Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kareja bez tajemnic. Muzealny Detektyw przybliżył mieszkańcom historię ul. Chrobrego

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Obecny deptak ul. Chrobrego, czyli dawna kareja to niemy świadek licznych wydarzeń na przestrzeni wieków. Niezwykłe historie tego miejsca postanowiło przybliżyć Muzeum Początków Państwa Polskiego za sprawą wystawy i spaceru kareją.

Wystawa i spacer kareją to kolejne wydarzenia zainicjowane przez MPPP, które w niedzielny wieczór zgromadziło na deptaku gromadę mieszkańców ciekawych historii swojego miasta.

- Interaktywne Muzeum Gniezna to działanie Muzeum Początków Państwa Polskiego, w którym wychodzimy na ulicę, które ma przede wszystkim pokazać gnieźnianom (ale nie tylko), że Gniezno to nie tylko fantastyczne czasy wczesnego średniowiecza, którymi zajmujemy się jako muzeum, ale to także XIX-XX wiek - mówił Jarosław Mikołajczyk, autor wystawy i przewodnik spaceru.

Spacer kareją nie mógł odbyć się w innym miejscu niż wspomniana ulica Chrobrego. Po kilkudziesięciu metrach deptaku, dawnej noszącego nazwę ul. Frydrykowskiej, grupę mieszkańców oprowadził Muzealny Detektyw, czyli wspomniany Jarosław Mikołajczyk. Przedstawił on z użyciem gwary wielkopolskiej dzieje najważniejszych kamienic (między innymi fabryki wódek i likierów Bolesława Kasprowicza, gdzie obecnie znajduje się hotel Pietrak) oraz postaci takich jak Bogdan Gruszczyński czy pan Bronek, lokalny mandolinista i grajek uliczny. Spacer zakończył przy wystawie chętnie oglądanej przez przechodniów.

- Obecny kształt ulica uzyskała po wielkim pożarze w 1819 roku. Właściwie ta przebudowa trwała wiele lat, więc możemy przyjąć, że tym momentem było wybudowanie ratusza czyli rok 1830. Na wystawie pokazany jest dość chronologicznie pokazany rozwój tej ulicy: nie tylko XIX wiek, nie tylko początku XX wieku, nie tylko czas fantastycznego międzywojnia, ale także czasy okupacji, PRL-u i odrobinę zdjęć współczesnych. Osobiście najbardziej cieszy mnie to, że pokazaliśmy zdjęcia osób, które tu mieszkały. Jeśli mamy na przykład zdjęcia Ani Piskurz (poetki) i prawie vis-à-vis jest kamienica, w której mieszkała, to jest to namiastka dotknięcia tego, co tu naprawdę było i taka jest też idea tej wystawy - dodał Jarosław Mikołajczyk.

Wystawę można oglądać przed głównym wejściem do Starego Ratusza. Znajdują się na niej zdjęcia osób związanych z opisywanym odcinkiem ul. Chrobrego, istotnych wydarzeń na przestrzeni wielu lat oraz wyjaśnienia, skąd wzięło się określenie "kareja" i czym jest "szlifowanie karei". Zapowiedziano także chęć organizacji kolejnego spotkania, podczas którego można będzie poznać kolejne historie związane z kareją oraz zobaczyć zabytkową fontannę na tyłach jednej z kamienic przy ul. Rzeźnickiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto