jedyne bliskie spotkanie z Ojcem Świętym. Wrażenie było niesamowite. Na żywo widać było ból, cierpienie, a jednak starał się do każdego podejść. To spotkanie na pewno coś we mnie zostawiło, to jest coś, czego nie zapomnę - wspomina.

Rok 1997 to tysięczna rocznica śmierci św. Wojciecha oraz pierwszy z nowożytnych Zjazdów Gnieźnieńskich, na pamiątkę tego historycznego. W tym wydarzeniu uczestniczył Jan Paweł II oraz siedmiu prezydentów europejskich państw. Do dziś Zjazdom towarzyszą wygłoszone wówczas przez papieża słowa: "Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha".

Tłumy towarzyszyły Ojcu Świętemu podczas mszy na Placu Św. Wojciecha, a także przejazdu przez miasto, w czasie którego pobłogosławił pomnik patrona.
Po raz trzeci Jan Paweł II odwiedzić Gniezna nie zdążył.

Relikwie papieża Polaka, już ogłoszonego błogosławionym, znalazły się w gnieźnieńskiej katedrze oraz w parafii pw. bł. Jolenty. Ks. Ryszard Balik, proboszcz parafii pw. bł. Jolenty w Gnieźnie, mówi, że 16 każdego miesiąca wierni modlą się przy relikwiarzu. Jan Paweł II ma w tym kościele swój ołtarz.

Podczas odpustu św. Wojciecha w 2012 roku relikwie zostały uroczyście przekazane parafii katedralnej przez kard. Stanisława Dziwisza, przez lata najbliższego współpracownika Jana Pawła II.

W październiku miało miejsce ich uroczyste wprowadzenie. Specjalnie wykonane relikwiarze stanęły w kaplicy św. Stanisława. Jeden z relikwiarzy przedstawia postać błogosławionego, wspartego na papieskim krzyżu, obramowaną łukiem w kolorach flag słowiańskich państw. Ten w kaplicy znalazł się stałe. Drugi relikwiarz, który będzie przenoszony w procesjach, to krzyż z kryształu górskiego, z wygrawerowanymi słowami "Totus Tuus". Relikwie znalazły się blisko relikwiarza św. Wojciecha, patrona Gniezna i Polski.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto