Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koło Naukowe ABB popularyzuje wśród młodych ludzi naukę i nowoczesne technologie

Paulina Szymczewska
Masz wyjątkowy pomysł z dziedziny mechatroniki czy informatyki? Chcesz prowadzić badania naukowe i nabywać doświadczenia? Wszystko to możesz robić w Kole Naukowym ABB. Właśnie zakończyła się jego siódma edycja i trwa nabór do kolejnej.

Koło działa przy Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie, które jest czołową jednostką naukową, opracowującą najnowsze technologie przemysłowe na potrzeby Grupy ABB. Z wiedzy i doświadczenia pracujących tu naukowców i specjalistów mogą skorzystać wszyscy młodzi ludzie, którzy zgłoszą się do Koła Naukowego ABB. To inicjatywa skierowana do studentów uczelni technicznych (kierunków takich jak np. informatyka, mechatronika, automatyka, elektronika, elektrotechnika, telekomunikacja), a także uczniów najstarszych klas średnich szkół technicznych, które kształcą np. przyszłych specjalistów od łączności, mechaników, elektryków i elektroników czy mechatroników.

– Popularyzujemy wśród młodych ludzi naukę i nowoczesne technologie. Pokazujemy im, że nauka jest dla wszystkich, mówimy: „Nie bój się, wejdź do tego świata nauki, a my udzielimy ci wsparcia” – mówi Przemysław Zakrzewski, dyrektor Korporacyjnego Centrum Technologicznego ABB w Krakowie. Podkreśla jednocześnie, że myślą przewodnią, którą ABB kieruje się w swej działalności, jest „Mission to Zero”. Chodzi tu m.in. o odpowiedzialność za planetę oraz takie wykorzystanie technologii, by były one przyjazne dla Ziemi i przyczyniły się do poprawy warunków życia. – A dzisiejsze technologie zdecydowanie na to pozwalają, trzeba tylko umieć je mądrze wykorzystywać. Te idee wpajamy młodym ludziom – dodaje Przemysław Zakrzewski.

Właśnie zakończyła się siódma już edycja Koła Naukowego ABB. W ciągu 10 miesięcy jej trwania młodzi ludzie opracowali cztery projekty. Paweł Dyrlaga, Maciej Dobrzański, Weronika Obałek i Patrycja Gorzelańczyk zrealizowali – pod opieką Katarzyny Wójcik i Pawła Stano – projekt „Segmentacja obrazu przy użyciu teorii grafów”, dotyczący przetwarzania obrazów. Z kolei Mateusz Marchewka, Paweł Sieciński, Jan Zborowski i Kamil Gajewski zbudowali (pod opieką Artura Poniedziałka) „Julię” – samouczącego się robota z detekcją obiektów.

Trzeci z projektów – realizowany pod opieką Roberta Fiołka i Artura Zawadzkiego – to „Elektroniczna proteza ręki sterowana impulsami mięśniowymi” autorstwa Agnieszki Tkaczyk. I wreszcie „Pierogarnia”, czyli specjalna maszyna do robienia pierogów – to dzieło Kamila Gruszki i Przemysława Dragona, którzy pracowali nad swoim projektem pod opieką Damiana Mięsowicza i Eralda Pjetri.

Młodzi ludzie podkreślają, że wsparcie, które otrzymali w Kole Naukowym ABB, jest niezwykle cenne. – Nad swoim projektem pracowałam około 9 miesięcy. Nie zrealizowałabym go tak szybko bez wsparcia ABB. Opiekunowie cały czas czuwali nad realizacją projektu. Mogłam też sobie pozwolić na zakup drogich komponentów. To mi bardzo pomogło – nie kryje Agnieszka Tkaczyk, studentka czwartego roku inżynierii biomedycznej na Politechnice Krakowskiej.

Jej elektroniczna proteza ręki ma pomóc ludziom po amputacjach. – Projektowanie tego typu urządzeń daje mi ogromną satysfakcję. Nie ma większej radości niż świadomość, że dzięki mojemu projektowi komuś uda się wrócić do normalnego życia. Rozumiem, jak to jest, gdy ktoś jest chory i niepełnosprawny. To daje mi jeszcze większą motywację do działania – zaznacza studentka.

O dużej motywacji dzięki wsparciu ABB mówią również Kamil Gruszka i Przemek Dragon, uczniowie czwartej klasy technikum w Wodzisławiu Śląskim (kształcą się na kierunku mechatronika), którzy zbudowali pierogarnię – niewielką maszynę do automatycznego sklejania pierogów, do użytku domowego Nad swoim projektem pracowali około roku. – Gdyby nie wsparcie finansowe ABB, to nasz projekt mógłby w ogóle nie powstać – przyznaje Przemek. – Wsparcie techniczne też było dla nas bardzo ważne. Nasi opiekunowie byli z nami w stałym kontakcie, dopytywali o postępy, pilnowali harmonogramu itp. Dzięki temu mieliśmy jeszcze większy zapał do pracy – dodaje Kamil.

Przed nami kolejna, ósma już edycja Koła Naukowego ABB. Właśnie trwa do niej nabór. Można zgłosić swój projekt (zarówno indywidualny, jak i grupowy), wypełniając formularz na stronie internetowej abb.pl/kolonaukowe. ABB czeka na zgłoszenia do 31 grudnia br. Następnie zespół naukowców zweryfikuje projekty i wybierze najlepsze. Rozpoczęcie działalności Koła Naukowego ABB zaplanowano na 3 lutego.

FLESZ - Żłobki tylko dla dzieci zaszczepionych. Od stycznia nowe regulacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koło Naukowe ABB popularyzuje wśród młodych ludzi naukę i nowoczesne technologie - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto