Spis treści
Maj to czas intensywnych prac w ogrodzie. Wiele roślin już rośnie i kwitnie, jest jednak sporo takich, które siać i sadzić można dopiero w maju. Na dobre zaczął też okres stałych prac pielęgnacyjnych, takich jak pielenie, koszenie czy nawożenie. Niestety w maju trzeba zachować szczególną czujność, bo bardzo często, po okresie ciepła i pięknej pogody, przychodzi okres silnego ochłodzenia, nawet z przymrozkami i śniegiem. Są one szczególnie niszczące, bo rośliny podjęły już wegetację, wypuściły liście i często kwitną.
Uwaga na możliwe ochłodzenie
Tradycyjnie ten okres w maju określa się jako „zimni ogrodnicy” i przyjmuje się, że wypada on w dni, kiedy imienny obchodzą Pankracy, Serwacy, Bonifacy oraz Zofia (12-15 maja). W tej tradycji jest wyjątkowo dużo mądrości, bo rzeczywiście w tym czasie nad Polskę cyklicznie nadciąga arktyczne, mroźne powietrze. Szczególnie prawdopodobne jest, że nastąpi to między 10 i 17 maja, a więc w okresie pokrywającym się z „zimnymi ogrodnikami”. W 2023 roku prognozy nie wskazują mocnego ochłodzenia w tym terminie, ale mamy wyjątkowo zimny przełom kwietnia i maja. Czujność jednak trzeba zachować.
Majowe sianie i sadzenie roślin
Z powodu możliwego ochłodzenia przy opisach uprawy roślin, możemy spotkać informację, że dany gatunek należy sadzić po 15 maja. Tę możliwość załamania pogody i przymrozków musimy koniecznie wziąć pod uwagę, planując prace w maju, bo jest to nadrzędne w stosunku do faz Księżyca. Z drugiej strony, są też rośliny, które należy siać i sadzić przed połową maja. Dla ich uprawy niekorzystny jest bowiem wydłużający się dzień. Zbyt późno posiana rzodkiewka lub sałata pięknie zakwitną, ale nie dostarczą smacznych korzeni ani liści.
Sprawdź: Z czym posadzić ogórki, by dobrze rosły? Sąsiedztwo niektórych roślin jest dobre, a innych złe
Kalendarz księżycowy na maj
Jeśli chcemy pracować zgodnie z kalendarzem księżycowym, w maju 2023 r. musimy uwzględnić zaćmienie Księżyca, które nastąpi 5 maja. Nie będzie ono widoczne w Polsce, ale sprawi, że niekorzystne dla prac ogrodniczych będą trzy dni – od 4 do 6 maja. Ponadto, jak w każdym miesiącu, nie poleca się wykonywać prac w pierwszy dzień każdej nowej fazy Księżyca.
Zobacz, jak rozplanować prace w ogrodzie w maju, zgodnie z fazami Księżyca:
Przechowywanie w ogrodzie
Sonda: Czy wiek emerytalny powinien zostać podwyższony?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?