Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Witkowo. Regionalna kultura to ich drugie imię

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
KGW Mielżyn
KGW Mielżyn Mat. Nadesłane
Nie od dziś wiadomo, że w kobietach drzemie ogromna siła. Nie inaczej jest w gminie Witkowo, gdzie działa kilka kół gospodyń, które rządzą poszczególnymi wsiami. przestawiamy koła gospodyń, które sprawiają, że kultywowana jest lokalna tradycja i regionalizm.

Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Witkowo. Regionalna kultura to ich drugie imię

KGW Gorzykowo

Gorzykowskie Koło Gospodyń Wiejskim swoją działalność rozpoczęło w 1966 roku. Pierwszą przewodniczącą została Maria Lipkowa, która swoją funkcję pełniła z ogromnym zaangażowaniem przez 12 lat.

Na początku działalności koło liczyło 64 osoby. Członkinie zajmowały się głównie organizacją kursów pieczenia, gotowania, szycia i wykroju, propagowaniu zdrowego stylu życia. Najbardziej doskwierał wówczas brak lokalu, w którym można było prowadzić kulinarne spotkania. Dlatego dzięki jednej z rodzin gospodynie mogły prowadzić kursy w prywatnym domu. Prawdziwą gratką i okazją do integracji mieszkańców Gorzykowa były spotkania kulturalne, które integrowały społeczność lokalną. Inną odsłoną gospodyń była współpraca z gronem nauczycielskim miejscowej szkoły podstawowej. Z czasem, koło gospodyń, dzięki rozbudowie szkoły i uprzejmości dyrektora placówki, otrzymały swoje pomieszczenie w szkole, gdzie możliwe było przechowywanie rzeczy należących do koła.

W 2012 roku uruchomiona została świetlica wiejska. Wtedy możliwe było poszerzenie sprzętu kulinarnego, co sprawiło, że gorzykowskie kobiety już bez przeszkód mogły prowadzić kulinarne warsztaty i kursy doskonalenia zawodowego, a przede wszystkim – spotykać się częściej w swoim nowym miejscu.

Uzdolnione kobiety wielokrotnie brały udział w konkursach, w tym o „Złotą Łyżkę” zorganizowanym przez ówczesnego senatora RP, Piotra Gruszczyńskiego. Prezentując najwspanialsze smaki ziemi gnieźnieńskiej, wygrały, a ich promocyjne stoisko zostało wyróżnione. Zdobyta nagroda otworzyła drzwi do do innych konkursów.

Jednym z największych sukcesów koła jest wygrana w ogólnopolskim konkursie „Bitwy Regionów”. Ich wybitne danie – nadziewana rolada z kaczki z kaszą i kurkami spotkało się z uznaniem jury. Do dziś jest to danie popisowe KGW Gorzykowo.

Gospodynie wiejskie organizują także spotkania z okazji Mikołajek, Dnia Babci i Dziadka oraz Dnia Dziecka.

KGW Małachowo Złych Miejsc

Miejscowość słynie nie tylko z osobliwej nazwy, ale też ze wspaniałych kobiet zrzeszonych w Kole Gospodyń Wiejskich. Organizacja, mimo, że powstała w 2011 roku, to ma na swoim koncie kilka sukcesów. Gospodynie na co dzień biorą udział w różnych konkursach kulinarnych, bo, jak uważają kulinaria są ich dobrą stroną. Daniem popisowym koła jest pieczeń rzymska, która zachwyciła już niejednego mieszkańca Małachowa.

Przed epidemią ich regularne spotkania przeradzały się w prawdziwe, artystyczne warsztaty, które kończyły się wystawami. Gospodynie najlepiej wspominają tworzenie palm wielkanocnych, których część przekazana była do miejscowego kościoła, by pięknie ozdobić świąteczny ołtarz. Takie podarunki utwierdzają mieszkańców w tym, jak ważne jest podtrzymywanie lokalnych tradycji.

Koło gospodyń z Małachowa ma pod swoją opieką piękną świetlicę wiejską. Panie już nie mogą doczekać się ponownego, wspólnego wyszywania.

KGW Mąkownica

Koło Gospodyń Wiejskich to dobrowolna i niezależna społeczna organizacja kobieca działająca na terenie wsi Mąkownica. Powstała w latach 60-tych XX wieku, za sprawą miejscowego Kółka Rolniczego. Kontynuatorem tych działań było nowe koło, założone w 2018 roku.

Działalność gospodyń koncentruje się na pomocy rodzinom wiejskim w wychowaniu, kształceniu i organizacji wypoczynku dzieci, rozwijaniu przedsiębiorczości kobiet, racjonalizowaniu wiejskich gospodarstw domowych, uczestnictwu mieszkańców wsi w działalności kulturalnej gminy i kultywowaniu rodzimego folkloru.

Kultywując tradycje panie rozpowszechniają regionalne przepisy kulinarne. Brały udział w degustacjach „Smaki i przysmaki gnieźnieńskiej kuchni”, gdzie przygotowały mnóstwo wspaniałych potraw regionalnych, którymi reprezentowały gminę zdobywając 1 miejsce. Gospodynie brały udział w konkursach wieńców dożynkowych, na których zdobyły czołowe miejsca.

KGW Mielżyn

Na przełomie XIX i XX w, zawiązały się kółka włościanek - odpowiednik dzisiejszych kół gospodyń. Tak też było w Mielżynie. W kwietniu 1926 r. powstało Kółko Włościanek, a prezeską została Rozalia Figiel. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych powstało Koło Gospodyń Wiejskich. Po przerwie w działalności, w roku 2011 panie reaktywowały KGW, którego szefową została Kamilla Sikorska. W grudniu 2019 r. organizacja uzyskała osobowość prawną i została wpisana do rejestru ARiMR co pozwoliło paniom na sprawniejszą realizacje wielu założeń i celów.

Zarówno Kółko Włościanek, jak i KGW na przestrzeni lat od początku istnienia wspierały kobiety na wsi, pielęgnując tradycję i pomagając potrzebującym. Kursy gotowania i pieczenia, oprócz nauki i spotkania towarzyskiego były okazją do wytchnienia od pracy w gospodarstwie. Przynależność do koła miało również pewne zalety. Gospodynie zamawiały i kupowały pisklęta z wylęgarni oraz pasze, butle z gazem czy kuchenki gazowe.… A było to w czasach, w których trudno było kupić cokolwiek.

Obecnie członkinie koła organizują lub współorganizują festyny, dożynki, spotkania i spotkania kulinarne. Wśród nich są Dni Mielżyna, Dożynki Wiejskie i Gminne, Koncert Jesienny. W czerwcu 2017 r. Gospodynie współorganizowały uroczystość 500-lecia nadania praw miejskich Mielżynowi. W maju 2018 r. członkinie koła wsparły finansowo i organizacyjnie poświęcenie nowego sztandaru dla OSP w Mielżynie. W 2018 r. pomagały organizacji Powiatowych Dni Cichociemnych w Witkowie.

Koło Gospodyń Wiejskich w Mielżynie działa we współpracy z Sołtysem, Radą Sołecką, Ochotniczą Strażą Pożarną, lokalną szkołą. Ich celem, w który wkładają serce jest podtrzymywanie tradycji i pielęgnowanie lokalnej historii.

KGW Ostrowite Prymasowskie

Koło gospodyń w malowniczej wsi niedaleko Jeziora Ostrowickiego powstało w 2018 roku. Na co dzień kobiety zrzeszone w organizacji działają lokalnie, skupiając się na mieszkańcach swojej miejscowości. Gospodynie pomagały w organizacji Dnia Dziecka, zapewniając uczestnikom poczęstunek złożony z lokalnych produktów. Sport to zdecydowanie drugie imię gospodyń, które zasłynęły z organizacji turnieju siatkowego, w którym uczestniczyły reprezentacje zawodników z okolicznych wsi. Wspólna rozrywka pomogła zintegrować sąsiadujące społeczności.

Gospodyniom z Ostrowitego Prymasowskiego bliskie jest też rękodzieło. Z rajstop tworzą piękne kwiaty, następnie formułują z nich tematyczne stroiki. Tak przygotowane upominki przekazane zostały seniorom w święta Bożego Narodzenia 2020. Zapoczątkowano też nowe wydarzenie. Dzieci, przygotowane przez KGW kolędowały, dając świąteczną radość mieszkańcom.

KGW Ruchocinek

Koło Gospodyń Wiejskich z Ruchocinka to jedna z najmłodszych formacji tego typu w gminie Witkowo. W 2018 roku ruchocińskie panie postanowiły się zjednoczyć. Tak zaczęła się integracja gospodyń i społeczności wiejskiej. Kobiety z koła aktywnie uczestniczy w wyjazdach. Jednym z nich były odwiedziny w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, gdzie doszło do spotkania z europosłanką Andżeliką Możdżanowską. Następne były szkolenia kulinarne odbywające się także w Poznaniu.

Dzięki dotacjom gospodynie sukcesywnie kupowały nowy sprzęt, który umożliwił im kolejne akcje mające na celu promowanie lokalnej kultury i kulinariów. Z czasem powstał pomysł na organizacje imprez dla lokalnej społeczności. To właśnie gospodynie z Ruchocinka organizowały Majówki, i Zakończenie lata. Największą popularnością wśród mieszkańców okazała się autorska impreza: „Rolnik Party” (zamiast dożynek), która przyciągnęła tłumy.

Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Witkowo. Regionalna kultura to ich drugie imię

KGW Mielżyn

Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Witkowo. Regionalna kultura ...

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto