Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest zarzut dla brata gwałciciela Grzegorza P. Chodzi o nieudzielenie pomocy pokrzywdzonej Milenie. Co z matką?

Paweł Brzeźniak
Grzegorz P.
Grzegorz P. Łukasz Gdak
Jak poinformował nas Radosław Krawczyk, zastępca prokuratora rejonowego w Gnieźnie, pojawiły się zarzuty dla brata gwałciciela Grzegorza P. Mężczyzna przebywał w mieszkaniu, kiedy pokrzywdzona Milena była przetrzymywana.

Jest zarzut dla brata gwałciciela Grzegorza P. Chodzi o nieudzielenie pomocy pokrzywdzonej Milenie
Sprawa odbiła się głośnym echem w całej Polsce. Rok temu Grzegorz P. został skazany na 20 lat pozbawienia wolności. Ma też zapłacić 200 tysięcy złotych odszkodowania pokrzywdzonej. Mężczyzna odpowiada za przetrzymywanie, zgwałcenie i oślepienie młodej kobiety. Grzegorz P. w październiku 2015 roku oślepił znajomą z osiedla wgniatając jej gałki oczne w głąb czaszki. Nieprzytomną z bólu okaleczoną kobietę zamknął w piwnicznej klitce. Następnego dnia zaprowadził będącą w stanie ciężkiego szoku pourazowego pokrzywdzoną do swojego mieszkania.

Więcej na ten temat

Świadkiem tego, co się działo, był brat Grzegorza P. Mężczyzna nie wezwał policji. Teraz będzie odpowiadać za nieudzielenie pomocy - w tej sprawie złożył już wyjaśnienia. Postępowanie jest w toku. Zarzut został postawiony z art. 162 Kodeksu Karnego* i dotyczy on nieudzielenia pomocy osobie będącej w stanie zagrożenia życiu lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. - Jeżeli chodzi o matkę Grzegorza P., to sytuacja jest tutaj jest bardzo skomplikowana. Ta osoba i wiemy to z innego postępowania, była w momencie zdarzenia osobą, która z powodu choroby psychosomatycznej ma problemy z postrzeganiem i odtwarzaniem spostrzeżeń i komunikowaniem się. Decyzja co do zarzutów musi być poprzedzona dosyć specjalistyczną opinią medyczno-psychologiczno-psychiatryczną - wyjaśnia Radosław Krawczyk.

Przypomnijmy, że brak pociągnięcia do odpowiedzialności krewnych Grzegorza P. był powodem usunięcia Piotra Gruszki ze stanowiska szefa prokuratury w Gnieźnie.

* Art. 162. Nieudzielenie pomocy
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny
§ 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.

***

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto