Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klaudia Strzelczyk otrzymała stypendium kulturalne im. Sławomira Kuczkowskiego

Paweł Brzeźniak
Zgodnie z zarządzeniem prezydenta, Klaudia Strzelczyk otrzymała stypendium kulturalne im. Sławomira Kuczkowskiego na rok 2022 w wysokości 2500 złotych netto.

Klaudia Strzelczyk tańczy od trzeciego roku życia. Nauki pobierała w najlepszych szkołach, tańczyła i grała na znanych scenach teatralnych i baletowych. Obecnie największą przyjemność czerpie z pracy z dziećmi. W naszym mieście postanowiła realizować swoją misję, tworząc pierwszą w Gnieźnie profesjonalną szkołę baletową.

W poprzednim roku tę nagrodę otrzymali Sara Powaga i Krystian Klej.
[/sc]
Klaudia Strzelczyk: taniec jest dla niej zawodem, pasją, ale także misją
Klaudia Strzelczyk jest tancerką, choreografką i pedagogiem tanecznym. Z tańcem jest związana od najmłodszych lat. - Moja mama była tancerką, pracowała w teatrach i odkąd sięgam pamięcią, towarzyszyły mi taniec i muzyka. Często zabierała mnie do pracy, więc wyrastałam w takim środowisku, w takim gronie. Poznałam tę sztukę „od kuchni” i się w niej zakochałam - mówi Klaudia. Sama tańczyć zaczęła od trzeciego roku życia. Jeszcze jako dziecko taniec stał się dla niej pasją, a doświadczenie zaczęła zdobywać pnąc się po kolejnych szczeblach edukacji. Z wyróżnieniem i nagrodą patronki ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Baletową im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej, uzyskując tytuł tancerki zawodowej. Z oceną celującą ukończyła studia na wydziale tańca ze specjalnością pedagogika baletowa na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz studia podyplomowe z organizacji i zarządzania oświatą w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Klaudia przez wiele lat była tancerką Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie kreowała zarówno role pierwszo-, jak i drugoplanowe. - W teatrze tańcem rządzą inne prawa niż w szkole baletowej - uważa Klaudia. -Należy dbać o to, żeby komunikować się z widzem, przekazać mu bardzo istotne rzeczy i żeby on odczytał to poprzez język ciała i ruchu, bo tym właśnie operujemy. Cieszę się, że udało mi się tego doświadczyć - dodaje. Jak twierdzi, scena i występy dla publiczności zawsze budzą w niej wiele pozytywnych emocji , ale przyszedł taki etap w jej życiu, że pomyślała, także o przekazaniu swej wiedzy innym, zaczęła więc pracować z młodymi tancerzami.

Studia pedagogiczne dały jej możliwość nauczania tańca klasycznego, współczesnego, jazzu i akrobatyki w prywatnej szkole baletowej w Poznaniu. Zrządzeniem losu Klaudia znalazła się w Gnieźnie, gdzie postanowiła realizować swoją misję. To właśnie tu założyła pierwszą w Gnieźnie profesjonalną szkołę baletową. - Szkoła Tańca i Baletu „Le Pas” stała się dla mnie takim miejscem, gdzie mogę zrealizować się zawodowo, spełnić swoje marzenia i czerpać z tego ogromną satysfakcję - mówi Klaudia. W szkole największy nacisk kładzie się na wychowanie dzieci w szacunku i wrażliwości na sztukę wysoką. -Chcę stworzyć miejsce, gdzie dziecko nie tylko nauczy się samych kroków, ale także kultury tańca, w skład której wchodzi zarówno piękna, klasyczna muzyka, ale też dyscyplina, jednolitość i umiejętność współpracy. Jednak praca z dziećmi wymaga ode mnie skupienia nad rozwojem fizycznym dzieci, jednocześnie wzbudzając w nich pasji do tańca. Dlatego stosujemy metodykę zabawową, a każda z zabaw jest ukierunkowana na rozwój konkretnej umiejętności, czyli docelowo dzieci uczą się np. kroków, rytmiki i współpracy z muzyką. Sztuka polega na tym, że dzieci nawet nie wiedzą jak poprzez właśnie takie zabawy osiągają efekty - zaznacza Klaudia. Jednak, jak dodaje, tancerze na scenie są jak motyle, jak trzcina kierowana przez wiatr - kręcą się wokół własnej osi, poruszają się z gracją to w lewo, to w prawo, czasem lekkimi ruchami, a czasem energicznie. Ten efekt końcowy, który widzimy na scenie, zwykle okupiony jest ciężką pracą, dlatego już w starszych klasach stawiamy mocny nacisk na pracę nad ruchem, nad dyscypliną i koordynacją. Wspomnijmy, że lekcje odbywają się w grupach wiekowych 3-4, 5-7 i 8-12 lat.

Nie mówię, że pracuję, lecz że się spełniam. Największą satysfakcję sprawia mi uśmiech i zadowolenie moich uczniów

Szkoła Le Pas swoją działalność rozpoczęła we wrześniu 2017 roku. Obecnie uczy się w niej ponad 100 uczniów. - Moim marzeniem jest współpraca z innymi pedagogami, wprowadzenie nowych stylów tanecznych, jak np. jazz czy taniec współczesny - mówi Klaudia.

Na ten końcowy efekt - żeby się unosić jak motyl, trzeba poświęcić wiele godzin pracy

Siedziba szkoły Le Pas znajduje się przy ul. Mickiewicza 8 w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto