18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jezioro Lednickie: Coś dla turystów, rowerzystów i plażowiczów

Iza Budzyńska
Dawid Stube / Agencja Fotostube
Miejsc, gdzie można zażywać kąpieli słonecznych i wodnych także nie brakuje, chociaż Jezioro Lednickie kojarzone jest przede wszystkim z historią początków państwa polskiego oraz Bramą III Tysiąclecia. O różnorodności niech świadczy to, że odbywają się nad jego brzegami i konkursy poetyckie, i zawody pływackie.

Lednica kojarzy się przede wszystkim ze spotkaniami przy "Bramie Rybie" oraz Muzeum Pierwszych Piastów i Ostrowem Lednickim . Na wyspie najbardziej charakterystycznym i najważniejszym obiektem są ruiny dawnego książęcego palatium z kaplicą. Znajdujące się tutaj baseny chrzcielne, które według części badaczy średniowiecza wskazują, że miejsce to mogło być związane z chrztem Mieszka I.

Z kolei Pola Lednickie, gdzie odbywają się coroczne spotkania młodzieży organizowane przez o. Jana Górę, od 2013 roku są oficjalnie odrębną miejscowością, położoną w gminie Kiszkowo.
Okolice Jeziora Lednickiego to jednak także liczne gospodarstwa agroturystyczne, krajobrazy, a także plaże. Nad jeziorem są trzy: w Lednogórze, Rybitwach i Dziekanowicach, gdzie z kąpieliskiem sąsiaduje boisko do plażowej siatkówki.
- Jestem tutaj pierwszy raz, bardzo mi się podoba, że jest tu spokojnie, bardzo miła - mówi gnieźnianka Ewelina, która ze znajomymi przyjechała tutaj po raz pierwszy. Stali bywalcy przyznają jednak, że w weekendy bywa tłoczno.
Na drogach wokół jeziora spotyka się także wielu rowerzystów. Do takich wypraw zachęca położenie niespełna 20 km od Gniezna. Możemy wybrać trasę szybszą - starą "piątkę" lub też dłuższą, ale miej uczęszczaną, trzymając się mniejszych miejscowości.

- Dość wygodną opcją jest dojazdówka wzdłuż nowej trasy poznańskiej - mówi Przemysław Degórski, biolog, fotograf i miłośnik regionu. - Jedziemy przez Skiereszewo, Woźniki, aż w okolicę węzła z wiaduktem znajdującego się między Woźnikami a Łubowem, stamtąd dalej kierujemy się w stronę Łubowa. Na początku zabudowań w Łubowie proponuję przejść na skrzyżowaniu na prawą stronę szosy poznańskiej. Znajduje się tam dość szeroki chodnik z pasem dla rowerzystów. Możemy nim przejechać na drugi koniec miejscowości.Inna opcja dojazdu, to szlak pielgrzymkowy Św. Jakuba . Jedziemy z Gniezna ul. Kiszkowską aż do Braciszewa. Przy ostatnich zabudowaniach w Braciszewie skręcamy w lewo na polną drogę w kierunku Rzegnowa. Na trasie znajdują się oznakowania szlaku Św, Jakuba. Odcinek między Braciszewem, a Rzegnowem bywa niekiedy bardzo zarośnięty. Bliżej Rzegnowa droga przechodzi w aleję ze starymi drzewami po obu stronach. W Rzegnowie wjeżdżamy na drogę asfaltową biegnącą przez całą wieś. Na końcu Rzegnowa docieramy do malowniczej doliny Małej Wełny oraz szosy Łubowo-Owieczki. Kierujemy się dalej tą szosą w kierunku Owieczek, lecz przejeżdżamy tylko na drugą stronę doliny, do miejscowości Żydówko. Tam, przy figurce i przystanku autobusowym skręcamy w lewo między zabudowania wsi. Dalej możemy jechać prosto w kierunku Dziekanowic, lub dalej szlakiem Św. Jakuba.
Główny cel wycieczek, także rowerowych, to zazwyczaj Muzeum Pierwszych Piastów i Brama III Tysiąclecia. Jednak leśne drogi dają okazję też to przyjrzenia się walorom przyrodniczym. Przemysław Degórski zwraca uwagę, że łatwo tu spotkać sarny, lisy, liczne gatunki ptaków jak dzikie gęsi, kormorany, czaple, bąki. Z kolei na terenie nadleśnictwa Zakrzewo rosną pomnikowe drzewa: dęby, świerki grusza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jezioro Lednickie: Coś dla turystów, rowerzystów i plażowiczów - Gniezno Nasze Miasto

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto