Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienne zapory na rzeczkach Nadleśnictwa Czerniejewo. Mają ważną funkcję!

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznania opublikowała zdjęcia z Nadleśnictwa Czerniejewo przedstawiające kamienne zapory na rzeczkach i ciekach wodnych. To nie przypadek, tylko działanie celowe – spełniają ważną funkcję!

Zima to czas, w którym można zatrzymać wodę lub chociaż spowolnić jej odpływ. Kamienne tamy na rzeczkach i ciekach wodnych leśnych zbudowano w Nadleśnictwie Czerniejewo. Po co?

- Mamy tutaj przykład z Nadleśnictwa Czerniejewo, gdzie w ramach realizowanego przez nas projektu zbudowaliśmy kamienne progi na dawnych rowach melioracyjnych. Pozwalają nam one zatrzymać i spowalniać odpływ wody z topniejącego śniegu i deszczy. Rowy te dawniej odwadniały ten teren zgodnie z potrzebami ich ówczesnych właścicieli

– napisała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych na swoim Facebooku.

Jak podają leśnicy, w dobie zmian klimatycznych spowolnienie odpływu wody z lasów ma priorytetowe znaczenie. Pozwala ono zachować warunki przyrodnicze w dobrej kondycji i pozytywnie wpływa na różnorodność przyrodniczą i mikroklimat. Zmniejsza się zagrożenie pożarowe w lasach. Więcej wody to również powrót cennych gatunków ptaków, płazów, gadówi wielu innych. To okazja dla każdego, kto lubi obserwować przyrodę, szczególnie miłośników fotografii.

Tego typu konstrukcje można spotkać nie tylko w czerniejewskich lasach. Prace zakończono również w Nadleśnictwach Karczma Borowa, Oborniki, Konstantynowo, Góra Śląska, Kalisz, Włoszakowice, Konin i Krotoszyn. Tam również obserwowany jest wzrost ilości retencjonowanej wody.

Projekt „Kompleksowa renaturyzacja mokradeł oraz odtwarzanie naturalnych wilgotnych siedlisk przyrodniczych na terenach ochronnych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu przez zwiększenie retencyjności wodnej oraz spowalnianie odpływu wód” jest dofinansowany z Funduszy Norweskich i EOG ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 w ramach programu "Środowisko, Energia i Zmiany klimatu".

Kamienne zapory na rzeczkach Nadleśnictwa Czerniejewo. Mają ważną funkcję!

Kamienne zapory na rzeczkach Nadleśnictwa Czerniejewo. Mają ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto